Tiskové zprávy

České dráhy plánují zavést do stanic nové jízdenkové automaty

28.11.2011 - 11:57

České dráhy plánují v letech 2013 až 2015 vybavit 80 největších železničních stanic v republice až 340 jízdenkovými automaty. Půjde o novou generaci multifunkčních automatů, které nabídnou široké spektrum služeb s různými možnostmi úhrady.

Zavádění nové generace jízdenkových automatů bude rozděleno do tří fází. V pilotní v průběhu roku 2013 je plánováno instalování 68 zařízení, v druhé a třetí fázi v letech 2014 a 2015 pak bude instalováno po 136 automatech ročně.

„Plněfunkční automaty nabídnou cestujícím prakticky komplexní odbavení. Umožní vyhledat spojení a zakoupit nejvhodnější typ jízdenky pro daného zákazníka. V nabídce budou prakticky všechny vnitrostátní doklady ČD ve stejném rozsahu jako u pokladní přepážky včetně rezervací, ale počítáme i s tím, že budou nabízet i místně příslušné doklady integrovaných dopravních systémů,“ uvádí ředitel odboru produktů a obchodu ČD Vladimír Peléšek a doplňuje informaci o možnostech úhrady těchto služeb: „Stejně multifunkční bude možnost úhrady služeb počínaje mincemi přes bankovky po platební karty nebo elektronickou peněženku na In-kartě Českých drah.“ Automaty tak nebudou mít v nabídce pouze mezistátní jízdní doklady.         

V každé velké stanici je v plánu instalování dvou jízdenkových automatů jako náhrady jedné pokladní přepážky. To by mělo v letech 2013 až 2015 umožnit úsporu až 425 pracovníků. Přesto úplné zrušení pokladních přepážek v těchto stanicích České dráhy neplánují a pokladní budou i nadále k dispozici pro zákazníky, kteří upřednostňují odbavení na přepážce před samoobslužným, např. seniory nebo cestující, kteří využívají železniční dopravu méně často a budou žádat větší rozsah informací o své plánované cestě.

České dráhy plánují na dodavatele jízdenkových automatů vypsat v roce 2012 veřejnou zakázku realizovanou formou elektronické aukce.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy