Tiskové zprávy

Nová vozidla pro ČD na Czech Raildays

11.6.2011 - 15:40

Nové nebo modernizované vozy a soupravy, které České dráhy pro své zákazníky nakupují, budou od 14. do 16. června vystaveny na Czech Raildays v Ostravě. K vidění budou i revizalizované vozy pro dálkovou dopravu nebo třeba modernizovaná lokomotiva „Brejlovec“. Návštěvníci také uvidí první ze série úplně nových regionálních vlaků Regio-Shuttle RS1. Šumperská společnost Pars nova slavnostně představí nový řídicí vůz řady 961. Prezentovat se budou i České dráhy na společné expozici s dceřinými společnostmi DPOV, VÚŽ, ČD Telematika a ČD Cargo.

České dráhy jsou tradičním vystavovatelem na mezinárodním veletrhu Czech Raildays, specializované přehlídce firem působících v železničním průmyslu a službách v kolejové dopravě. Na veletrhu se představí společnou expozicí s dceřinými společnostmi. Kromě tradiční nabídky služeb ČD se zde návštěvníci dozví novinky v oblasti osobní dopravy. Nejlákavější budou expozice výrobců vozů pro českého dopravce. Cestující si projdou nové či modernizované vozy, které budou nasazeny na tratě v České republice. České dráhy tak plní své slovo, kdy přislíbily zahájit nejmasovější obnovu vozidlového parku v její historii. Loni uzavřela společnost na modernizaci současných vozidel i dodávku zcela nových souprav kontrakty s celkem osmi dodavateli v hodnotě 9,9 miliardy Kč. V letošním roce bude v tomto trendu pokračovat.

Nový vůz pro regionální dopravu Regio-Shuttle RS1

K vidění bude na Czech Raildays první ze série úplně nových regionálních vlaků Regio-Shuttle RS1. Loni uzavřely České dráhy smlouvy se švýcarskou firmou Stadler na dodávky 33 motorových vozů v hodnotě cca 1,8 miliardy korun. Vozy budou jezdit od konce letošního roku na Liberecku a na Vysočině. Samozřejmostí nového vozu je bezbariérovost, klimatizace, WC vybavené uzavřeným systémem i moderní audiovizuální informační systémem.

Modernizované rychlíkové soupravy

Společnost Janoza CZ představí na ostravském veletrhu revitalizovaný vůz pro rychlíkovou dopravu. České dráhy uzavřely s  firmou Janoza CZ dva kontrakty na revitalizaci celkem 110 vozů různého typu pro rychlíkové soupravy za přibližně 128,7 mil. Kč. Opraveny jsou sedáky, ve vozech 2. třídy je koženka nahrazena příjemnějšími a pohodlnějšími textilními potahy. Představený  renovovaný vůz pro rychlíky má v celém voze nové povrchy podlah a stěn. Komplexní rekonstrukci prošla okna a nástupní dveře, což zlepší tepelnou pohodu ve vozech především v zimním období. Velká pozornost se věnovala rekonstrukci záchodů, včetně výměny velké části jejich vybavení.    

Na veletrhu Czech Raildays představí České dráhy také modernizovaný vůz 2. třídy (řada Bee248) určený pro dálkové vlaky EuroCity, InterCity a Expres. Revitalizaci 58 vozů 1. a 2. třídy zajišťuje ŽOS Trnava. Vozy jsou nově vybaveny například vizuálním informačním systémem a do vozů 2. třídy byly dosazeny elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky cestujících jako jsou notebooky nebo mobilní telefony. 

České dráhy se také podílely na realizaci revolučního projektu přestaveb lokomotiv na pohon CNG (stlačený zemní plyn). VÍTKOVICE Doprava, a.s. loni představila jako první lokomotivu 703.8 patřící výkonem mezi nejmenší lokomotivy, letos představí lokomotivu 714, kategorie pro střední posun a vedení lehkých vlaků.

Nový řídicí vůz řady 961

Společnost Pars nova slavnostně představí, hned po zahájení veletrhu dne 14. června v 10:30 hodin, nový řídicí vůz řady 961. Šumperská firma dodá Českým drahám 34 nových řídících vozů pro klasické vlakové soupravy s lokomotivou v hodnotě 1,051 mld. Kč. Tyto řídicí vozy vznikají přestavbou běžných osobních vagonů, které jsou upraveny pro rychlost 140 km/h, mají nové čelo se stanovištěm strojvedoucího a potřebnou technologii pro ovládání celého vlaku. Velká pozornost je věnována také komfortu cestujících. Vozy jsou klimatizované, mají nové textilem polstrované sedačky, zcela nové WC s uzavřeným systémem, široký nástupní prostor a zdvihací plošinu. České dráhy plánují zařadit nové řídící vozy do souprav regionálních osobních a dálkových rychlíkových spojů vedených elektrickými lokomotivami. Provozovány budou především v Ústeckém, Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji a uvažuje se s jejich nasazením také na rychlíky např. z Brna přes Břeclav do Olomouce nebo z Kolína do Ústí nad Labem.

Veletrh je široké veřejnosti otevřen v úterý 14. 6. od 9:30 do 18:00, ve středu od 9:00 do 18:00, poslední den veletrhu ve čtvrtek 16. 6. od 9:00 do 16:00.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy