Tiskové zprávy

České dráhy zmodernizují 26 rychlíkových vozů 2. třídy v KOS Krnov

1.7.2013 - 14:37

České dráhy uzavřely s Krnovskými opravnami a strojírnami (KOS) v Krnově kontrakt na tzv. malou modernizaci 26 rychlíkových vozů 2. třídy řady Bdt. Kontrakt v hodnotě 182 milionů Kč (bez DPH) bude realizován do 15 měsíců, tedy do podzimu 2014. Předpokládá se, že modernizované vozy budou zařazeny do souprav rychlíků na linkách R13 Brno – Břeclav – Otrokovice – Přerov – Olomouc a R23 Kolín – Mělník – Ústí nad Labem.  

Tzv. malá modernizace zahrnuje řadu zlepšení v komfortu a službách, které České dráhy poskytují cestujícím, stejně jako ve vyšším standardu v oblasti bezpečnosti a technických parametrů.

Součástí modernizace bude dosazení nových polstrovaných pevných sedáků, nových podlah a revitalizace ostatních částí interiéru. Novinkou budou elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky cestujících u vybraných míst. Na jedné straně vozu u nástupních dveří se také rozšíří prostory pro přepravu kočárků, jízdních kol a dalších objemných zavazadel.

Vyšší bezpečnost cestování zajistí nové předsuvné dveře, které budou ovládané tlačítky a za jízdy budou blokovány proti otevření. Dojde také k úpravě podvozků, které nově umožní provoz rychlostí až 140 km/h, k dosazení nové ep brzdy nebo centrálního zdroje energie (CZE), který umožní například celoroční plnění vozu vodou, tedy i v zimě a zamezí případnému zamrznutí.

Na rychlíky zamíří ucelené soupravy s vyšším komfortem

Předpokládá se, že modernizované vozy budou v provozu s dalšími modernizovanými vozy, se kterými vytvoří ucelené soupravy o vysokém standardu služeb. Půjde především o kombinované vozy 1. a 2. třídy ABpee (Pesa Bydgoszcz) a řídicí vozy s místy pro vozíčkáře a cestující s kočárky a jízdními koly typu Bfhpvee (Pars nova Šumperk). Cestujícím tyto soupravy nabídnou oddíly 1. a 2. třídy, budou moci volit mezi klimatizovanými a neklimatizovanými vozy, k dispozici budou mít el. zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky, ve vlaku budou místa pro vozíčkáře včetně bezbariérové toalety, cestující s kočárky, jízdními koly a dalšími objemnými zavazadly budou mít vyhrazené rozšířené prostory, k dispozici bude informační systém.

Probíhající projekty modernizace vozů dálkové dopravy 

  • Modernizace 64 kusů kombinovaných vozů 2. třídy s oddílem pro vozíčkáře a přepravu jízdních kol typu Bbdgmee, realizuje ŽOS Trnava;
  • Modernizace 40 kusů velkoprostorových vozů 2. třídy typu Bdmpee, realizuje Pars nova Šumperk;
  • Modernizace 15 kusů kombinovaných velkoprostorových vozů 1. a 2. třídy typu ABpee, realizuje PESA Bydgoszcz;   
  • Nákup 7 vysokorychlostních netrakčních jednotek (49 vozů) Viaggio Comfort / Railjet, Realizuje Siemens;
  • Modernizace 26 kusů velkoprostorových vozů 2. třídy typu Bdt, zadáno KOS Krnov;
  • Revitalizace 32 kusů oddílových vozů 2. třídy typu Bmee (dříve Bmz ÖBB), zajišťuje JANOZA.    Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy