Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

Sedmdesátý CityElefant

Rodina CityElefantů ČD se v minulých dnech rozrostla o sedmdesátého člena, což umožnilo zvýšení kvality cestování i na silně vytížené trati Praha – Benešov v pracovních dnech.

Sedmdesátý CityElefantCityElefant, který nese kulatou číslici 070, byl 21. dubna převzat do stavu Depa kolejových vozidel Praha. Novotou zářící a vonící jednotka se ale v depu dlouho neohřála. Již den nato vyrazila na svou panenskou jízdu s cestujícími. A vezla hned posilový rychlík z Prahy do Třince v tandemu se svým o číslo mladším bráškou.

Čtyři jednotky na Benešov

Díky rozrůstající se rodině City-Elefantů mohou České dráhy postupně vyřazovat sice kultovní, leč kvalitou již současným požadavkům cestujících nevyhovující elektrické jednotky řad 451 a 452 ze 60. a 70. let. K aktuální změně došlo v pondělí 2. května, kdy se na trati Praha – Benešov u Prahy začaly v pracovních dnech pravidelně objevovat vedle Žabotlam právě CityElefanty.
„Když na této trati utichl stavební ruch a dostala koridorové parametry, chtěli jsme i my přispět k lepšímu cestování, a proto sem nové jednotky nasazujeme. Věřím, že si je benešovští oblíbí stejně jako jejich domácí hudební skupinu Keks,“ podotkl k tomu s úsměvem Antonín Blažek, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu. Z deseti turnusovaných jednotek jezdí nyní od pondělí do pátku čtyři City-
Elefanty, do budoucna ale pokryjí většinu spojů. Na kratším rameni z Prahy do Strančic zatím jezdí staré Žabotlamy, ale i to se od příštího roku změní.

Desetileté zkušenosti

Prvních pět jednotek CityElefantů dodal výrobce, kterým je Škoda Vagonka Ostrava, na přelomu let 2000/2001. Do ledna 2005 už České dráhy provozovaly 16 jednotek v prvním provedení. V polovině dubna 2007 už jezdilo po našich kolejích 27 jednotek a ke konci následujícího roku 42 CityElefantů. V létě loňského roku Ešusy pokořily cifru 60. „Jednotky řady 471 přebírá depo zhruba v měsíčních intervalech. Do konce letošního roku by jich mělo být 75,“ říká vrchní přednosta DKV Praha Václav Sosna.

V DKV Praha nyní mají 62 jednotek řady 471. Po desetiletém provozu již zdejší zaměstnanci znají silná i slabá místa těchto vozidel. „CityElefanty jsou příjemné pro cestující i strojvedoucí a znamenají každopádně kvalitativní posun. Ze správkárenského hlediska cítíme ještě drobné rezervy ve spolehlivosti. Aktuálně nás trápí například kompresory a letní sezona dá zase zabrat klimatizaci,“ uvedl Jaroslav Měšťan, který má všechny CityElefanty na starosti. Ale hned dodal, že tu přece zaměstnanci od toho jsou, aby takové problémy vyřešili.    
VÁCLAV RUBEŠ

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy