Úvod » Tiskové centrum » Aktuální téma

Aktuální situace v provozu v souvislosti s COVID-19

V souvislosti s aktuální epidemickou situací a s tím související nižší mobilitou obyvatel je i nadále až do odvolání omezen provoz některých dálkových linek Českých drah.

Vzhledem ke zpřísněným protiepidemickým opatřením německých úřadů bude od víkendu 13. – 14. února 2021 přerušen provoz všech mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Německem. Opatření se týká všech dálkových i regionálních spojů Českých drah a jejich partnerů na všech hraničních přechodech do Bavorska a Saska a platí do odvolání. Přesný termín obnovení provozu bude záviset na vývoji ochranných opatření německé strany a vývoji epidemie COVID-19 v České republice. České dráhy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR posílí souběžné vnitrostátní dálkové linky tak, aby zajistily dostatečnou kapacitu ve stávajících spojích.

Pokud se v souvislosti s vývojem epidemie změní poptávka ze strany cestujících, jsou ČD připravené na tuto situaci reagovat a rozsah dálkové dopravy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR upravit.

Regionální vlaky ČD jsou zajištěné v téměř plném rozsahu podle požadavků jednotlivých objednatelů dopravy (krajů či hlavního města Prahy). Omezené jsou v současnosti pouze některé večerní vlaky v okolí Prahy a Liberce. Regionální spoje v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, kde je od půlnoci z 11. na 12. února 2021 omezen pohyb obyvatel, jsou zajišťovány podle požadavku Karlovarského a Královéhradeckého kraje aktuálně bez omezení, je však potřeba počítat s možnými kontrolami, které jsou v kompetenci Policie ČR. Cestující v těchto regionech upozorňujeme na povinnost zakrytí dýchacích cest respirátory nebo minimálně zdravotnickými rouškami. Povinnost zakrytí úst respirátory FFP2, případně nanorouškami či dvěma zdravotnickými rouškami se od půlnoci 24. / 25. února rozšíří na veškerou veřejnou dopravu v celé ČR.

Opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací České dráhy přijaly řadu opatření, jejichž cílem je zabránit šíření onemocnění COVID-19. Dopravce neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnuje čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Koncem roku 2020 začaly ČD instalovat do vlakových souprav dávkovače dezinfekce, které jsou již nyní dostupné ve stovkách vozů. Dezinfekce je do zásobníků průběžně doplňována při úklidu prostor vozidel.

Cestující žádáme, aby dodržovali ochranná opatření ministerstva zdravotnictví, zejména povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Zároveň je prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby.

Detailní informace o změnách v provozu v souvislosti s COVID-19

  • Omezení platná v souvislosti s epidemií COVID-19 v dálkové dopravě jsou uvedena zde, v regionální dopravě pak na těchto stránkách.
  • Aktuální vlakové spojení najdou cestující ve vyhledávači spojení nebo v mobilní aplikaci Můj vlak, které jsou průběžně aktualizované.

Nahoru

Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy