Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

České dráhy reagují na aktuální epidemiologickou situaci

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací České dráhy přijaly řadu opatření, jejichž cílem je zabránit šíření onemocnění COVID-19.

Dopravce neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnuje čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, vyhlášeného proti šíření infekční nákazy COVID-19, od 1. září 2020 znovu platí povinnost používat ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy ochranné prostředky dýchacích cest (respirátory, roušky, ústenky, šátky, šály nebo jiné prostředky bránící šíření kapének). Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál.

V koordinaci s ministerstvem dopravy bude od 19. října do odvolání mírně omezen provoz dálkových vlaků na linkách z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína, dále v úsecích Kolín – Ústí nad Labem, České Budějovice – Jihlava – Brno a Ostrava – Čadca. I přes tato omezení bude nadále na všech linkách zajištěna dostatečná nabídka vlaků. Od 5. října je upravena také nabídka komerčních spojů mezi Prahou a Ostravskem. Mezistátní vlaky Českých drah jsou v provozu, při cestování těmito spoji je ale nutné mít na paměti ochranná opatření okolních států. Od víkendu 17. – 18. října, resp. od pondělí 19. října bude také omezen provoz některých regionálních vlaků ČD v hlavním městě Praze, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina.

Opatření u mezistátních dálkových vlaků Českých drah

V souvislosti s prevencí proti šíření koronaviru zavedly vybrané státy restriktivní opatření pro vstup občanů ČR do jejich země. Z toho důvodu prosíme všechny cestující o kontrolu aktuálně platných opatření před cestou do zahraničí, a dodržení všech podmínek pro vstup do cizích zemí.

Aktuálně je omezeno cestování občanů ČR na Slovensko, do Maďarska, Německa, Švýcarska, Dánska a částečně do Rakouska. Vlaky do těchto zemí jsou v provozu, pouze nejsou zařazeny lůžkové a lehátkové vozy v relacích Praha – Zürich, Praha – Budapešť a Varšava – Budapešť.

Směrem na Slovensko ČD průběžně vyhodnocují poptávku cestujících a podle toho může dojít k omezení některých vlaků. Prosíme proto cestující, aby si před cestou ověřili své spojení v elektronických vyhledávačích nebo v aplikaci Můj vlak. V případě zrušení vlaku můžou cestující využít jiný vlak po stejné trase nebo můžou jízdenku vrátit beze srážky.

Podrobné informace k omezením provozu jsou průběžně aktualizovány zde.

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy