Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

Největší lázeňský švihák

Zahájení mariánskolázeňské sezony mělo letos jednoho obdivovaného hosta navíc. České dráhy sem vyslaly svou vlajkovou loď – jednotku řady 680 Pendolino.

Největší lázeňský švihákSobota 14. května neslibovala podle meteorologů zrovna ideální počasí pro oslavy pod širým nebem. Příznivci železniční dopravy se ale nenechali odradit ohlášeným deštěm a lemovali celou cestu zvláštního vlaku IC 30008 z pražského hlavního nádraží do Mariánských Lázní a odpoledne dále do Chebu. A bylo se na co dívat. Jednalo se totiž o první jízdu Pendolina na západ republiky.

Ikona v obležení

Pendolino také nepřehlédnutelným způsobem připomnělo, že od 1. května se po bezmála pěti letech opět jezdí bez výluk po dokončené části 3. koridoru z Plzně do Chebu.

I v samotném Pendolinu byste z Plzně hlavního nádraží do Mariánských Lázní hledali volná místa marně. Místenky do zvláštního spoje byly vyprodány ve velmi krátkém čase a bez rezervace mohli zájemci Pendolino použít jen odpoledne z Mariánských Lázní do Chebu a zpět za cenu zákaznické aplikace IN 50 bez nutnosti prokazovat nárok na tuto slevu. Během pětihodinového pobytu u prvního nástupiště revitalizovaného mariánskolázeňského nádraží byla ikona pohodlného a rychlého cestování u nás neustále v obležení lidí.

Největší zájem byl o návštěvu stanoviště strojvedoucího, u jehož dveří byla prakticky nepřetržitá fronta. Lákal ale i bistro vůz s možností vychutnat si třeba kávu v 1. třídě. Posádka Pendolina ochotně zodpovídala zvídavé dotazy a v praxi předvedla aktivní naklápění jednotky. Odpolední program, který začal vystoupením mažoretek a orchestrálního tělesa, přinesl oficiální část zahájení lázeňské sezony za přítomnosti zástupců Českých drah, města Mariánské Lázně, Karlovarského kraje a společnosti Grandi Stazioni, která zrevitalizovala historickou budovu nádraží do podoby, která odpovídá významu českých lázní.

Nejvyšší povolenou rychlostí

„Pendolino v Mariánských Lázních má připomenout, že po výlukách a cestování náhradní autobusovou dopravou se na toto nádraží opět vrací život a cestující ho mohou konečně využívat bez strastí,“ vyslovil hlavní myšlenku akce náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek. Akce by také měla nastartovat celkově vyšší úroveň cestování na této trati, čemuž České dráhy přispějí nasazením pohodlnějších vozů z Rakouska. Pendolino přišel přivítat jeden z iniciátorů, ředitel KCOD Karlovy Vary Vladimír Omelka i spisovatel Vladimír Páral. Přesně v 15 hodin odjelo Pendolino do Chebu a z celé propagační jízdy využilo nejvyšší traťovou rychlost – 130 km/h. Tam se opět těšilo velkému zájmu a úspěšnost prezentační jízdy potvrzovali sami cestující, kteří by rádi viděli Pendolino na západě Čech pravidelně. Faktem zůstává, že ten den byl rychlovlak jednoznačně největším lázeňským švihákem.
VÁCLAV RUBEŠ

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy