Tiskové zprávy

České dráhy zahájily rekonstrukci výpravní budovy stanice Ústí nad Labem hl.n.

16.12.2011 - 15:00

Rekonstrukce výpravní budovy hlavního nádraží v Ústí nad Labem je jednou z nevýznamnějších investičních akcí Českých drah. Hlavním důvodem pro její realizaci je zajištění optimálního vstupu do nového podchodu vedoucího až na nábřeží Labe a dále úpravy výpravní budovy tak, aby splňovala nároky na jedno z nejvytíženějších nádraží. Hlavním nádražím v krajském městě projde 1,5 milionu cestujících ročně a nádraží je z tohoto pohledu na desátém místě v České republice.

Část původní historické budovy bude zachována a modernizována, zbývající část nádraží se vstupem do podchodu bude tvořit nová prosklená odbavovací hala podle architektonického návrhu Atelieru AP, s.r.o. Projekt řeší citlivé skloubení nových konstrukcí s původními. Rekonstruované nádraží poskytne na konci roku 2012 cestujícím kromě zvýšené kultury odbavení i další služby, zejména vnitřní terasu v hale s výhledem na Větruši i provoz nádraží. Rekonstrukci zrealizuje na základě výběrového řízení společnost BM Construction s.r.o. Celková cena investice do rekonstrukce výpravní budovy dosáhne 45 mil. Kč.

Rekonstrukce se uskuteční ve dvou etapách a cestující veřejnost bude mít k dispozici vždy jen polovinu prostor nádražní budovy. První etapa začne v lednu příštího roku a potrvá do července, druhá etapa začne v srpnu a skončí v prosinci 2012.

Levé křídlo (při pohledu z přednádraží) – původní budova: zřízení prodejny se vstupem z přednádraží i z haly, výměna oken, zateplení fasády a střechy, nové vnitřní rozvody elektrické instalace, osvětlení, topení, dlažby, obklady

Pravé křídlo:

  • zbourání části objektu pro zřízení vstupu do podchodu, zachování zděných konstrukcí pokladen a ČD centra
  • portál vstupu do podchodu a stavba nové prosklené haly s vnitřní terasou nad pokladnami přístupnou z 1. nástupiště a výtahem z odbavovací haly
  • zateplení objektu, plochá střecha, nové rozvody elektrické instalace, osvětlení, podlahové topení haly, dlažby, obklady

České dráhy v roce 2005 spolu s Ústeckým krajem, městem Ústí nad Labem, Správou železniční dopravní cesty, Státním fondem dopravní infrastruktury, Ministerstvem dopravy a Ministerstvem pro místní rozvoj uzavřely Memorandum o koordinaci klíčových staveb v lokalitě nádražního prostoru. Záměrem bylo zajistit propojení rekonstrukce výpravní budovy s projekty města (přednádraží a nábřeží) a Správy železniční dopravní cesty (podchod) tak, aby revitalizace městského centra v Ústí nad Labem probíhala koordinovaně.

Výpravní budova Ústí nad Labem hl.n. byla postavena v roce 1850. Nálety v roce 1945 ji značně poškodily a od tohoto roku je v provozu jako funkční provizorium.


Vizualizace výpravní budovy Ústí nad Labem hl.n. (1) (97 kB)

Vizualizace výpravní budovy Ústí nad Labem hl.n. (2) (65 kB)

Vizualizace výpravní budovy Ústí nad Labem hl.n. (3) (92 kB)Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy