Tiskové zprávy

Praha – Brno – Vídeň – Graz: Od prosince 2014 každé dvě hodiny prémiovým vlakem railjet

6.9.2012 - 10:30

Od prosince 2014 je plánovaný dvouhodinový interval vlaků railjet z Prahy přes Pardubice a Brno do Vídně a Grazu. Díky kooperaci ČD a ÖBB budou v provozu na trase z Prahy do Grazu přes vídeňské hlavní nádraží celkem tři soupravy railjet ÖBB a sedm souprav railjet ČD. V úseku Praha – Pardubice – Brno – Břeclav a dále ve směru na Slovensko a do Maďarska zůstanou zachovány spoje vyšší kvality ve dvouhodinovém intervalu, takže cestující mezi Prahou, Brnem a Břeclaví budou mít k dispozici i nadále rychlé a komfortní spoje každou hodinu. „Rychlé spojení railjety z Grazu přes Vídeň do Prahy od prosince 2014 představuje doplnění mezinárodní nabídky a další důležitý krok v zlepšování našich služeb. Osobní doprava ÖBB tak ještě posílí svou pozici na trhu,“ řekl Christian Kern, předseda představenstva holdingu ÖBB.

Od roku 2015 tak budou všechna důležitá mezinárodní spojení vycházející z vídeňského hlavního nádraží provozována prvotřídními soupravami – railjety nebo ICE. Vídeňské hlavní nádraží tak bude sloužit jako významný přestupní uzel kvalitní mezinárodní železniční dopravy, do které budou zapojeny i České dráhy. ÖBB ve spolupráci s ČD nabídnou cestujícím průjezdný model a přímé spojení bez přestupu na ose sever – jih (Praha – Vídeň – Graz), podobně jako u  již fungující nabídky railjetů na ose východ – západ (Budapešť – Vídeň – Salcburk – Mnichov / – Curych).

Cestování na nejvyšší úrovni – s prémiovými vlaky railjet

Díky nasazení railjetů na spojení Prahy s Vídní stoupne cestovní komfort nabízený cestujícím z Česka i z Rakouska. Railjety se vyznačují rychlostí, komfortem, moderním designem a šetrností k životnímu prostředí. „Mezinárodně úspěšný produkt railjet a dobrá spolupráce se Siemensem a ÖBB zlepší nejen kvalitu spojení mezi Rakouskem a Českem, ale představuje zavedení zcela nové úrovně cestování také ve vnitrostátní dopravě mezi dvěma největšími městy České republiky: Prahou a Brnem,“ uvedl Petr Žaluda, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah. Od roku 2014 bude u ČD nasazeno 7 prémiových vlaků railjet.

206 metrů dlouhé a 330 tun těžké vlaky o 7 vozech nabízejí více než 400 míst k sezení. Všechny railjety provozované na lince Praha – Brno – Vídeň – Graz, ať již ČD nebo ÖBB, budou vybaveny restaurantem a oddíly pro jízdní kola. V každém voze railjetu je umístěn také přehledný informační systém. Displeje informují o aktuální rychlosti, průběhu jízdy, poloze vlaku i následujících zastávkách. Elektronický reservační systém umožňuje snadné vyhledání míst k sezení. Ta jsou uspořádána ve třech třídách: bussines, 1. a 2. třída. Railjety Českých drah budou nabízet stejný servis jako rakouské soupravy railjet. Vedle již uvedených služeb půjde také např. o dětské kino, místa pro vozíčkáře, občerstvení atp. Trakce všech souprav railjet na lince Praha – Graz bude v rámci předmětné spolupráce ČD a ÖBB zajištěna rakouskými lokomotivami řady 1216 Taurus.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy