Tiskové zprávy

České dráhy zmodernizují 64 bezbariérových vagónů pro rychlíky a expresy

27.9.2011 - 14:00

České dráhy uzavřely kontrakt na modernizaci 64 bezbariérových vagónů pro expresní vlaky a rychlíky se slovenskou společností ŽOS Trnava, a.s. Bezbariérové vozy pro dálkové spoje projdou kompletní rekonstrukcí, při které bude instalován nový interiér, dosazena klimatizace, nové plošiny umožňující nástup vozíčkářů i bezbariérové WC s uzavřeným systémem.                 

Budoucí podobu vozu podrobně představuje náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Antonín Blažek: “Kompletní přestavbou projde interiér vozu, kde bude zachováno několik klasických oddílů se 6 místy, oddíl pro vozíčkáře i bezbariérová toaleta, která bude nově vybavena uzavřeným systémem. Díky tomu bude možné používat toaletu také při pobytu vlaku ve stanici. Zachován bude také oddíl pro vlakový doprovod. Nově bude koncipován oddíl pro umístění několika jízdních kol a zcela nově bude vytvořen velkoprostorový oddíl.“ 

Samozřejmostí bude klimatizace a ve všech oddílech budou nově instalovány elektrické zásuvky 230 V 50 Hz pro napájení drobné elektroniky cestujících. K pohodlnému nástupu do vozu a průchodu mezi vozy přispějí nové dveře s elektrickým pohonem ovládané tlačítky nebo madly. Nové nástupní dveře budou navíc vybaveny stranově selektivním odblokováním řízeným strojvedoucím nebo obsluhou vlaku, což zvýší bezpečnost cestujících. Vozy budou vybaveny také elektrickou zdvihací plošinou, která umožní pohodlný a bezpečný nástup vozíčkářům. Ke snadné orientaci všech cestujících na jejich cestě přispěje nový audiovizuální informační systém. 

Rekonstrukcí projdou i technické celky, které zvýší bezpečnost provozu a umožní dobrou funkci klimatizace nebo napájení elektrických zásuvek. Jedná se například o rekonstrukci podvozku GP 200 S a brzdy vozu. Podvozek bude doplněn o elektromagnetickou kolejnicovou brzdu a celý brzdný systém bude upraven pro činnost tzv. EP brzdy s možností přemostění záchranné brzdy. Tento brzdový systém je nezbytý pro provoz v tunelech o délce až 5 kilometrů. Nový a výkonnější bude také tzv. centrální zdroj energie, který napájí klimatizaci, osvětlení, el. zásuvky 230 V 50 Hz, nástupní plošiny pro invalidy a další elektrická a elektronická zařízení.            

Modernizace všech 64 vozů proběhne do 36 měsíců od podpisu kontraktu, tedy přibližně do poloviny roku 2014. Celkové náklady na modernizaci dosáhnou 1,5 miliardy Kč (bez DPH). Vozy budou po své modernizaci nasazeny na všechny typy dálkových spojů počínaje vlaky EuroCity a InterCity po vnitrostátní rychlíky.   

„Naše nabídka přestavby vozů pro České dráhy vycházela ze zkušeností získaných při realizaci velmi podobného projektu pro Železniční společnost Slovensko, a.s., ze stejných původních vozů. V úspěšném provozu máme již 12 vozů po kompletní modernizaci z celkového počtu 30 vozů,“ informoval Július Hudák, ředitel divize oprav a modernizací osobních vozů ŽOS Trnava, a.s.

Tento typ vozu byl vyráběn v letech 1987 a 1988 ve východoněmecké vagónce v Bautzenu a ve své době patřil mezi nejmodernější vagóny v tehdejším „východním bloku“ s maximální rychlostí až 160 km/h. Jednalo se také o jedny z prvních bezbariérových vozů ve střední a východní Evropě. V současnosti jsou tyto vozy označeny jako typ BDbmsee nebo BDhmsee.

České dráhy modernizují dálkové i regionální soupravy

České dráhy v současnosti investují značné prostředky do zkvalitnění dálkových i regionálních souprav. Letos může objem investic dosáhnout částky kolem 8 miliard Kč. Již v průběhu roku byly uváděny do provozu modernizované vozy 1. a 2. třídy ze série 58 vozů určených pro vlaky EuroCity a InterCity a revitalizované vozy různých typů ze 110kusové série. V dílnách jsou přistaveny k modernizaci první z 21 restauračních vozů, které procházejí kompletní modernizací. V současné době probíhají další výběrová řízení na modernizaci a revitalizaci dalších vozů pro rychlíky i komfortní spoje EuroCity a InterCity.    

V regionální dopravě probíhá výroba tří typů zcela nových bezbariérových regionálních vlaků. První z nich od společnosti Stadler budou uvedeny do provozu v Libereckém kraji a na Vysočině ještě v letošním roce.

České dráhy odstraňují bariéry

České dráhy v posledních letech investují značné prostředky do bezbariérových souprav. Jedná se o nízkopodlažní regionální vlaky nebo pro vozíčkáře jinak upravená vozidla. V současnosti vlastní České dráhy okolo 450 bezbariérových vozů nebo souprav a nabízejí bezbariérové cestování ve více než 2 500 dálkových i regionálních spojích. V současné době probíhá výroba 6 různých typů vozidel, která jsou všechna vybavena pro pohodlné cestování vozíčkářů. Do konce roku budou uvedeny do provozu další bezbariérové soupravy a v novém jízdním řádu 2012 se rozšíří počet bezbariérových spojů. Nové vlaky vyrazí v závěr letošního roku a v roce 2012 například na tratě Libereckého kraje, Vysočiny, Středočeského nebo Moravskoslezského kraje.     


Modernizovaný bezbariérový vůz pro rychlíky a expresy (reko ŽSSK) - 1 (667 kB)

Modernizovaný bezbariérový vůz pro rychlíky a expresy (reko ŽSSK) - 2 (664 kB)

Modernizovaný bezbariérový vůz pro rychlíky a expresy (reko ŽSSK) - 3 (365 kB)

Modernizovaný bezbariérový vůz pro rychlíky a expresy (reko ŽSSK) - 4 (476 kB)

Modernizovaný bezbariérový vůz pro rychlíky a expresy (reko ŽSSK) - 5 (353 kB)Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy