Tiskové zprávy

České dráhy slavnostně pokřtily první motorovou jednotku RegioShark v Karlovarském kraji

24.9.2012 - 14:50

Moderní železniční vozidlo, motorovou jednotku RegioShark, dnes v Karlových Varech pokřtili náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Motorová jednotka řady 844 začne na podzim vozit cestující na společné lince s Ústeckým krajem Karlovy Vary – Chomutov. Dostala označení RegioShark podle přední části soupravy, která připomíná tlamu žraloka.

„Nové motorové jednotky podstatným způsobem zkvalitní cestování jak na společné lince s Ústeckým krajem, tak na páteřní lince Mariánské Lázně – Cheb – Sokolov – Karlovy Vary. Při výběrovém řízení jsme přihlíželi k požadavkům regionů a jejich zástupců, kteří regionální spoje objednávají. Věřím, že budou s vítězným vozidlem spokojeni stejně jako naši cestující v Karlovarském kraji,“ uvedl Antonín Blažek, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.  

„Věřím, že moderní vlakové jednotky podstatně zpříjemní obyvatelům Karlovarského kraje i jeho návštěvníkům cestování po železnici. Těším se, že si osobně vyzkouším komfort nového vlaku, který by měl odpovídat evropské kvalitě,“řekl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

České dráhy objednaly celkem u polského výrobce PESA Bydgoszcz 31 vlaků za téměř 2 miliardy Kč. Kromě Karlovarského kraje budou tyto moderní regionální vlaky jezdit ještě v Ústeckém, Plzeňském a Zlínském kraji.

České dráhy nová regionální vozidla pro Karlovarský kraj pořizují v rámci Regionálního operačního programu Severozápad, a to ve třech projektech: dvě jednotky v programu Moderní spojení Karlovarského a Ústeckého kraje, pět jednotek v programu Moderní železniční vozidla pro Karlovarský kraj a dvě v programu Moderní železniční vozidla Karlovarský kraj II. Cena motorové jednotky činí 64 milionů Kč, podíl dotace na jednotku dosahuje výše až 40 %.

Počet jednotek RegioShark pro Karlovarský kraj je 8 v celkové hodnotě 512 993 792 Kč. Všechny jednotky budou k dispozici do prosince 2013. Pět jednotek bude jezdit na páteřní lince kraje Mariánské Lázně – Cheb – Sokolov – Karlovy Vary, dvě vozidla jsou určena pro trať Cheb – Aš a dvě jednotky, z toho jedna tzv. karlovarská a jedna tzv. ústecká budou jezdit na společné lince Karlovy Vary – Chomutov.

Vozidlový park Českých drah bude v Karlovarském kraji díky investici do vozidel RegioShark v příštím roce obměněn cca z 80 %, což představuje v obměně vozidel v regionální dopravě v rámci krajů České republiky nejvyšší podíl.

Charakteristika vozidel RegioShark

Maximální rychlost vozidla je 120 km/h, délka vlaku je 44 metrů, počet míst k sezení je 120, z toho je 15 sedaček sklopných a 9 míst je v 1. třídě, celková kapacita vlaku je 240 osob. Vlak je vybaven uzavřeným systémem WC v bezbariérové úpravě, prostorem pro jízdní kola, klimatizací, audiovizuálním informačním systémem. Výkon vlaku je téměř 800 kW.

Vlak nabízí:

  • moderní, světlý a dobře přehledný interiér;
  • bezbariérový nástup do prostor se sníženou podlahou;
  • bezbariérové WC s uzavřeným systémem WC, které lze využívat i ve stanici;
  • audiovizuální informační systém;
  • klimatizaci;
  • moderní ergonomické sedačky potažené textilem;
  • centrálně zavírané a za jízdy blokované dveře, které jsou snadno ovladatelné tlačítky;
  • univerzální prostory pro kočárky, jízdní kola a objemná zavazadla.
  • Vlak je ekologický a vysoce bezpečný, odpovídá současným přísným ekologickým a bezpečnostním požadavkům.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy