Tiskové zprávy

Na tratích Ústeckého kraje začnou jezdit nové soupravy, dnes byly slavnostně předány jednotky RegioPanter a RegioShark

2.10.2012 - 12:45

Moderní železniční vozidla, elektrickou jednotku RegioPanter a motorovou jednotku RegioShark, dnes v Chomutově slavnostně pokřtili náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek a hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Motorová jednotka řady 844 RegioShark začne na podzim vozit cestující na společné lince s Karlovarským krajem Most – Karlovy Vary. Elektrická jednotka řady 440 RegioPanter se v provozu s cestujícími objeví už ve středu 3. října na lince U1 Děčín – Most.

Nové elektrické a motorové jednotky podstatným způsobem zkvalitní cestování na několika linkách v Ústeckém kraji a výrazným podílem přispějí k modernizaci vozidlového parku. Při výběrovém řízení jsme přihlíželi k požadavkům regionů a jejich zástupců, kteří regionální spoje objednávají. Věřím, že budou s vítěznými vozidly spokojeni stejně jako naši cestující v Ústeckém kraji,“ uvedl Antonín Blažek, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.  

„Aby železnice byla pro cestující atraktivní a ti nám neutíkali na již přetížené silnice, musí plnit přání a požadavky například na nová sedadla, prostory s klimatizací, nízkopodlažní nástup, široké dveře, informování rozhlasem, ale i čisté a vybavené toalety. Dnes naše regionální tratě ovládají modernizované vozy Regionova. Na páteřní lince z Ústí nad Labem do Lovosic a Roudnice nad Labem se cestující vozí již garantovanými nízkopodlažními klimatizovanými CityElefanty. Z Ústí nad Labem do Litoměřic a Štětí jezdí pro změnu soupravy s klimatizovaným řídícím vozem zvaným »Sysel«. Toto je však pouze jedna již dosažená etapa zlepšování kvality regionální dopravy v našem kraji. Právě otevíráme pomyslné dveře do další etapy. Jsou to nová vozidla, která posunují kulturu cestování na významných páteřních a regionálních tratích do další vyšší úrovně,“ doplnila hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

České dráhy objednaly u společnosti Škoda Vagonka, dceřiné firmy největšího českého výrobce kolejové techniky Škoda Transportation, celkem 19 vlaků za téměř 2,5 miliardy Kč, z toho 7 souprav je určeno pro linky Děčín – Ústí nad Labem – Kadaň a Litvínov – Teplice – Ústí nad Labem. Na jejich financování se podílí také Regionální operační program Severozápad. Cena 7 jednotek je 952 milionů korun, podíl peněz z operačního programu dosahuje u jednoho vozidla až 40 % ceny. Všechny jednotky budou mít České dráhy dispozici v říjnu 2013. 

RegioPanter kromě komfortu zvyšuje zároveň i bezpečnost cestujících. Je totiž jedním z prvních vozidel svého typu, které plní přísné crashové normy TSI. „Odstartovali jsme novou, moderní éru cestování na našich železnicích. Zákazník dostává špičkově vybavený a technologicky pokročilý vlak, který výrazně zvýší komfort na regionálních tratích. Předávání probíhá přesně podle harmonogramu, což znamená, že se na »své« RegioPantery mohou v nejbližší době těšit cestující v dalších krajích,“ říká generální ředitel společnosti Škoda Transportation Josef Bernard.

Dalšími novými moderními vozy na regionálních tratích jsou motorové jednotky polského výrobce PESA Bydgoszcz. České dráhy objednaly celkem 31 vlaků za téměř 2 miliardy Kč. Jednotka s obchodním označením LINK, dostala v rámci sítě Českých drah označení RegioShark podle přední části soupravy, která připomíná tlamu žraloka. Kromě Ústeckého kraje budou tyto moderní regionální vlaky jezdit ještě v Karlovarském, Plzeňském a Zlínském kraji.

„Přijeli jsme sem, do Chomutova, abychom Českým drahám a Ústeckému kraji předali do užívání další vůz RegioShark. Jde o nejmodernější motorovou jednotku tohoto typu v Evropě, která zaručuje vysoký komfort cestování, je přizpůsobená přepravě hendikepovaných osob, splňuje veškeré v Evropě platné bezpečnostní standardy a je vybavená ekonomickým a ekologickým dieselovým motorem EURO IIIB. Různí evropští železniční přepravci zaznamenali kvality dieselových jednotek vyráběných firmou PESA Bydgoszcz a objednali si již více než 500 kusů těchto vozidel. Věříme, že naše vozidla přinesou všem cestujícím Ústeckého kraje mnoho spokojenosti,“ uvádí Marcin Jędryczka, ředitel marketingu a rozvoje a zároveň člen představenstva PESA Bydgoszcz SA.

Počet jednotek RegioShark pro Ústecký kraj je 8 v celkové hodnotě téměř 513 milionů Kč. Jednu jednotku České dráhy pořizují v rámci Regionálního operačního programu Severozápad, a to v projektu Moderní spojení Karlovarského a Ústeckého kraje. Cena motorové jednotky činí 64 milionů Kč, podíl dotace na jednotku dosahuje výše až 40 %. RegioShark bude jezdit na společné lince s Karlovarským krajem Chomutov – Karlovy Vary. Dalších 7 jednotek pořizují České dráhy výhradně z vlastních zdrojů. RegioSharky jsou určené pro tratě Děčínska a všechny jednotky budou k dispozici do konce roku 2013.

Charakteristika vozidel RegioPanter
 • moderní interiér s oddíly 1. a 2. třídy;
 • bezbariérové nástupní prostory umožňující snadný nástup seniorům, cestujícím s malými dětmi, maminkám s kočárky, vozíčkářům nebo cyklistům;
 • vlak je vybavený klimatizací;
 • pro nástup v zastávkách bez vysokých nástupišť jsou nástupní prostory vybaveny výsuvným pomocným schůdkem pro snazší nástup cestujících;
 • v interiéru jsou místa vyhrazená pro kočárky, invalidní vozíky, objemná zavazadla nebo jízdní kola;
 • moderní audiovizuální informační systémem vybaveným LCD displeji;
 • WC je vybaveno uzavřeným systémem, jedna toaleta je navíc bezbariérová vybavená sklopným pultem pro přebalování kojenců;
 • souprava je vybavena zařízením Wi-Fi pro připojení k internetu
 • vlak je vybaven klimatizací, což přivítají cestující zejména v teplých letních dnech;
 • všechna místa v 1. třídě a vybraná místa ve 2. třídě jsou vybavena elektrickými zásuvkami 230 V 

Technické parametry souprav RegioPanter

 • délka vlaku: 79,4 metru
 • počet vozů: 3
 • počet hnaných podvozků: 3
 • počet běžných podvozků (bez pohonu): 3
 • počet míst 1. třídy: 9
 • počet míst 2. třídy: 232
 • výkon: 2040 kW
 • maximální rychlost: 160 km/h
 • 65 % podlahy je v tzv. nízkopodlažním provedení (v úrovni moderních nástupišť výšky 550 mm).

Charakteristika vozidel RegioShark

Maximální rychlost je 120 km/h, délka vlaku je 44 metrů, počet míst k sezení je 120, z toho je 15 sedaček sklopných a 9 míst je v 1. třídě, celková kapacita vlaku je 240 osob. Vlak je vybaven uzavřeným systémem WC v bezbariérové úpravě, prostorem pro jízdní kola, klimatizací, audiovizuálním informačním systémem. Výkon vlaku je téměř 800 kW. Vlak nabízí:

 • moderní, světlý a dobře přehledný interiér;
 • bezbariérový nástup do prostor se sníženou podlahou;
 • bezbariérové WC s uzavřeným systémem WC, které lze využívat i ve stanici;
 • audiovizuální informační systém;
 • klimatizaci;
 • moderní ergonomické sedačky potažené textilem;
 • centrálně zavírané a za jízdy blokované dveře, které jsou snadno ovladatelné tlačítky;
 • univerzální prostory pro kočárky, jízdní kola a objemná zavazadla.
 • Vlak je ekologický a vysoce bezpečný, odpovídá současným přísným ekologickým a bezpečnostním požadavkům.

Nasazení vozidel RegioPanter a RegioShark

První spoj, na kterém si budou moci pravidelní cestující v Ústeckém kraji vyzkoušet jednotku řady 440 RegioPanter, bude 3. října 2012 vlak z Děčína hl.n. do Mostu v 6:28 hod. Od tohoto dne budou nasazeny RegioPantery ve zkušebním provozu na těchto vlacích (mimo případnou nezbytnou údržbu a školení personálu):

v pondělí až pátek:

 • z Děčína hl.n. do Mostu v 6:28, 10:28, 14:28, 18:28 hod.
 • z Mostu do Děčína hl.n. v 8:04, 12:04, 16:04, 20:04 hod.

v sobotu, neděli a svátky:

 • z Děčína hl.n. do Mostu v 8:28, 12:28, 16:28 hod.
 • z Mostu do Děčína hl.n. v 10:04, 14:04, 18:04 hod.

Jednotka RegioShark bude v provozu mezi Karlovými Vary a Chomutovem, resp. Mostem. Další vyrobené soupravy budou dodány také na Děčínsko a do oblasti Šluknovského výběžku.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy