Tiskové zprávy

České dráhy vypsaly soutěž na nové vlaky pro Jihomoravský kraj

29.3.2012 - 12:05

České dráhy dnes vypsaly soutěž na nové elektrické jednotky pro Jihomoravský kraj. Společnost poptává dodávku celkem 7 moderních bezbariérových souprav s klimatizací v předpokládané hodnotě 950 milionů Kč. Vlaky budou uvedeny do provozu do dvou let od podpisu kontraktu, tedy přibližně do konce roku 2014.

„Cestující příměstských linek S v okolí Brna se mohou přibližně do dvou let těšit na provoz nových souprav, které budou představovat radikální změnu v komfortu na železnici,“ říká náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Antonín Blažek a vyjmenovává novinky moderních vlakových souprav, se kterými se cestující budou setkávat: „Nové elektrické jednotky budou částečně nízkopodlažní. Všem cestujícím tak umožní snadný nástup a výstup. Změnu oproti současným soupravám, kdy musí cestující zdolávat strmé schody, ocení především senioři nebo maminky s kočárky a malými dětmi. Bez komplikací nastoupí do vlaku také vozíčkáři, pro které bude upravena také bezbariérová toaleta. I samotné ovládání nástupních dveří bude velmi jednoduché prostřednictvím tlačítek. Dveře budou za jízdy blokované, což zvýší bezpečnost cestujících. Naši zákazníci určitě přivítají i moderní design s pohodlnými sedačkami potaženými textilem. Cestování v létě zpříjemní klimatizace. Informace o průběhu cesty a nadcházejících zastávkách získají cestující díky modernímu audiovizuálnímu informačnímu systému. Pro jízdní kola a objemná zavazadla bude vyčleněný zvláštní prostor. Součástí vybavení interiéru vlaku budou také elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky cestujících a pro náročné cestující bude k dispozici oddíl 1. třídy."

České dráhy vyhlásily soutěž na dodávku 2 kusů dvouvozových jednotek s kapacitou přibližně 160 míst k sezení a 5 třívozových jednotek s kapacitou přibližně 240 míst k sezení. Soupravy budou určeny pro rychlost až 160 km/h a pro napájecí soustavy 25 kV 50 Hz a 3 kV ss, což jim umožní provoz na prakticky všech elektrifikovaných tratích v České republice. Soutěž je realizována formou jednacího řízení s uveřejněním, jde tedy o vícekolovou veřejnou soutěž.

České dráhy již v současnosti provozují v Jihomoravském kraji množství modernizovaných vlakových souprav. Z Brna směrem do Náměště nad Oslavou a Jihlavy nebo do Kyjova a Veselí nad Moravou jezdí modernizované motorové soupravy. Motorové jednotky Regionova s novým interiérem, které nabízejí také cestování vozíčkářům, jsou v provozu například mezi Hodonínem a Veselím nad Moravou nebo na Tišnovsku. Úplnou novinkou je postupné zprovozňování nových řídicích vozů vybavených klimatizací, elektrickými zásuvkami a s úpravami pro cestování vozíčkářů na regionálních osobních vlacích z Břeclavi do Hodonína, Moravského Písku a dále směrem na Přerov. Modernizací procházejí také vozy pro rychlíky, které projíždějí Brnem.      Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Kontaktujte nás
Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy