Tiskové zprávy

Stanovisko Českých drah ke zveřejnění informací, které jsou jejich obchodním tajemstvím

7.1.2013 - 14:00

V těchto dnech byly zveřejněny Ministerstvem dopravy podrobné informace o nákladech a výnosech na jednotlivých dálkových železničních linkách, které považují České dráhy za předmět obchodního tajemství a mohou být tímto postupem vážně poškozeny. Jedná se o velmi citlivé informace pro každou společnost, jako jsou mzdové náklady, náklady na energie a palivo, odpisy majetku a další položky po jednotlivých linkách.

Ministerstvo poskytlo obchodní informace Českých drah bez našeho vědomí a účasti, a to přesto, že Městský soud v Praze konstatoval, že se v případě rozhodnutí ministra nejedná o pravomocné ukončení správního řízení a že se mají České dráhy domáhat postavení účastníka řízení. To České dráhy učinily.

Už v současnosti jsou na webu českého Ministerstva dopravy, podobně jako například na Slovensku, všechny naše smlouvy s údaji o rozsahu dopravy i úhrady závazku. České dráhy se nebrání ani zveřejnění celkové úhrady po jednotlivých linkách.

České dráhy v posledních letech nasadily velké množství modernizovaných vlaků a zajišťují maximální dopravní obslužnost v celé České republice, když každý den vypraví v průměru 6 800 vlaků. Že jezdíme efektivně, dokládá také srovnání se zahraničím. Například německá DB Regio dostala v roce 2011 od objednatelů úhrady vyšší v průměru o 81 Kč na vlakový kilometr a Slovenské železnice získaly od státu na jeden vlakový kilometr o 62 Kč více než České dráhy.

Akciová společnost České dráhy se proto ohrazuje proti zveřejňování informací, které považuje za obchodní tajemství i proti následné nepřesné a bohužel i úmyslně zmanipulované interpretaci některých těchto údajů. Data, na jejichž základě Ministerstvo dopravy vyplácí úhradu prokazatelné ztráty, jsou auditovaná a Ministerstvo dopravy je dostává s příslušným komentářem.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy