Tiskové zprávy

České dráhy zrevitalizují 100 rychlíkových vozů

26.8.2011 - 11:30

České dráhy vypsaly veřejnou zakázku na revitalizaci stovky tradičných rychlíkových vozů 2. třídy za 125 milionů Kč. Cílem revitalizace je rychlé vylepšení cestování v běžných rychlíkových spojích ve všech částech Čech a Moravy. Cestující jistě ocení především výměnu koženkových potahů sedaček za textilní nebo rozsáhlejší opravy WC.                 

„Tento kontrakt navazuje na revitalizaci 110 rychlíkových vozů různého typu, které jsou již více než z poloviny v provozu,“ uvádí náměstek Blažek a vyjmenovává konkrétní změny, kterými vozy v dílnách projdou: „Opraveny budou sedáky a koženka bude nahrazena příjemnějšími a pohodlnějšími textilními potahy. V celém voze budou nové povrchy podlah a stěn. Okna a nástupní dveře budou vyměněny za nové, což zlepší tepelnou pohodu ve vozech především v zimním období. Velkou pozornost věnujeme rekonstrukci záchodů včetně výměny velké části jejich vybavení.“ Vylepšením projdou ale i další technické prvky vozů.

Zakázka je vyhlášena formou jednacího řízení s uveřejněním, což umožňuje Českým drahám získat nejvýhodnější nabídku. Předpokládaná hodnota kontraktu je 125 milionů Kč. Období revitalizace celé stovky vozů je plánované přibližně do zimy 2012/2013.

České dráhy již nasazují více než 60 revitalizovaných vozů z předchozích zakázek na rychlíkové spoje především z Prahy do Českých Budějovic přes Příbram a Písek a z Prahy do Chebu přes Plzeň i Ústí nad Labem. Několik vozů je již v provozu také na Moravě v depu v Brně. Další stovka takto omlazených vozů bude určena pro různé rychlíkové linky na území celé České republiky.  

České dráhy uzavřely v uplynulých letech sérii kontraktů na obnovu regionálních vlaků pro osobní spoje v objemu téměř 15 miliard Kč a nyní se soustřeďují také na obnovu vozidlového parku pro dálkovou dopravu. Vedle revitalizovaných vozů pro rychlíky jsou nyní do provozu uváděny také komplexně modernizované vozy pro spoje kategorie expres, InterCity a EuroCity. Byla zahájena i modernizace restauračních vozů a probíhají další tři veřejná zadávací řízení na komplexní obnovu celkem 119 vozů pro dálkové spoje počínaje vnitrostátními rychlíky a konče mezistátními spoji EuroCity.               Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy