Tiskové zprávy

České dráhy vyberou bezpečnostní agenturu, bude střežit stanice, depa i vlaky

21.6.2011 - 11:00

České dráhy vypsaly veřejnou zakázku na zajištění ostrahy svých objektů, jako jsou vlaková depa, železniční stanice ale i vlaky osobní dopravy. Ve veřejné zakázce bude vybrán jeden partner, který zajistí komplexní bezpečnostní servis pro České dráhy v rámci celé České republiky. Předpokládaná hodnota kontraktu je 80 milionů korun ročně. Vybraná bezpečnostní agentura má zajistit ochranu majetku Českých drah, přispět k vyšší bezpečnosti ve stanicích a ve vlacích, a celkově pomoci zkvalitnit cestování ve vlacích. Působení bezpečnostní agentury nenahrazuje činnost Policie ČR, městských policí ani policejních doprovodů vlaků.        

České dráhy chtějí sjednotit a zkvalitnit ostrahu svého majetku na území celé republiky. Proto se rozhodly vybrat jednoho partnera, který zajistí komplexní bezpečnostní servis a bude moci efektivně zasahovat na různých místech republiky. K činnosti bezpečnostní agentury uvedl podrobnosti ředitel odboru bezpečnosti Českých drah Ladislav Mikeš: „Bezpečnostní agentura bude mít za cíl střežit vybrané uzavřené prostory v majetku Českých drah, jako jsou depa nebo odstavná nádraží, zajistí ostrahu veřejně přístupných míst, jako jsou odbavovací haly železničních stanic, bude zajišťovat doprovody vytipovaných vlakových spojů a asistovat při kontrole jízdenek či odhalování cestujících bez jízdenek. Jejich úloha bude především preventivní a nebude nahrazovat činnost policie.“Při této činnosti se počítá s kombinací stacionárních i mobilních hlídek, které budou moci operativně zasahovat na různých místech. Ochranka bude mít na starosti také dohled nad pultem centrální ochrany u elektronicky zabezpečených objektů nebo nad kamerovými bezpečnostními systémy.    

„Výběr bezpečnostní agentury se uskuteční otevřeným řízením a kritériem pro výběr bezpečností agentury bude nejnižší nabídnutá cena formou elektronické aukce,“uvádí Filip Potůček, ředitel odboru centrálního nákupu a logistiky. Doplňuje, že kvalifikační podmínky pro uchazeče o tuto veřejnou zakázku jsou nastaveny maximálně široce, tak aby je podle očekávaní Českých drah splnilo alespoň deset společností činných v daném segmentu trhu. Kontrakt bude uzavřen na dobu neurčitou s půlroční výpovědní dobou.

Vzájemné partnerství bezpečnostních agentur zajišťujících ochranu drážního majetku pro železniční podniky a policie, která zajišťuje ostrahu dráhy a vlaků jako státní orgán, je běžnou praxí ve většině zemí Evropské unie. Dochází tak k vzájemnému doplnění jejich činnosti a posílení bezpečnosti cestujících, zaměstnanců i drážního majetku. Například v sousedním Německu vedle sebe působí bezpečnostní služba DB a Státní ochrany hranic a železnic, jakási obdoba železniční policie. Podobná situace je i v Rakousku, kde se na ochraně majetku ÖBB podílí bezpečnostní služba i spolková policie.     Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy