Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

Railjety od Siemense dostanou pro Česko více sedadel

Smlouva roku doznává vylepšení. Nákup Railjetů, správně jednotek Viaggio Comfort, od společnosti Siemens bude na základě požadavků Českých drah upraven kvůli zvýšení kapacity.

Namísto šestnácti sedmivozových nyní chtějí ČD využívat 8 osmivozových a 7 sedmivozových jednotek. Celkový počet sedadel vzroste na 7 355.

Railjety od Siemense dostanou pro Česko více sedadelVíce sedaček, navýšení kapacity v 1. třídě, dodatečný prostor pro jízdní kola a objemnější zavazadla. To jsou hlavní změny v požadavcích Českých drah vůči společnosti Siemens v rámci nákupu jednotek Viaggio Comfort, iniciované jednáním s Deutsche Bahn. V praxi to znamená navýšení počtu vozů o jeden na 113, přičemž celková cena se zvedne o 16 milionů eur na konečných 216 467 900 eur (bez DPH). Přesto zůstává nákup netrakčních jednotek od firmy Siemens mimořádně výhodný. Díky úpravě získají České dráhy nejen vyšší obsaditelnost jednotek, ale i cena za jedno místo k sezení se sníží na cca 29 400 eur z původních 29 700.

Posadíme více cestujících, převezeme jízdní kola

Nejmarkantnějším rozdílem oproti jednotkám provozovaným u ÖBB bude absence i v zahraničí málo využívané Premium class, tedy nejkomfortnějšího oddílu v celé jednotce. Místo tohoto oddílu, který do posledních jednotek Railjet již neobjednávají ani ÖBB, bude zvýšen počet míst v klasické první i druhé třídě. Z celkového počtu 6 752 v šestnácti jednotkách se v patnácti českých jednotkách Viaggio Comfort posadí 7 355 cestujících. Navíc bude mít každá jednotka v posledním voze víceúčelový oddíl pro deset jízdních kol a pro objemná zavazadla.

Úpravy jednotek Viaggio Comfort budou zadány v návaznosti na výsledky zadávacího řízení s výrobcem jednotek. Tento postup je naprosto v souladu s platnou legislativou a souhlas s ním vydala i dozorčí rada ČD. Také proto České dráhy z důvodu maximální transparentnosti (nad rámec povinností ze zákona) zveřejní záměr uzavřít smlouvu na úpravu jednotek v Informačním systému veřejných zakázek. Uzavření smlouvy na úpravu jednotek se společností Siemens AG Österreich se ale přesto předpokládá až v návaznosti na vyhodnocení výsledků dalších jednání se zahraničními železničními dopravci o nasazení a obchodních parametrech souprav.

Do konce března můžeme od smlouvy odstoupit

Podepsaná smluvní dokumentace na pořízení netrakčních jednotek od firmy Siemens navíc obsahuje ustanovení, které umožňují Českým drahám příslušné jednotky neodebrat v případě, že by nebylo možné jejich plnohodnotné nasazení na plánovaných trasách do Německa a Rakouska. České dráhy se ale zatím musí rozhodnout do konce března 2012. S ÖBB mají již České dráhy podepsané memorandum, na jehož základě by jednotky v barvách ČD měly s cestujícími zajíždět přes Vídeň až do Grazu. Jednání s německou stranou ještě pokračují.

VÁCLAV RUBEŠ

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy