Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

Na kolejích vane jarní vítr

V rámci oblíbené služby ČD Bike se otevírají nejen stávající půjčovny, ale při přepravě vlastního kola mohou nyní zákazníci nově využít při nákupu v eShopu rezervaci zdarma...

Na kolejích vane jarní vítrV jarních měsících přichází národní železniční dopravce s příjemnými změnami v obchodních nabídkách. V rámci oblíbené služby ČD Bike se otevírají nejen stávající půjčovny, ale při přepravě vlastního kola mohou nyní zákazníci nově využít při nákupu v eShopu rezervaci zdarma. Inovace se projeví i v gastronomii: ČD Restaurant servíruje jarní menu. Další novinkou je rozšíření prémiových služeb v první třídě do vlaků vyšší kvality.

I když klima letošní zimy často připomínalo spíše předjaří, opravdové astronomické jaro je konečně tady! A s ním i zvýšená potřeba vyrazit na cesty, výlety nebo do procitající přírody. Do nové podoby se „oblékají“ také sezonní nabídky Českých drah a navíc se objevují zcela nové služby. A nejde jen o podporu cestování pro turisty nebo cyklisty. Na své by si měli přijít i milovníci dobrých pokrmů nebo zákazníci, kteří očekávají nadstandardní péči.

S bicyklem po Česku i v cizině

Typickou skupinou cestujících, kterou příjemné jarní dny ve velké míře lákají na cesty, jsou cykloturisté. Každým rokem dochází k růstu tohoto trendu a služba ČD Bike Českých drah se na tento fenomén doby snaží reagovat poskytnutím více míst pro jízdní kola, ale v případě, že se nástupiště zaplní několika desítkami cyklistů na jeden spoj, je technicky nemožné vyhovět všem. Národní dopravce proto doporučuje všem cyklistům si místo pro sebe a své jízdní kolo rezervovat.

Možnosti jsou hned dvě. Tradičnější způsob představuje rezervace přímo na nádraží u pokladní přepážky. To však lze udělat i přes eShop ČD, kde zákazník navíc ušetří. Rezervace za místo plus kolo totiž činí více než příjemných nula korun. Rezervace je možná u vlaků označených v jízdním řádu symbolem kola v kroužku. Symbol kola v rámečku znamená, že rezervace je dokonce povinná. Všechny výše uvedené informace jsou vztaženy k přepravě kola jako spoluzavazadla.

Přibalit si svůj bicykl na cestu je však možné i při cestě do zahraničí. Tato možnost se nabízí ve vybraných dálkových mezinárodních vlacích nebo v regionálních vlacích v příhraničí. Na Slovensko a do Maďarska je možné naložit kolo do služebního oddílu a využít služby úschova během přepravy. Jako spoluzavazadlo může kolo „cestovat“ do následujících zemí: Německo, Rakousko, Maďarsko, Nizozemsko, Dánsko, Lucembursko, Švýcarsko, Polsko (jen vlaky EC 131/130 v relacích Praha/Břeclav – Varšava) a Srbsko (jen vlaky EC 272/273 v relaci Praha – Bělehrad a zpět). Kolo lze přepravit pouze vlakem, ve kterém je tato služba dostupná, tedy má v jízdním řádu uvedenu službu přeprava spoluzavazadel nebo službu úschova během přepravy. Pro přepravu kol v dálkové mezinárodní přepravě je rezervace míst pro kolo nutná!

Nemáte vlastní kolo?

Služba ČD Bike však nabízí i další, komfortnější možnost. Pokud si nechcete lámat hlavu s přepravou svého kola do místa výletu nebo si prostě chcete kolo jen půjčit na pár hodin nebo dní, představuje výtečnou alternativu využití jedné z drážních cyklopůjčoven. O jejich oblíbenosti svědčí rostoucí počet výpůjček. Loni si kolo Českých drah zapůjčilo bezmála 3 500 zákazníků. V letošní sezoně je tato služba nabízena již na 75 místech po celé republice. Novinkou pro rok 2014 jsou cyklopůjčovny v Plzeňském kraji (Tachov, Domažlice), v Olomouckém kraji si v sezoně (1. dubna až 31. října) můžete půjčit kolo nově také v Zábřehu na Moravě. Půjčovny kol se nacházejí ve všech krajích s výjimkou Prahy, Středočeského, Moravskoslezského, Ústeckého a Libereckého. Jejich kompletní přehled najdete na www.cd.cz/pujcovnykol. V rámci služby je navíc poskytována bezplatná úschova zapůjčeného kola v úschovně ČD nebo přeprava na vybraných tratích. Novinkou pro letošní sezonu je registrace bicyklů v bezpečnostním systému CEREK, který je napojen na městskou a státní policii.

Jarní chutě v jídelních vozech

Dáváte před turistickým vyžitím přednost gastronomickým zážitkům? I pro vás mají České dráhy připravenu jarem inspirovanou nabídku. Do jídelních vozů, bistrovozů a bister ve spojích SC Pendolino vstupuje nové sezonní menu JLV, které opět sestavili šéfkuchaři z Československého svazu kuchařů v Praze. Tentokrát se cestující mohou těšit na krém z jarního špenátu s chlebovými krutony, býčí krk pečený „přes noc“ s omáčkou s bílými žampiony se staročeskými šťouchanými brambory, mladého králíka s jarní nádivkou s brambory na másle a okurkovým salátem. Bezmasá jídla reprezentuje salát z mladé zeleniny a listů salátů s čerstvým smetanovým sýrem a vejci nebo domácí lívance s rebarborovou omáčkou a šlehačkou. Na území České republiky přitom platí výrazně snížené ceny – v rámci tzv. happy hours. Kromě jarní nabídky JLV zůstávají celoroční stálice v podobě tradičních českých pokrmů, polévek a dalších minutkových jídel. Jarní nabídka je platná od 2. dubna 2014.

Prémiové služby v první třídě

Od 1. března také odstartoval pilotní projekt, jehož cílem je sjednotit rozsah prémiových služeb poskytovaných cestujícím v 1. třídě vlaků vyšší kvality. V projektu je nyní cestujícím v 1. třídě všech spojů EuroCity a InterCity nabízen nápoj a denní tisk zdarma. Osvěžit se můžete půl litrem balené vody, k dispozici jsou periodika MF DNES, Blesk a ve vybraných spojích i Hospodářské noviny. Služba je poskytována pouze zákazníkům, kteří doplatek do 1. třídy zaplatili. Pilotní projekt bonusových služeb probíhá do 14. června 2014. Dále bude tato služba pokračovat v běžném provozu.

Václav Rubeš

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy