Tiskové zprávy

České dráhy chystají do vlaků dětské kino

29.5.2014 - 11:05

Jak zabavit nudící se děti při několikahodinném cestování, aby nikoho nerušily a také jejich rodiče si při cestě odpočinuly? České dráhy přicházejí s řešením. Na lince Praha – Pardubice – Brno – Břeclav a dále do Rakouska chystají zavedení tzv. dětského kina. Vyhrazená místa se stolní hrou Elfíkova cesta mají cestující s dětmi ve vlacích SC Pendolino z Bohumína, přes Olomouc a Pardubice do Prahy a dále do Plzně, Chebu a Františkových Lázní a také v dalších vlacích jsou vyhrazená místa pro cestující s dětmi. České dráhy vydávají pro děti i barevné dětské jízdenky a realizují další projekty, které usnadňují cestování rodičům s malými dětmi.  

Dětské kino budou mít k dispozici cestující v nových rychlovlacích railjet na lince Praha – Pardubice – Brno – Břeclav a dále do Vídně a Grazu. Od poloviny června se budou objevovat obvykle na dvou párech spojů, od poloviny prosince na každém druhém expresním spoji mezi českou a moravskou metropolí.

Cestující s malými dětmi naleznou v sedmém voze vlaků railjet vyhrazená místa. Na stolcích u nich se navíc plánuje umístění dětské stolní hry Elfíkova cesta. Nejmenší cestující však asi nejvíce zaujme tzv. dětské kino, které tvoří obrazovka a několik stupínků, na kterých si mohou děti sednout. Dlouhou chvíli na cestě si tak zkrátí sledováním různých kreslených pohádek a příběhů. Cestující s nejmenšími dětmi budou mít k dispozici také místa pro umístění kočárků nebo přebalovací pult.

V květnu vyjel na víkendové spoje mezi Prahou, Hostivicí, Dobrovízí nedaleko známé zříceniny Okoř, Podlešínem a Slaným také speciální vlak Cyklohráček. Ten nabízí cestujícím nejen přepravu jízdních kol na jejich výlet, ale během cesty umožní dětem hrát různé stolní hry, např. šachy nebo Elfíkovu cestu. Jeden z vozů bude navíc doplněn o hrací plochu a různé hračky pro nejmenší cestující.  

K dispozici jsou speciální místa pro cestující s dětmi také v rychlovlacích SC Pendolino mezi Bohumínem, Ostravou, Olomoucí, Pardubicemi, Prahou a západočeskými městy Plzeň, Cheb a Františkovy Lázně. Děti tam najdou například stolní hru Elfíkova cesta, která vznikla přímo pro zákazníky Českých drah. Prostřednictvím Wi-Fi se mohou cestující s dětmi připojit ze svých notebooků a tabletů také na vlakový portál, který nabízí dětem pro zkrácení dlouhé chvíle různé soutěže, filmy a další zábavu. I ve spojích SC Pendolino pak mají cestující s nejmenšími dětmi k dispozici místo pro uložení kočárku nebo pro přebalování těch nejmenších cestujících.

České dráhy nabízejí ve většině dálkových vlaků vyhrazené oddíly pro cestující s dětmi do 10 let. V současnosti do mnoha rychlíků po celé republice zařazují speciální multifunkční vůz, ve kterém jsou ve vyhrazených oddílech také větší stoly, na kterých mohu děti malovat nebo hrát různé hry. Oddíly jsou vybaveny také elektrickými zásuvkami 230 V pro napájení drobné elektroniky cestujících, např. notebooků, na kterých mohou malí cestující sledovat například dětské filmy. I v těchto vozech jsou místa pro kočárky a sklopný pult pro přebalování nejmenších dětí.

Vláček hráček, Kinematovlak, dětské jízdenky s obrázky a básničkami napsanými přímo dětmi, časopisy Můj vláček, Elfíkův sešit proti nudě nebo speciální dětem věnované stránky v magazínu pro cestující ČD pro vás jsou pak další projekty zaměřené na nejmenší cestující a uživatele železniční dopravy tak, aby se jim ve vlaku pohodlně cestovalo.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy