Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

Rodina CityElefantů oslavuje poslední přírůstky

Příběh CityElefantů dospěl na začátku dubna do finále. Alespoň co se výroby a předání do provozu týče. České dráhy totiž získaly od výrobce poslední dvě jednotky...

Rodina CityElefantů oslavuje poslední přírůstkyNa severní Moravě a ve Slezsku nyní jezdí 12 jednotek řady 471, zbývajících 71 využívají cestující v Praze, Středočeském kraji a částečně i na Ústecku a Pardubicku. Na nákup posledních osmi CityElefantů přispěla Evropská unie.

Mrazivé počasí a sníh doprovázely příchod posledních dvou CityElefantů. Slavnostní převzetí proběhlo v pátek 5. dubna na nádraží Ostrava-Svinov. Právě cestující v této stanici přijdou s novými jednotkami ve značné míře do styku. Na Ostravsku nyní jezdí už 12 CityElefantů, přičemž poslední čtyři byly dodány v rámci projektu, na kterém se finančně podílela i EU prostřednictvím Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Umožnily zkrácení jízdních dob 

„Chci popřát, aby tento vlak dojel vždy ke svému cíli, načas a přesně podle jízdního řádu. Přesně tak, jak si přejeme, aby náš lidský jízdní řád šel ke svému cíli. Tento vlak je proto trochu i obrazem lidského života.“ Těmito slovy požehnal na opavském nástupišti svinovského nádraží poslední elektrické jednotce moravskoslezský biskup Mons. F. V. Lobko-wicz.

Vlaky se po slavnostní jízdě do Bohumína a zpět rozjely nabírat standardní cestující na trase příměstské linky S2 ze Studénky přes Ostravu-Svinov do Bohumína a Mostů u Jablunkova. „U CityElefantů oceňujeme především podstatné zkrácení jízdních dob u regionálních vlaků, například o deset až patnáct minut v úseku Ostrava-Svinov – Opava,“ dodal ředitel KCOD Ostrava Miroslav Klich.

Vývoj vozidel CityElefant začal v Moravskoslezské vagonce ve Studénce již v roce 1992. První dva prototypy 471.001 a 471.002 opustily výrobní závod v letech 1997 a 1998, přičemž majetkem Českých drah se staly v prosinci 2000. V následujícím roce se výroba přesunula do Vítkovic. CityElefanty byly postupně vylepšovány po technické stránce, několikrát se měnil i jejich nátěr.

Opora regionální dopravy

Za 83 kusů CityElefantů zaplatily České dráhy přibližně 17 miliard korun. V bohumínském depu mají v evidenci 12 kusů, zbývajících 71 obsluhuje DKV Praha. Jednotky řady 471 ujedou denně v celé republice v průměru přes 33 tisíc kilometrů. Kromě Prahy, Středočeského a Moravskoslezského kraje zajíždějí také po koridorové trati až do Ústí nad Labem a obsluhují i některé tratě na Pardubicku. Ačkoli jsou CityElefanty primárně určené pro regionální spoje, České dráhy je o víkendech, kdy je menší turnusová potřeba vozidel, využívají i v dálkové dopravě. Potkáte je na rychlících Praha – Děčín a jednou týdně Praha – Třinec a zpět. 

Co se týče provozu CityElefantů na Ostravsku, pozitiva převažují nad negativy. Přednosta Provozní jednotky Bohumín Jan Podstawka k tomu říká: „Naši zaměstnanci mají s provozem CityElefantů poměrně dobré zkušenosti, nicméně nás zklamala spolehlivost některých komponentů a také přístup části servisních pracovníků. To ale průběžně řešíme ve spolupráci se zaměstnanci výrobce, společnosti Škoda Vagonka.“ I tak ale rodina CityElefantů radikálně zvýšila kvalitu dopravy u nás a právem patří do „zlatého fondu“ Českých drah.
MARTIN HARÁK

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy