Tiskové zprávy

První motorový vůz RS1 vyjede na trať Libereckého kraje

4.11.2011 - 12:25

Železnice v Libereckém kraji zažívá revoluci, první ze šestnácti nových motorových vozů Stadler RS1 předaly dnes České dráhy cestujícím. Zbývající vozy budou berlínským výrobcem postupně dodány do konce letošního roku. Celková hodnota 16 motorových vozů činí 877 952 000 korun. Nákup 14 vozů je uskutečněn za finanční podpory Regionálního operačního programu Severovýchod ve výši 307 339 200 korun, což činí 40 % z pořizovací částky. ČD tak investují do obnovy vozového parku na Liberecku celkem 570 612 800 Kč. V současné době České dráhy realizují ještě veřejnou zakázku na dodávku dalších 4 vozů obdobného typu, které jsou určeny také pro Liberecký kraj.  

„Plníme svůj slib cestujícím v Libereckém kraji, první nový motorový vůz RS1 od firmy Stadler vyjíždí. Soupravy Regio-Shuttle nabízí maximální pohodlí, jsou bezbariérové, klimatizované, vybaveny uzavřeným systémem WC i moderním audiovizuálním informačním systémem. Zcela nové vozy a v takovém rozsahu se stanou základem vozidlového parku v Libereckém kraji, který bude patřit k  nejmladším vozidlovým parkům v České republice. V regionu téměř zmizí staré motorové vozy 810 a cestující se setkají většinou jen s novými nebo modernizovanými soupravami,“ uvedl Antonín Blažek, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

Stejně jako Evropská komise považujeme veřejnou dopravu za klíčovou oblast regionální podpory. Nové vozy zlepší kulturu cestování po kraji s ohledem na bezpečnost cestujících a dostupnost, což se týká zejména handicapovaných spoluobčanů,“ uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Semorád.

I vedení Libereckého kraje věří, že nové vozy přilákají další cestující a zjednoduší cestování handicapovaným spoluobčanům. Pro kraj je důležité, že nové vozy splňují jeho požadavky na řešení dopravní obslužnosti měst a obcí regionu. „Výhodou vozů je možnost zavedení přímých spojů z centra kraje do regionálních center, např. z Liberce do Bílého Potoku nebo do Frýdlantu. Spojené vozy pojedou z Liberce do Raspenavy, kde se rozpojí a pojedou do různých cílových stanic. Zavedením přímých spojů tak dojde ke zlepšení dopravní obslužnosti a odpadnou některé přestupy,“ upřesňuje náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu Martin Sepp. V Libereckém kraji budou nové vozy jezdit na trati z Liberce přes Frýdlant v Čechách do Černous nebo z Liberce přes Tanvald do Harrachova, případně na dalších tratích.

Motorové vozy řady 840 pro Liberecko budou dodávány takto:

  • prvních 8 kusů bude dodáno do konce listopadu 2011 (z toho první předán 4. listopadu 2011),
  • zbývajících 8 kusů bude dodáno do konce prosince 2011.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy