Tiskové zprávy

České dráhy posilují před Vánoci dálkové spoje a doporučují cestujícím zajistit si rezervace

13.12.2012 - 15:00

V souvislosti s blížícími se vánočními svátky posílí České dráhy dálkové vlaky na nejdůležitějších tratích v republice. Delší soupravy pojedou už o tomto víkendu, kdy se řada cestujících vypraví na předvánoční nákupy, a zejména pak ve druhé polovině příštího týdne, kdy budou lidé odjíždět domů na vánoční svátky. Dopravce nabídne před Vánoci zhruba 12 tisíc dodatečných míst k sezení, nejvíce posílené budou trasy z Prahy na Ostravsko, Zlínsko nebo do Brna. Přestože ČD v maximální míře posílí dálkové spoje, dopravce doporučuje, aby si cestující koupili včas jízdenky a místenky, a předešli tak čekání ve frontách u pokladních přepážek. Místenky by si určitě měli koupit ti cestující, kteří plánují využít noční spoje Českých drah do sousedních zemí.

České dráhy nabídnou více míst k sezení v odpolední špičce v pátek 14. prosince, a to zejména pro cestující, kteří pojedou z hlavního města směrem do východních Čech a na Moravu, ale také v sobotu 15. prosince. Tento den dopravce očekává zvýšený počet cestujících, kteří vyrazí do Prahy na předvánoční nákupy. Vlaky proto budou posíleny jak ráno ve směru do hlavního města, tak večer v opačném směru. Posílené budou vlaky na trasách Praha – Pardubice – Olomouc – Ostravsko / Otrokovice / Veselí nad Moravou, dále trasy Praha – Brno, Praha – Hradec Králové, Praha – Děčín a také mezistátní relace Praha – Žilina.

Nejvíce posilových vozů plánují České dráhy zařadit od středy 19. prosince do neděle 23. prosince, kdy bude poptávka po cestování před Vánoci největší. V maximální míře budou posílené všechny důležité trasy v republice – kromě již zmiňovaných půjde také o relace mezi Prahou a západními Čechami nebo mezi Brnem a Bohumínem.

Přes maximální možné posílení souprav doporučujeme cestujícím zajistit si do vlaků jedoucích v době adventních víkendů v předstihu nejen jízdenky, ale také místenky. Rezervace by si určitě měli pořídit cestující, kteří pojedou nočními vlaky na Slovensko, do Rakouska a Německa. Některé z nich jsou již téměř vyprodané.

I přes personální posílení služeb na pokladních přepážkách se mohou tvořit v klíčových stanicích fronty. Cestující si ale mohou jízdenky zajistit také přes internet, v automatech nebo na lince Kontaktního centra ČD 840 112 113. Novinkou je možnost nákupu jízdenek přímo z mobilního telefonu prostřednictvím mobilní verze eShopu na internetových stránkách ČD (http://m.cd.cz). Přes internet lze jízdenky koupit v eShopu Českých drah na adrese www.cd.cz/eshop,  nezbytná je platební karta, kterou je možné platit za nákup na internetu. Po telefonu je možné koupit jízdenky v Kontaktním centru Českých drah na lince 840 112 113, která je dostupná 24 hodin denně ve třech světových jazycích.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy