Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

Vítáme nový jízdní řád 2012

V noci ze soboty 10. na neděli 11. prosince vstupuje v platnost nový jízdní řád. Je ve znamení optimalizace nabídky dálkových vnitrostátních spojů a masového nasazení moderního vozidlového parku...

Vítáme nový jízdní řád 2012Ač na většině tratí nedochází k zásadním změnám, občas se objeví i zajímavé novinky. Mezi ty příjemné určitě patří zkrácení jízdních dob při cestě z Prahy na Moravu.

I v novém jízdním řádu budou České dráhy vypravovat každý den přibližně 7 tisíc vlaků. Celkový rozsah dopravy národního železničního dopravce zůstane prakticky stejný. Detailní informace o změnách najdete na www.cd.cz v rámci tiskových zpráv. Přesto jsme pro vás na této straně vybrali nejzajímavější údaje o dálkové dopravě, přičemž o regio-nální dopravě pojednává rubrika Téma na stranách 6 a 7.

Rychleji z Prahy do Ostravy a Žiliny

Výraznou novinkou je vedení dvou párů vlaků SC Pendolino týdně v trase Praha – Ostrava – Žilina. Jeden pár pojede v sobotu (z Prahy v 7.12, ze Žiliny ve 14.03) a jeden v neděli večer do Žiliny a v pondělí ráno do Prahy. Díky zvýšení rychlosti všech expresů z Prahy směrem do Ostravy a na Valašsko a také díky zkrácení pobytu ve vybraných stanicích, především v Bohumíně, dojde ke zkrácení cestovních časů mezi Prahou a Žilinou. U vlaků vedených přes Valašsko to bude asi 10 minut, přes Ostravu téměř 40 minut! Dosavadní vlak SC Slovenská strela pojede v taktu a bude nahrazen soupravou EuroCity sestavenou z moderních vozů, která bude v úseku Praha – Břeclav spojena s vlaky EuroCity směřujícími z/do Vídně. Doplněn je také poslední chybějící spoj ve dvouhodinovém denním intervalu z Prahy přes Bratislavu, Nové Zámky a Štúrovo do Budapešti (z Prahy v 7.42). Směrem do Rakouska je rozšířeno denní spojení Prahy a Lince o další pár vlaků R 202/203 (odjezd z Prahy v 11.16, příjezd do Prahy v 16.40). Tento vlak jede na trase Praha – Summerau s přímými vozy až do/z rakouského Lince. Nejviditelnější změnou ve směru do Polska je sloučení denního vlaku Ostravan (Praha – Bohumín) a nočního spoje Silesia (Bohumín – Krakov) do jednoho přímého spoje s názvem Silesia.

V sobotu Pendolinem do Františkových Lázní

Příjemnou novinkou nejen pro lázeňské hosty je také zavedení přímého sobotního páru spojů SC Pendolino v trase Bohumín (5.32) – Praha (8.59) – Františkovy Lázně (11.41/12.19) – Praha (15.03) – Bohumín (18.27). Tento vlak nabídne nejrychlejší přímé spojení Moravy se západočeskými lázněmi.

Obecně je posílen provoz vlaků SC Pendolino na lince Praha – Ostrava a zpět. Například došlo k rozšíření provozu u spoje v 7.13 z Prahy, který pojede nově v úseku Praha – Ostrava denně (dosud o víkendech), spoj v 16.12 bude nově jezdit v pracovní dny a v neděli (zatím jen v pátek) a nově je zaveden spoj s odjezdem z Prahy hl. n. v 18.12. V opačném směru pojede nový každodenní spoj SC Pendolino z Ostravy hl. n. v 6.41 a výrazně se rozšiřuje počet dní, kdy bude v provozu také spoj s odjezdem z Ostravy hl. n. v 19.41 (nově v pracovní dny a v neděli, dosud jen v pátek a v neděli). U všech expresních spojů z Prahy přes Olomouc do různých míst Moravy bude zvýšena maximální rychlost na 160 km/h. Do souprav bude také zařazeno větší množství modernizovaných vozů.

Martin Navrátil

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy