Tiskové zprávy

Moderní nádraží ČD ve Žďáře nad Sázavou již slouží cestujícím

15.9.2011 - 12:00

První cestující si dnes krátce po 11. hodině zakoupili jízdní doklady ve zcela nových pokladnách, které prošly rozsáhlou rekonstrukcí stejně jako celý vestibul žďárské výpravní budovy. Dokončila se tak první etapa rekonstrukce celého objektu. Opravila se střecha, nová jsou také všechna okna i dveře. V hale se nově vybudovalo ČD centrum s pokladnami a čekárnou. Na místě původní čekárny vznikl nový komerční prostor, komplexní rekonstrukcí prošla i restaurace. Práce se v současnosti přesouvají do levé části budovy a dokončeny budou do konce letošního roku.

„Slavnostním přestřižením pásky, jsme dnes s předstihem ukončili první etapu rekonstrukce žďárské výpravní budovy. Vedle opravy střechy, oken, dveří nebo zázemí pro zaměstnance proběhla komplexní rekonstrukce veřejných prostor, tedy pokladen, haly, čekárny nebo restaurace, což je pro naše cestující pochopitelně nejdůležitější. Nyní se mohou přesunout z provizorních prostor do zcela jiného prostředí, které odpovídá požadavkům na kulturu cestování v 21. století. Město Žďár nad Sázavou získává důstojnou vstupní bránu. Jakmile dokončíme rekonstrukci novoměstské výpravní budovy, mohou České dráhy se ctí přivítat návštěvníky Mistrovství světa v biatlonu v roce 2013 v Novém Městě na Moravě,“uvádí Milan Matzenauer, náměstek generálního ředitele ČD pro správu majetku.

Novinkou na žďárském nádraží je prostor ČD centra, který znají cestující spíše z větších měst. „Žďárské nádraží patří po havlíčkobrodském k nejvytíženějším nádražím na Vysočině. Denně jím projdou tisíce cestujících. Vybudování ČD centra v rámci rekonstrukce bylo tedy logickým krokem. Cestujícím nabízíme ucelený prostor s nadstandardními službami, k dispozici je zde mezinárodní pokladna a přepážka pro službu ČD Kurýr a Interkurýr, úschovnu zavazadel a ČD Bike. Rozšiřujeme prodej zboží a propagačních materiálů a v blízké době rozšíříme nabídku o materiály žďárského infocentra. Další nadstandardní službou je nabídka tisku, kopírování a skenování,“ vysvětluje Lenka Horáková, ředitelka Krajského centra osobní dopravy ČD v Jihlavě. Součástí ČD centra je také prostor k sezení, původní čekárna, která se proměnila na nový a prostornější komerční prostor, se přestěhovala na místo dřívější restaurace. Cestující však čekají další novinky, které přibližuje Jiří Sysel, přednosta žďárské stanice: „Žďár nad Sázavou je první stanicí na Vysočině a třetí v České republice, kde je instalováno moderní elektronické označení osobních pokladen. LED obrazovka ve spojení s počítačem umožňuje nejen sdělení standardních informací pro zákazníky, ale i operativní informace při mimořádnostech. Jedna obrazovka je umístěna u mezinárodní pokladny a druhá nad pokladnou pro rychlé odbavení, která je umístěna vedle nového ČD centra. Současně také rozšiřujeme nabídku služeb, nově si na mezinárodní pokladně mohou cestující zakoupit jízdenky InterRail a Swiss Pass.“

Rekonstrukce výpravní budovy zahájila brněnská společnost D.I.S. s.r.o. v listopadu loňského roku a práce na veřejně přístupných prostorách odstartovaly 1. února letošního roku. Po dohodě s městem začaly práce v nádražní hale s měsíčním zpožděním. Hlavním důvodem bylo zachovat co možná největší zázemí cestujícím během zimy a zkrátit tak omezení v nepříznivém počasí. Přes posunutí prací však končí první etapa rekonstrukce s přibližně měsíčním předstihem. Termín ukončení celé rekonstrukce, do konce letošního roku, tak není ohrožen. Žďárské nádraží nabídne vedle nového odbavení také nové komerční prostory. Cestující zde najdou prodejnu tiskovin, pečiva a v budoucnu i cukrárnu a prodejnu drobných dárkových předmětů. Komplexní rekonstrukcí prošla také restaurace, která má vybudovaný nově i svůj vlastní vstup a sociální zázemí pro hosty. Otevřena veřejnosti bude během října. Vedle veřejně přístupných míst se rekonstruovaly i prostory pro zázemí zaměstnanců ČD, kompletně se opravila střecha, izolace, rozvody a také se vyměnila všechna oka i dveře, vymaloval se vestibul a nová je i fasáda včetně zateplení.

Celkové náklady na opravu nádraží dosáhnou částky přibližně 42 mil. Kč. Město Žďár nad Sázavou přispělo pěti miliony. České dráhy tak investují do opravy necelých 40 mil. korun z vlastních prostředků.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy