Tiskové zprávy

České dráhy vypsaly soutěž na nové vlaky pro Jihomoravský kraj

29.3.2012 - 12:05

České dráhy dnes vypsaly soutěž na nové elektrické jednotky pro Jihomoravský kraj. Společnost poptává dodávku celkem 7 moderních bezbariérových souprav s klimatizací v předpokládané hodnotě 950 milionů Kč. Vlaky budou uvedeny do provozu do dvou let od podpisu kontraktu, tedy přibližně do konce roku 2014.

„Cestující příměstských linek S v okolí Brna se mohou přibližně do dvou let těšit na provoz nových souprav, které budou představovat radikální změnu v komfortu na železnici,“ říká náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Antonín Blažek a vyjmenovává novinky moderních vlakových souprav, se kterými se cestující budou setkávat: „Nové elektrické jednotky budou částečně nízkopodlažní. Všem cestujícím tak umožní snadný nástup a výstup. Změnu oproti současným soupravám, kdy musí cestující zdolávat strmé schody, ocení především senioři nebo maminky s kočárky a malými dětmi. Bez komplikací nastoupí do vlaku také vozíčkáři, pro které bude upravena také bezbariérová toaleta. I samotné ovládání nástupních dveří bude velmi jednoduché prostřednictvím tlačítek. Dveře budou za jízdy blokované, což zvýší bezpečnost cestujících. Naši zákazníci určitě přivítají i moderní design s pohodlnými sedačkami potaženými textilem. Cestování v létě zpříjemní klimatizace. Informace o průběhu cesty a nadcházejících zastávkách získají cestující díky modernímu audiovizuálnímu informačnímu systému. Pro jízdní kola a objemná zavazadla bude vyčleněný zvláštní prostor. Součástí vybavení interiéru vlaku budou také elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky cestujících a pro náročné cestující bude k dispozici oddíl 1. třídy."

České dráhy vyhlásily soutěž na dodávku 2 kusů dvouvozových jednotek s kapacitou přibližně 160 míst k sezení a 5 třívozových jednotek s kapacitou přibližně 240 míst k sezení. Soupravy budou určeny pro rychlost až 160 km/h a pro napájecí soustavy 25 kV 50 Hz a 3 kV ss, což jim umožní provoz na prakticky všech elektrifikovaných tratích v České republice. Soutěž je realizována formou jednacího řízení s uveřejněním, jde tedy o vícekolovou veřejnou soutěž.

České dráhy již v současnosti provozují v Jihomoravském kraji množství modernizovaných vlakových souprav. Z Brna směrem do Náměště nad Oslavou a Jihlavy nebo do Kyjova a Veselí nad Moravou jezdí modernizované motorové soupravy. Motorové jednotky Regionova s novým interiérem, které nabízejí také cestování vozíčkářům, jsou v provozu například mezi Hodonínem a Veselím nad Moravou nebo na Tišnovsku. Úplnou novinkou je postupné zprovozňování nových řídicích vozů vybavených klimatizací, elektrickými zásuvkami a s úpravami pro cestování vozíčkářů na regionálních osobních vlacích z Břeclavi do Hodonína, Moravského Písku a dále směrem na Přerov. Modernizací procházejí také vozy pro rychlíky, které projíždějí Brnem.      Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy