Tiskové zprávy

Nový jízdní řád 2015 v Karlovarském kraji

26.11.2014 - 14:05

V neděli 14. prosince vstupuje v platnost nový jízdní řád pro rok 2015. V Karlovarském kraji regionální dopravu objednává Karlovarský kraj a jízdní řád se připravuje ve spolupráci s Koordinátorem integrované dopravy Karlovarského kraje. Rozsah dopravy zůstane v jízdním řádu 2014/2015 na stejné úrovni jako v současném grafikonu. České dráhy vypraví v kraji každý den 243 regionálních osobních vlaků (denně ujedou 7 319 vlakokilometrů) a 11 spěšných vlaků (denně ujedou 354 vlkm), což ročně představuje celkem 2,051 mil. vlkm. V kraji dále pojede 26 rychlíků (denně ujedou 1 582  vlkm) a 10 mezistátních spěšných vlaků na trati Cheb – Norimberk, což je nově o jeden pár více než v předchozím jízdním řádu.

Novinky v dálkové vnitrostátní dopravě

Dálkovou dopravu, tedy rychlíkové a expresní spoje, České dráhy realizují na základě objednávky ministerstva dopravy. Spoje SC Pendolino České dráhy provozují na komerční riziko. Denně pojedou dva páry vlaků SC Pendolino. Jeden na trase Ostrava – Cheb a zpět a druhý v trase Bohumín – Františkovy Lázně a zpět. SC 505 Cheb odjíždí  z Chebu v 6:44 a přijede do Ostravy ve 12:45, SC 506 Ostrava, odjezd z Ostravy ve 13:14, příjezd do Chebu v 19:14. SC 515 Františkovy Lázně odjíždí z Františkových Lázní ve 14:37 a do Bohumína přijede ve 20:53, SC 512 Bohumín odjíždí z Bohumína v 7:06 a do Františkových Lázní přijede ve 13:23. Vlaky SC Pendolino pojedou v úseku Plzeň – Františkovy Lázně a zpět na objednávku ministerstva dopravy místo klasických rychlíků, to znamená, že budou v tomto úseku ve 2. třídě bez povinné rezervace (místenky).

Další novinkou na západě Čech bude nová kategorie vlaků „rychlík vyšší kvality“ s označením Rx (čteno „Rex“). Soupravy rychlíků Praha – Plzeň – Cheb budou sestaveny z modernizovaných vozů. Vybrané vozy budou vybaveny také klimatizací. Jedná se o vozy typu EC / IC dosud zařazované do prestižní mezinárodní sítě komfortních expresů V soupravách musí být nejméně 80 % všech vozů, včetně posilových, již modernizovaných.

V novém jízdním řádu není mezistátní vlak Excelsior do a z Košic. Trasa vlaku je jen do a z Prahy na rychlíku R 616 / R 617 Větruše; spojení z Chebu do Košic a zpět v přímém lůžkovém voze je zachováno.

Změny v jízdním řádu v Karlovarském kraji

 • Od nového jízdního řádu jezdí na regionálních spojích v úseku Mariánské Lázně – Cheb – Karlovy Vary motorové jednotky RegioShark (95 % všech vlaků). Motorové jednotky budou jezdit také na spojích v úseku Cheb – Aš město (– Hranice v Čechách) a Cheb – Luby u Chebu. V pracovní dny bude RegioShark nasazen na jednom páru vlaků také na trati Karlovy Vary – Johanngeorgenstadt. Nově pojedou 3 páry vlaků také o víkendech. 
 • Karlovarský kraj objednal i v jízdním řádu 2015 spoje z Krásného Jezu do Horního Slavkova-Kounice a zpět. Spoje pojedou jako přímé vlaky po trase Rakovník – Žlutice – Horní Slavkov-Kounice a zpět (trať 161). Vlaky pojedou o sobotách, nedělích a ve svátky v rozšířeném letním období, a to od 4. dubna do 28. září.
 • Na obchodní riziko Českých drah pojede v pracovní dny  spěšný vlak Sp 1691 Cheb – Karlovy Vary (–Chomutov) jako přímé spojení do Prahy hl.n., z Chomutova vlak pokračuje jako R 603.

Trať 140 Cheb – Karlovy Vary – Chomutov

dálková doprava

 • V novém jízdním řádu jezdí 7 párů rychlíků ve dvouhodinovém taktu.
 • Všechny vlaky Cheb – Ústí nad Labem hl.n. – Praha hl.n. projíždějí v úseku Ústí nad Labem hl.n. – Praha a zpět tradiční rychlíkové stanice.
 • V novém jízdním řádu není mezistátní vlak Excelsior do a z Košic. Trasa vlaku je jen do a z Prahy na rychlíku R 616 / R 617 Větruše; spojení z Chebu do Košic a zpět v přímém lůžkovém voze je zachováno.
 • Na všech spojích je zařazený „multifunkční“ vůz.

regionální doprava

 • Nasazení motorové jednotky RegioShark na zhruba 90 % spojů.
 • ČD a DB se dohodly na zajištění přípojů mezi vlaky od Karlových Varů do Marktredwitz, a to od vlaků Os 7022 (příjezd do chebu v 6:25) a Os 7002 (příjezd do Chebu 8:25).
 • Spěšný vlak Sp 1694 pojede v celém úseku Ústí nad Labem – Cheb (prodloužení z Karlových Varů).

Trať 141 Karlovy Vary – Merklín

 • Bez podstatných změn.

Trať 142 Karlovy Vary – Potůčky – Johanngeorgenstadt

 • O víkendech a ve svátky nově pojedou tři páry vlaků mezi Karlovými Vary a Johanngeorgenstadtem motorovou jednotkou RegioShark; odjezdy z Karlových Varů: 5:46, 9:45 a 14:30, příjezd do Karlových Varů: 8:54, 14:07 a 17:47.
 • V pracovní dny pojede jednotka RegioShark z Karlovy Vary dolní nádraží 7:46 do Johanngeorgenstadt 9:08 (Os 17104)  a z Johanngeorgenstadt 9:25 do Karlových Varů dolní nádraží 10:54 (Os 17107).
 • Do Karlovarského kraje v novém jízdním řádu i nadále zajíždějí o víkendech motorové jednotky Desiro, které jedou jako přímé vlaky v trati Zwickau – Karlovy Vary a zpět.

Trať 144 Nová Role – Chodov – Nové Sedlo u Lokte – Loket

 • Bez podstatných změn.

Trať 146 Cheb – Luby u Chebu

 • Bez podstatných změn.

Trať 147 Cheb – Vojtanov

 • Vlaky nově jedou jako přímé spoje Gera – Cheb a zpět, časy umožňují přípoje na rychlíkové spoje z a do Prahy; vznikne tak přímé rychlé spojení Gera – Praha a zpět.

Trať 148 Cheb – Aš – Hranice v Čechách

 • Bez podstatných změn.
 • Na všech spojích pojedou jednotky RegioShark.

Trať 161 Bečov nad Teplou – Žlutice – Chyše (– Rakovník)

 • V období od 4. dubna do 28. září pojedou celkem 3 víkendové páry vlaků v trati (Rakovník –) Žlutice – Bečov nad Teplou – Krásný Jez – Horní Slavkov-Kounice a zpět, jeden pár vlaků pojede v uvedeném období v úseku Horní Slavkov-Kounice – Krásný Jez a zpět.

Trať 170 Cheb – Plzeň (– Praha)

dálková doprava

 • Jezdí denně 6 párů rychlíků vyšší kvality s označením Rx v dvouhodinovém taktu (modernizované vozy se zásuvkami, v soupravách musí být nejméně 80 % všech vagonů modernizovaných).
 • Denně pojedou 2 páry SC Pendolino.

regionální doprava

 • Kromě jednoho páru vlaků v klasické soupravě, všechny spoje zajišťují motorové jednotky RegioShark.
 • Plzeňský kraj po dohodě s Karlovarským krajem objednal 4 páry spěšných vlaků mezi Plzní a Chebem a zpět.

Trať 179 Cheb – Schirnding

 • Pojede další pár spěšných vlaků mezi Norimberkem a Chebem. Příjezd Cheb 14:25, odjezd Cheb 15:35.
 • Celkem jezdí 5 párů mezinárodních spěšných vlaků.

I letos bude k dispozici „Regionální jízdní řád KARLOVARSKÝ KRAJ – vybrané tratě“ v počtu 3 000 kusů. Cena zůstává jako v minulých letech 25 Kč.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy