Tiskové zprávy

Oslavy Dne železnice tento víkend nabídnou v Královéhradeckém kraji bohatý program

8.9.2011 - 21:58

Den železnice se uskuteční na Královéhradecku oproti jiným krajům s předstihem už o tomto víkendu 10. a 11. září. Samotný „železniční“ program oslav je připravený v sobotu v Hradci Králové a Jaroměři, v neděli potom v Trutnově. Kromě výstav kolejových vozidel a železničních modelů mohou zájemci navštívit Vinobraní na Kuksu, na které v sobotu posílí České dráhy dopravu. V neděli pak dopravce společně se společností Viamont Regio vypraví parní vlaky z Trutnova do Svobody nad Úpou a zpět. Hlavní oslavy Dne železnice letos se budou konat o dva týdny později v  areálu depa kolejových vozidel v Děčíně.

V sobotu 10. září se uskuteční pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje tradiční Vinobraní v Kuksu. České dráhy nabízejí dopravu na akci za výhodnou cenu díky nabídce VLAK+. Cestující, který si zakoupí zpáteční jízdenku na cestu do Kuksu s platností dne 10. září, bude mít po označení příslušným razítkem s emblémem Vinobraní na zastávce Kuks cestu zpět zdarma (např. jízdenka VLAK+ Hradec Králové hl.n. – Kuks a zpět bude stát dospělého 37 Kč, děti do 15 let zaplatí 19 Kč). Jako bonus obdrží každý při orazítkování jízdenky od organizátorů Vinobraní žeton na degustační přípitek.

Jízdenky VLAK+ budou tento den v prodeji nejen do Kuksu, ale také do Dvora Králové nad Labem. Od většiny rychlíků, které tu zastavují, bude zajištěna návazná kyvadlová doprava do ZOO. Na základě předložení jakékoliv platné jízdenky ČD a IREDO do cílové stanice Dvůr Králové budou mít zákazníci jako bonus zlevněný vstup do pěší části ZOO.

Doprava do Kuksu a Dvora Králové bude 10. září zajištěna posílenými osobními vlaky a zejména rychlíky, které spojují Pardubice s Libercem. Na zastávce Kuks mimořádně zastaví rychlíky, které tudy obvykle v době mezi cca 9:30 a 20:00 pouze projíždějí (R 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994 a 995).

Den železnice se každoročně koná na podporu veřejné dopravy. Organizátorem této akce jsou České dráhy, zastoupené Krajským centrem osobní dopravy Hradec Králové. Partnery akce jsou Královéhradecký kraj, Společnost železniční výtopna Jaroměř, ZOO Dvůr Králové nad Labem, Město Trutnov, společnost Signal Mont, Viamont Regio, Správa železniční dopravní cesty a ČD Cargo.      

Na regionální Den železnice v Královéhradeckém kraji o čtrnáct dní později naváže Národní Den železnice. Ten se letos koná 24. září v areálu depa kolejových vozidel a na hlavním nádraží v Děčíně. Celodenní program začne v 10 hod. a zájemci budou moci navštívit sekce Svět zábavy s programem pro malé i velké návštěvníky, Svět historie s výstavou historických lokomotiv nebo Svět změny na železnici s možností prohlídky moderních vozů a lokomotiv. Vstup bude zdarma.


Program Dne železnice v jednotlivých stanicích Královéhradeckého kraje:

Hradec Králové (10. září 2011)

 • „Podívej se na mašinku“ – prohlídka železniční techniky na 1. prodlouženém nástupišti – lokomotivy 163, 750.7, salonní vůz „Dubček“ s doprovodným vozem.
 • „Namaluj obrázek a dostaneš cenu“ – dětskásoutěž v malování obrázku se železniční tématikou, kviz pro dospělé.
 • „Podívej se jak se prodávaly jízdenky“ – prohlídka historie odbavovací techniky v výstavním voze na 1. prodlouženém nástupišti.
 • „Pojeď se podívat s „Píďalkou“ na návěstidla“ – prohlídka historie zabezpečovací a sdělovací techniky v muzeu na vlečce Signal Mont. Odjezdy z 1. nástupiště jednotkou Regionova v 8:40 a 12:40 hod. Zvýhodněné vstupné do muzea.
 • „Pojeď se podívat s »Píďalkou« jak se mašinka koupe, odpočívá a papá“ – prohlídka mycí linky pro kolejovou techniku a depa s moderní čerpací stanicí, odjezdy z 1. nástupiště jednotkou Regionova v 9:13 a 13:13 hod.
 • „Poslechni si kapelu »Drezína« a zazpívej si“ – vystoupení hudební skupiny Drezína z hradecké ZUŠ Na Střezině na nákladním voze na 1. prodlouženém nástupišti. Proběhne soutěž v karaoke o cenu.
 • „Podívej se na malé mašinky“ – výstava královéhradeckých modelářů v suterénu hradeckého nádraží, vstupné dobrovolné.

Jaroměř (10. září 2011)

 • Železniční museum Výtopna Jaroměř unikátní sbírka historických vozidel, zvýhodněné vstupné do muzea po předložení jízdenky na vlak. Informace o jízdách parních a motorových historických vlaků dne 10. září 2011 na www.spolecnost-zeleznicni.cz.
 • Výstava modelové železnice – Klub jaroměřských modelářů (v prostorách Kulturního domu ČD Jaroměř) pořádá od 8:00 do 17:00 hod. výstavu modelové železnice. Vstupné: dospělí 30 Kč, děti 10 Kč.

Kuks (10. září 2011)

 • Vinobraní na Kuksu tradiční Vinobraní pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France. Bohatý doprovodný program, ochutnávka českých, moravských a zahraničních vín. Rychlíky R 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994 a 995 budou mimořádně zastavovat na zastávce Kuks. České dráhy připravily slevu VLAK+ platnou z libovolné stanice nebo zastávky, kde staví vlaky ČD, do Kuksu a zpět.

Dvůr Králové nad Labem (10. září 2011)

 • Navštivte ZOO cestující, kteří přijedou do Dvora Králové na libovolnou jízdenku ČD nebo IREDO dostanou 30% slevu na vstup dopěší části ZOO. Tento den bude zajištěna kyvadlová doprava od nádraží ČD do ZOO a zpět, a to od osobních vlaků ČD a od rychlíků R 984, 985, 986, 987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994 a 995. K cestě do Dvora Králové nad Labem mohou cestující 10. září využít výhodné jízdenky VLAK+.

Trutnov (11. září 2011)

 • Parním vlakem do Svobody nad Úpou České dráhy a společnost Viamont Regio za přispění města Trutnov vypraví parní vlaky z Trutnova hl.n. do Svobody nad Úpou. Odjezdy z Trutnova hl.n. budou ve 12:30 a 14:30 hod., zpět ze Svobody nad Úpou pak ve 13:10 a 15:10 hod. V parních vlacích bude platit jednotné jízdné 40 Kč. Jízdenka platí pro cestu tam i zpět, děti do 6 let zdarma. Předprodej jízdenek probíhá od 5. září na pokladních přepážkách ve stanici Trutnov hl.n. Jízdenky bude prodávat také vlakový personál přímo v parních vlacích.
 • Výstava drážních vozidel ČD, a.s., a vozidel SŽDC, s.o., v prostorách provozní jednotky Depa kolejových vozidel – k vidění budou lokomotivy a jednotky ČD řad 163, 750.7, 754, 854, 810 a jednotka Regionova a dále speciální vozidla SŽDC pro údržbu tratí.
 • Výstava modelové železnice Klubu trutnovských modelářů
 • Výstava stavebnic a železnice výstava stavebnic a železnice velikosti 0 od firmy Merkur Police nad Metují.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy