Tiskové zprávy

Jízdní řád 2013 dostává jasné obrysy

20.6.2012 - 11:17

V mezinárodní dopravě se změní Eurotakt na jihovýchod Evropy a spojení do Bavorska

Jízdní řád 2013, který začne platit od 9. prosince 2012 a vlaky se jím budou řídit až do prosince nadcházejícího roku, již dostává zřetelné obrysy. Dojednány jsou trasy většiny mezistátních spojů a v pokročilé přípravě jsou i jízdní řády dalších dálkových a regionálních spojů podle objednávky ministerstva dopravy a krajských objednavatelů.   

Nejvíce změn souvisí s rozšířením Eurotaktu směrem do Rakouska, na Slovensko a do Maďarska. V tomto směru přibudou nové vlaky EuroCity Johann Gregor Mendel mezi Prahou a Vídní (pojede na okraji dne časně ráno z Vídně a ve večerních hodinách do Vídně), Petrov z Brna do Budapešti a zpět (pojede na okraji dne časně ráno z Brna a večer do Brna), nový vlak Varsovia pojede v trase dosavadního vlaku Moravia nově však po trase Budapest – Bratislava – Břeclav – Ostrava – Warszawa a dosavadní spoj Rastislav bude přejmenován na vlak Comenius a svoji trasu Břeclav – Přerov – Ostrava – Bohumín prodlouží až do / z Warszawy. Změní se i výchozí stanice vlaku EuroCity 378 Carl Maria von Weber, který nově pojede z Bratislavy místo Vídně, a cílová stanice vlaku EC 177 Johannes Brams, který bude z Břeclavi směřovat nově do Bratislavy místo do Vídně. Vlaky Polonia Warzsawa – Ostrava – Břeclav – Wien – Villach a Sobieski Warzsawa – Ostrava – Břeclav – Wien budou zachovány v nezměněné podobě. Ani u dalších spojů z Prahy směrem do Vídně, Bratislavy, Budapešti a Bělehradu nedochází k zásadním změnám.

V důsledku zavedení dvou nových vlaků EuroCity směrem z České republiky do / z Warszawy dojde ke změně trasy spoje Praha Praha – Warszawa. Ten nově pojede z Prahy o hodinu později, po 11. hodině, a do Prahy přijede o hodinu dříve, před 17. hodinou.

Další větší změny budou na trase z Prahy přes Plzeň do Bavorska. Současný počet vlaků a přibližné časy odjezdů a příjezdů zůstanou zachovány, všechny vlaky však pojedou nově do stanice München Hbf. (dosud dva páry spojů jedou na trase Praha – Nürnberg). Cestující ve směru Nürnberg mohou využít přípoje Schwandorf – Nürnberg nebo spojení s přestupem v Chebu.

U spojů Praha – Berlin – severní Německo a z Prahy přes Žilinu na Slovensko nebudou zásadní změny. Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy