Tiskové zprávy

Přesnost vlaků Českých drah v květnu

25.6.2012 - 14:02

České dráhy v květnu vypravily 213 736 spojů s přesností 92,4 %. Tradičně nejpřesnější jsou osobní vlaky (včasnost jízdy v 93,2 %), dálkové rychlovlaky SC Pendolino na lince Praha – Ostrava (včasnost jízdy 92,5 %), rychlíky jely bez zdržení v 85,8 % případech a nejnižší míra přesnosti byla u vlaků EuroCity (75,8 %) a expresů (73,4 %). U těchto vlaků je přesnost ovlivněna velmi dlouhým projížděným úsekem (například vlak Jan Jesenius má trasu dlouhou cca 1 300 km, vlak Vindobona dokonce téměř 1 500 km) a menší mírou přesnosti některých zahraničních železnic.

V České republice připadalo v květnu až 37 % délky zdržení na vlivy mimo železnici, kam spadají například nehody (usmrcení osoby v kolejišti, nehoda na přejezdu) nebo povětrnostní vlivy a jejich důsledky (podemletí tratě, pád stromů na trať atp.).

Nejčastější příčinou zdržení ovlivněnou provozem pak bylo čekání na přípojný spoj proto, aby byla zajištěna návaznost dopravy a cestující se v co největším počtu případů dostali pohodlně do cíle své cesty. Druhým nejčastějším důvodem zdržení bylo křižování na jednokolejné trati. Česká republika má při velké hustotě vlaků jeden z největších podílů jednokolejných tratí, a to včetně hlavních rychlíkových a dokonce koridorových tratí. Zatímco v Německu je méně než 50 % tratí jednokolejných, v Rakousku je podíl jednokolejných tratí něco přes 60 %, pak v České republice tvoří jednokolejné tratě přes 80 % železniční sítě. Na dalších dvou místech jsou pak zpoždění způsobená přestupy a vedením náhradní autobusové dopravy a zdržení v důsledku zvýšené frekvence cestujících, kdy dochází k prodlužování pobytu vlaků ve stanicích pro snadný nástup a výstup všech cestujících.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy