Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

Aktuální situace v provozu v souvislosti s COVID-19

České dráhy reagují na zvyšování poptávky cestujících a od začátku dubna postupně obnovují provoz dosud omezených linek dálkové dopravy.

Od 30. dubna 2021 bude výrazně posílen provoz na několika nejvytíženějších dálkových linkách. V koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR bude od tohoto data obnoven plný provoz na vnitrostátních linkách R17 Praha – České Budějovice / České Velenice a R20 Praha – Děčín a ve spolupráci se Železniční společností Slovensko také na lince Ex2 Praha – Olomouc – Vsetín (– Púchov). Znovu vyjede i jeden pár vlaků Ostravan Praha – Čadca – Žilina a od začátku května také pár nočních spojů Metropol mezi Břeclaví, Bratislavou a Budapeští (zatím bez lůžkových a lehátkových vozů). Od 7. května 2021 ČD ještě více posílí spojení na páteřní trase mezi Prahou, Pardubicemi, Olomoucí, Ostravou a Bohumínem. V době přepravní špičky budou cestující moci nově využít dva obnovené páry vlaky SC Pendolino a celkově tak pojedou v každém směru tři tyto spoje. Společně s dalšími vlaky IC, EC a Ex tak ČD na této významné trase zajistí celkem 11 párů dálkových vlaků.

K další velké vlně posilování dálkové dopravy dojde od 20. května 2021, kdy budou plně obnovené další linky, a to zejména linky Ex3 (railjety Praha – Vídeň), R10 Praha – Hradec Králové a R15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb. Už od 17. dubna 2021 je výrazně posílena doprava z Prahy přes Plzeň do Chebu a Železné Rudy.

Provoz části linek však zatím zůstává až do odvolání omezen. Pokud se v souvislosti s vývojem epidemie změní poptávka ze strany cestujících, jsou ČD připravené na tuto situaci reagovat a rozsah dálkové dopravy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR upravit.

V regionální dopravě byl v průběhu dubna obnoven plný provoz v Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském kraji a Kraji Vysočina. V sobotu 17. dubna 2021 byla zahájena sezóna rekreačních vlaků v Praze a Středočeském kraji, cestující se můžou svézt vlaky Cyklohráček, Cyklo Brdy, Český ráj a dalšími sezónními spoji. I nadále platí omezení u některých večerních vlaků kolem Prahy a Liberce.

Opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací České dráhy přijaly řadu opatření, jejichž cílem je zabránit šíření onemocnění COVID-19. Dopravce neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnuje čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Koncem roku 2020 začaly ČD instalovat do vlakových souprav dávkovače dezinfekce, které jsou již nyní dostupné ve stovkách vozů. Dezinfekce je do zásobníků průběžně doplňována při úklidu prostor vozidel.

Cestující žádáme, aby dodržovali ochranná opatření ministerstva zdravotnictví, zejména povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Od 1. března 2021 platí ve všech prostředcích veřejné dopravy v ČR (včetně vlaků Českých drah) povinnost zakrytí úst respirátory FFP2, případně jinými ochrannými pomůckami s obdobnými vlastnostmi. Cestující zároveň prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby.

Detailní informace o změnách v provozu v souvislosti s COVID-19

  • Omezení platná v souvislosti s epidemií COVID-19 v dálkové dopravě jsou uvedena zde, v regionální dopravě pak na těchto stránkách.
  • Aktuální vlakové spojení najdou cestující ve vyhledávači spojení nebo v mobilní aplikaci Můj vlak, které jsou průběžně aktualizované.

Od 6. dubna 2021 platí v souvislosti s výlukovými pracemi Správy železnic na trati Praha – Česká Třebová upravené jízdní řády, a to na linkách Ex1, Ex2, R18 a R19 a také na regionálních linkách zejména v Pardubickém kraji. Podrobnosti najdete zde. Omezení vlaků v souvislosti s epidemií COVID-19 však platí i nadále.

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy