Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

Aktuální situace v provozu v souvislosti s COVID-19

V souvislosti s aktuální epidemickou situací a s tím související nižší mobilitou obyvatel je i nadále až do odvolání omezen provoz některých dálkových linek Českých drah.

České dráhy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR obnoví od 17. dubna 2021 provoz většiny dálkových vlaků na chebské větvi linky Ex6 Západní expres v úseku mezi Prahou a Plzní. Ve stejném úseku budou mírně posílené i spoje na mnichovské větvi linky Ex6, nicméně i nadále pojede většina těchto spojů ve zkrácené trase Plzeň – Domažlice – Mnichov. Od stejného termínu bude také navýšena kapacita rychlíků linky R16 v úseku Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín, které znovu zajistí v celé trase z Prahy až k bavorským hranicím rychlíková souprava. Cestujícím tak odpadnou přestupy v Klatovech do motorové soupravy směrem do Železné Rudy.

Od 12. dubna 2021 je obnoven provoz spěšných vlaků linky R29 v celé trase Cheb – Norimberk a zpět. Kromě těchto vlaků můžou cestující směrem do Německa využít dálkové vlaky linky Ex5 Praha – Berlín – Hamburk a Ex6 Praha / Plzeň – Domažlice – Mnichov. Upozorňujeme však na nutnost dodržovat ochranná opatření německých úřadů, která jsou uvedená na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pokud se v souvislosti s vývojem epidemie změní poptávka ze strany cestujících, jsou ČD připravené na tuto situaci reagovat a rozsah dálkové dopravy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR upravit.

V regionální dopravě dochází k postupnému obnovování dosud omezených spojů.

Po Pardubickém kraji, kde byl plný provoz na většině tratí obnoven od úterý 6. dubna 2021, nyní následují Královéhradecký kraj (od 12. dubna 2021) a Moravskoslezský kraj (od 20. dubna 2021). V sobotu 17. dubna 2021 bude zahájena sezóna rekreačních vlaků v Praze a Středočeském kraji, cestující se můžou svézt vlaky Cyklohráček, Cyklo Brdy, Český ráj a dalšími sezónními spoji. I nadále platí omezení u některých večerních vlaků kolem Prahy a Liberce a také na vybraných linkách v Kraji Vysočina.

Opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací České dráhy přijaly řadu opatření, jejichž cílem je zabránit šíření onemocnění COVID-19. Dopravce neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnuje čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Koncem roku 2020 začaly ČD instalovat do vlakových souprav dávkovače dezinfekce, které jsou již nyní dostupné ve stovkách vozů. Dezinfekce je do zásobníků průběžně doplňována při úklidu prostor vozidel.

Cestující žádáme, aby dodržovali ochranná opatření ministerstva zdravotnictví, zejména povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Od 1. března 2021 platí ve všech prostředcích veřejné dopravy v ČR (včetně vlaků Českých drah) povinnost zakrytí úst respirátory FFP2, případně jinými ochrannými pomůckami s obdobnými vlastnostmi. Cestující zároveň prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby.

Detailní informace o změnách v provozu v souvislosti s COVID-19

  • Omezení platná v souvislosti s epidemií COVID-19 v dálkové dopravě jsou uvedena zde, v regionální dopravě pak na těchto stránkách.
  • Aktuální vlakové spojení najdou cestující ve vyhledávači spojení nebo v mobilní aplikaci Můj vlak, které jsou průběžně aktualizované.

Od 6. dubna 2021 začnou v souvislosti s výlukovými pracemi Správy železnic na trati Praha – Česká Třebová platit upravené jízdní řády, a to na linkách Ex1, Ex2, R18 a R19 a také na regionálních linkách zejména v Pardubickém kraji. Podrobnosti najdete zde. Omezení vlaků v souvislosti s epidemií COVID-19 však budou platit i nadále.

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy