Tiskové zprávy

Skupině ČD vzrostly v prvním pololetí výnosy o miliardu korun

31.8.2012 - 11:30

Miliardový nárůst výnosů zaznamenaly v první pololetí firmy Skupiny České dráhy. Podílela se na tom i osobní doprava, která meziročně přepravila o 2,8 milionu cestujících více, a tržby se jí díky tomu zvýšily o 147 milionů korun.

Ačkoliv železniční dopravu v tomto období negativně ovlivnil mírný propad výkonnosti české ekonomiky, růst cen vstupů a také oslabení koruny, podařilo se Skupině České dráhy polovině roku udržet solidní hospodářský výsledek. Na konci roku by tak měla Skupina ukončit hospodaření minimálně se stejným výsledkem jako loni, tedy v zisku v řádu stovek milionů.

Díky vyšším výnosům a vnitřním úsporám firem v rámci celé Skupiny ČD zůstal provozní výsledek před zdaněním a odpisy EBITDA meziročně na srovnatelné úrovni a dosáhl hodnoty 2,908 mld. Kč.

„Aktuální čistá ztráta Skupiny ve výši 494 milionů korun je způsobena zdražením vstupů, oslabením koruny a také zvýšením úrokových nákladů. Do hospodaření se zatím také nepromítly příjmy, se kterými plán počítá až ve druhé polovině roku,“vysvětluje náměstek generálního ředitele ČD pro ekonomiku Michal Nebeský. „Firma masivně investuje, osobní doprava dala do modernizace a nákupu vozidel v prvním pololetí skoro 3 miliardy korun, což se pochopitelně v průběžných výsledcích odráží. Na druhou stranu nám v tomto segmentu tak rostou tržby, že provozní zisk před zdaněním a odpisy EBITDA meziročně o 4 % vzrostl.“

Osobní doprava

Osobní dopravě nerostly jen tržby a provozní zisk, ale také počet cestujících. Tento trend je patrný zejména v příměstské a v dálkové dopravě. Například v relaci Brno – Praha přibylo cestujících v řádu desítek procent. Cestující tak reagují na pokračující modernizaci vozového parku, postupné zlepšování služeb a také na aktivní obchodní a tarifní politiku firmy.

Nákladní doprava

Naproti tomu nákladní doprava vykázala meziroční pokles celkových přepravních výkonů. V důsledku omezení průmyslové a stavební výroby je menší poptávka po černém a hnědém uhlí, koksu, železné rudě i šrotu. Na druhé straně však roste přeprava automobilů, obilovin a potravinářských výrobků.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy