Tiskové zprávy

Z Ostravy do Mostů u Jablunkova CityElefanty

5.4.2013 - 10:50

České dráhy uvedly do provozu poslední ze čtyř jednotek CityElefant zakoupených za finanční podpory ROP Moravskoslezsko. Dvoupodlažní elektrické jednotky jezdí ze Studénky přes Ostravu-Svinov a Bohumín do Mostů u Jablunkova. V Moravskoslezském kraji jezdí celkem 12 CityElefantů. Celkem objednaly České dráhy od výrobce Škoda Vagonka 83 jednotek. Poslední předávaná souprava s výrobním číslem 83 zůstává symbolicky „doma“.

Celkové náklady projektu na nákup čtyř dvoupodlažních elektrických jednotek CityElefant pro Moravskoslezský kraj činí 874 mil. korun. Z toho České dráhy hradí 62,47 % z této částky, tedy 546 mil. Kč. Dotace ROP je ve výši 328 mil. Kč. Všechny čtyři soupravy jsou v novém barevném provedení (Najbrt), tři soupravy nesou reklamní banner ROP, jedna je s celoplošným polepem ROP.

CityElefanty, které cestující na Ostravsku dobře znají, přinášejí oproti starým soupravám mnohem větší komfort. Jednotky jsou klimatizované, mají pohodlnější, textilem potažené sedačky s opěrkami hlav, nové soupravy mají uzavřený systém WC, která lze využívat i ve stanicích. O zastávkách informuje audiovizuální informační systém. Moderní soupravy představují zásadní změnu pro cestování vozíčkářů. Vlaky jsou vybaveny bezbariérovou toaletou a plošinami usnadňujícími nástup.

České dráhy objednaly u výrobce Škoda Vagonka celkem 83 jednotek v hodnotě přes 17 miliard Kč. Nejvíce, celkem 71, jich jezdí v okolí hlavního města a ve Středočeském kraji, odkud zajíždějí i do krajů Ústeckého (Ústí nad Labem) a Pardubického (Pardubice, Lichkov, Česká Třebová). V Moravskoslezském kraji je nyní 12 souprav. Jezdí na vytížených linkách S1 a R1 z Opavy přes Ostravu do Českého Těšína a na lince S2 ze Studénky nebo Ostravy-Svinova přes Bohumín do Mostů u Jablunkova. Denně ujedou všechny CityElefanty v ČR v průměru přes 33,4 tisíc km, „pražské“ necelých 28 tisíc, „ostravské“ pak cca 5 600 km.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy