Tiskové zprávy

GSM-R slouží již na téměř 800 vozidlech ČD

27.11.2012 - 12:10

Na 600 hnacích a řídících vozidel Českých drah byly od října 2011 do léta 2012 instalovány mobilní terminály GSM-R. Projekt „Vybavení železničních kolejových vozidel ČD systémem GSM-R“ je spolufinancován Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu doprava. S předchozími projekty a dodávkou nových vozů mají ČD v současnosti téměř 800 vozidel vybavených GSM-R.   

Systémem GSM-R byla vybavena vozidla, která zajíždějí na hlavní železniční koridory zapojené do tranzitní evropské železniční sítě TEN-T. Na těchto koridorech musí být postupně vybavena všechna provozovaná vozidla podle evropské normy TSI-CCS a směrnice SŽDC, jejichž cílem je zajistit interoperabilitu na všech tratích cestou technické standardizace celé oblasti řízení a zabezpečení drážního provozu. Do podmínek vybavení patří právě systém GSM-R (Global Systém for Mobile Communication-Railways), který je také nezbytnou součástí v budoucnosti zaváděného jednotného evropského bezpečnostního systému ERTMS (European Rail Traffic Management System).  

Celková hodnota zakázky, zahrnující dodání zařízení, jeho instalaci a montáž SIM karet představovala částku 265,68 milionu Kč bez DPH. Dodavatelem na základě otevřeného výběrového řízení byla společnost ČD-Telematika v konsorciu s výrobci zařízení, společnostmi T-CZ, RADOM, AŽD a Unicotrols.

České dráhy se nyní ucházejí v rámci druhé výzvy Operačního programu doprava o podporu Evropské unie při instalace zařízení GSM-R do dalších 430 vozidel. Tento projekt by měl být realizován v letech 2013 a 2014 a zajistil by do dvou let plné vybavení vozidel Českých drah zajíždějících na koridory v síti TEN-T mobilním komunikačním zařízením GSM-R.      

České dráhy mají v současnosti vybaveno zařízením GSM-R celkem 785 vozidel. GSM-R bylo na vozidla dosazeno v několika fázích včetně posledního projektu financovaného z Operačního programu doprava. Zařízením GSM-R jsou vybavena také nově nakupovaná a dodávaná vozidla ČD.

logaRozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy