Tiskové zprávy

Novinky ve vlakovém jízdním řádu od 11. prosince v Jihomoravském kraji

25.11.2011 - 13:07

V neděli 11. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2012. V Jihomoravském kraji je rozsah regionální dopravy dlouhodobě ustálen a zůstává na stejné úrovni jako v letošním roce. Nový jízdní řád přináší zlepšení spojení na Slovensko přes Velkou nad Veličkou. Rozšiřuje se provoz spěšného vlaku „Velo Podyjí“, pokračují nabídky nostalgických jízd na trati lednicko-valtického areálu a rozšiřuje se počet vozů umožňujících rozšířenou přepravu kol. Se změnou koncepce veřejné dopravy v Pardubickém kraji je zastavena vlaková doprava mezi Velkými Opatovicemi a Moravskou Třebovou. Nový jízdní řád bude platit až do 8. prosince 2012.

Regionální vlaky v Jihomoravském kraji ujedou v jízdním řádu 2011/2012 necelých 9 mil. vlakových kilometrů, denní průměr činí 24 590 vlakových kilometrů. Rozsah dopravy je dlouhodobě ustálený a pro příští rok nezaznamenává žádné zásadní změny, a to především v nezměněných časových polohách většiny vlaků, včetně zachování přípojných návazností. České dráhy vypraví v rámci kraje v pracovní dny průměrně 802 regionálních vlaků, o víkendech pak v průměru 485 vlaků. Integrovaný dopravní systém platí na celém území kraje, regionální vlaková doprava je provozována na celkem 729 km železničních tratí.

Nejvýznamnější změny v Jihomoravském kraji

 • Zlepšení spojení na Slovensko

České dráhy ve spolupráci se Železniční společností Slovensko (ZSSK) nabídnou každou sobotu v ranních hodinách novou nabídku cestování vlakem na Slovensko přes Velkou nad Veličkou a Myjavu. Ranní osobní vlak z Veselí nad Moravou v 7:15 má ve Velké nad Veličkou přípoj do Myjavy a Nového Mesta nad Váhom. Nabídka spojení je výhodná pro turisty a cestující, kteří z Nového Mesta nad Váhom chtějí pokračovat dále návaznými vlaky směrem na Trenčín, Žilinu a dále na střední a východní Slovensko, případně do Trnavy a Bratislavy.

 • Rozšíření provozu spěšného vlaku „Velo Podyjí“

V období cyklistické sezóny dochází k rozšíření počtu jízd sobotního spěšného vlaku „Velo Podyjí“ z Brna-Králova Pole do Šatova a zpět. Vlak pojede každou sobotu od 28. dubna do 30. června a od 1. do 22.  září, dále 5. července, 28. září a 13. října. Tímto krokem vychází dopravce vstříc poptávce cykloturistů na spojení Brna se Znojmem, které nabízí řadu příležitosti na pěkný výlet pěšky i na jízdním kole. Ve vlaku jsou řazeny vozy s možností rozšířené přepravy jízdních kol, dále pak vůz s možností úschovy jízdního kola během přepravy. Kromě soboty 13. října, kdy bude vlak veden historickou soupravou, platí v těchto vlacích také jízdné IDS JMK.

 • Historickým motoráčkem do lázní či na rodinný výlet

Jízda do lázní v Lednici, program ČD Wellness, nabídnou České dráhy ve dnech 11. prosince 2011, 15. a 29. ledna, 12. a 26.  února, 11. a 25. března, 15. a 22. dubna, 14. října a 18. listopadu 2012. Součástí balíčku, který bude možné zakoupit pouze v předprodeji, bude jízda historickým motoráčkem, návštěva Lázní Lednice se zvolenou procedurou a návštěvou bazénu. Nebude chybět ani zimní prohlídka lednického zámku. Motoráček bude odjíždět z brněnského hlavního nádraží v 9:40, zpět z Lednice v 17:00.

Každou sobotu od 19. května do 29. září 2012 a dále v neděli a svátek od 1. července do 2. září 2012 vyjedou historické motorové vlaky na tratě Lednicko-valtického areálu. Vlak z Brna do Břeclavi a Lednice bude sestaven z motorového vozu M 262.0 „Kredenc“. Pokračuje tak úspěšné víkendové přímé spojení Brno – Lednice a opačně s možností výletu do atraktivního Lednicko-valtického areálu. Novinkou jsou jízdy historického motorového vozu M 131.1 „Hurvínek“ z Břeclavi do Valtic města a Mikulova, z Mikulova na Moravě do Valtic města a Lednice. V historických vlacích bude zavedeno globální jízdné, běžný tarif ČD ani tarif IDS JMK v těchto vlacích nebude platit. Ve vlaku z Brna do Lednice a opačně, z Břeclavi do Mikulova a opačně se zařadí historický cyklovůz s přepravou jízdních kol zdarma. S držitelem Rodinného pasu může v neděli cestovat po zakoupení jízdenky pro dospělého dítě zdarma.

 • Rozšířená přeprava jízdních kol

Na základě zvýšeného zájmu cestujících o přepravu jízdního kola jako spoluzavazadla bude v období od konce dubna do konce září na tratích Znojmo – Okříšky, Znojmo – Břeclav a Zaječí – Hodonín rozšířen rozsah provozu přívěsných vozů, jejichž interiér je přizpůsoben přepravě jízdních kol, vozy disponují rozšířenými prostory s háky na kola.

Změny v jízdním řádu na jednotlivých tratích v Jihomoravském kraji (na tratích, které nejsou v přehledu zmiňovány, nedochází k podstatnějším změnám)

Trať 246 Znojmo – Břeclav

 • O víkendech a svátcích dochází k drobným minutovým úpravám časových poloh vlaků. Z důvodu lepší návaznosti autobusových linek budou odjezdy ze Znojma 2. minutu po celé hodině.
 • Ostatní vlaky jsou bez významnějších změn. V období od konce dubna do konce září bude rozšířen provoz vozů umožňujících přepravu spoluzavazadel, především pak jízdních kol.

Trať 250 Níhov – Tišnov – Brno – Břeclav – Kúty

 • Na této trati došlo jen k minimálním změnám způsobeným změnou časové polohy mezistátních vlaků.
 • Nově budou na zastávce Hradčany zastavovat vlaky s příjezdem do Brna v 15:53, 16:22, 16:52, 17:53, 19:37, s odjezdem z Brna hl.n. v 5:37, 6:37, 14:37, 16:37 a s odjezdem z Brna-Židenic v 15:12.
 • Osobní vlak s odjezdem z Brna hl.n. v 6:55 pojede nově až do Vranovic, naopak vlak z Brna hl.n. v 7:40 končí nově již v Hrušovanech u Brna.

Trať 260 Brno – Letovice

 • U všech osobních vlaků došlo k drobným časovým úpravám z důvodu změny časové polohy vlaků mezistátní dálkové dopravy.
 • Nově zastavují na zastávce Doubravice nad Svitavou vlaky s příjezdem do Brna hl.n. v 15:34, 17:34 a 19:34, na zastávce Dolní Lhota pak vlaky přijíždějící do Brna v 8:34, 14:34, 16:34 a 18:34.
 • Ze Skalice nad Svitavou do Rájce-Jestřebí pojede nově osobní vlak v 9:42. V Rájci-Jestřebí je zajištěn přestup na vlak ve směru do Brna.
 • Trasy některých vlaků Brno – Letovice byly nově prodlouženy až do Březové nad Svitavou. Jedná se o vlaky s příjezdem do Brna v 6:58, 8:58, 10:58, 12:58, 14:58, 15:58, 18:58, 20:58 a odjezdem z Brna v 6:03, 8:03, 10:03, 12:03, 13:03, 16:03, 18:03, 20:03.

Trať 262 Skalice nad Svitavou – Boskovice – Velké Opatovice

 • V důsledku změny organizace veřejné dopravy v Pardubickém kraji budou nově všechny vlaky končit ve Velkých Opatovicích. V úseku Velké Opatovice – Moravská Třebová byla osobní vlaková doprava pozastavena.
 • Z Velkých Opatovic do Skalice nad Svitavou pojede v pátek nový spoj v 19:04.

Trať 330 Břeclav – Moravský Písek

 • Nově nepojedou přímé vlaky z Přerova do Kút. Budou ukončeny v Břeclavi, kde lze přestoupit na motorový vlak směr Kúty. Nepojede odpolední vlak z Hodonína v 16:42 do Břeclavi.

Trať 340 Brno – Veselí nad Moravou

 • Páteční spěšný vlak z Brna hl.n. do Bylnice ve 12:50 pojede nově až do slovenského Trenčína (příjezd 16:39). Nedělní spojení Trenčína s Brnem (příjezd ve 21:03) zůstává beze změny.
Trať 343 Hodonín – Veselí nad Moravou – Vrbovce
 • Příjezdy víkendových osobních vlaků do Veselí nad Moravou ze směru od Strážnice a od Velké nad Veličkou byly upraveny tak, aby se zajistil přestup na Ex 560 do Přerova, Olomouce a Prahy s odjezdem z Veselí nad Moravou v 6:54.
 • Sobotní ranní osobní vlak z Veselí nad Moravou v 7:15 do Velké nad Veličkou má přípoj do Myjavy a Nového Mesta nad Váhom z Velké nad Veličkou v 7:34.
 • Večerní osobní vlak z Hodonína ve 20:21 do Veselí nad Moravou zůstává zachován.
 • Poslední večerní osobní vlak z Veselí nad Moravou ve 21:15 do Hodonína má ve Veselí nad Moravou přípoj od vlaku Ex 561 z Prahy, Olomouce a Přerova.

Rychlíky a spěšné vlaky Brno – Hodonín s rozšířenou přepravou spoluzavazadel s možností rezervace míst pro jízdní kola umožní rychlé spojení z Brna na cyklotrasy na jihovýchodní Moravě. Tato služba se nově zavádí také u rychlíků z Brna do Jeseníku / Šumperka přes Olomouc a na trase Brno – Ústí nad Orlicí – Pardubice – Praha. Cyklovozy jsou zařazeny také na téměř všech vlacích na trati Znojmo – Břeclav.

Ve stanicích Znojmo, Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou budou České dráhy nově celoročně provozovat půjčovny jízdních kol. Kolo si lze v půjčovně předem zarezervovat a přepravovat po vybraných železničních tratích zdarma. Výhodou je možnost vrácení kola v jiném místě než bylo zapůjčeno. Kromě stanic na jižní Moravě jsou to také stanice Jindřichův Hradec, Třeboň a Veselí nad Lužnicí v Jihočeském kraji.

Modernizované soupravy v Jihomoravském kraji

 • Brno – Zastávka u Brna – Vysoké Popovice: cca 70 % osobních vlaků – tři motorové vozy řady 854 s řídícím vozem
 • Brno – Miroslav / Moravské Bránice – Ivančice: cca 95 % osobních vlaků – šest souprav motorových vozů řady 842 s řídícím vozem
 • Tišnov – Brno – Hrušovany u Brna: sedm párů osobních vlaků – dvě třídílné jednotky řady 814.2 Regionova
 • Tišnov – Nedvědice: téměř 100 % osobních vlaků – tři třídílné jednotky řady 814.2 Regionova
 • Břeclav – Moravský Písek: postupné zavádění souprav s řídícím vozem v průběhu platnosti jízdního řádu 2011/2012 (cca 70 % osobních vlaků – pět souprav s lokomotivou řady 362, vozy řady Bdmtee a řídícím vozem řady Bfhpvee295)
 • Brno – Veselí nad Moravou: cca 60 % osobních a spěšných vlaků – šest motorových vozů řady 854, část s řídícím vozem
 • Hodonín – Veselí nad Moravou – Vrbovce: téměř 100 % osobních vlaků – tři třídílné jednotky řady 814.2 Regionova.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy