Tiskové zprávy

SuperCity Pendolino přijelo poprvé pod Tatry

5.12.2014 - 14:56

Pendolino Českých drah dnes poprvé přijelo pod Tatry do slovenského Popradu. V rámci prezentační cesty před zahájením pravidelného provozu od 14. prosince vykonala jedna ze souprav cestu z Prahy do Popradu a odpoledne bude dále pokračovat dále do Košic. Z Košic do Prahy se vrátí v sobotu.

České dráhy v kooperaci se slovenským národním dopravcem Železniční společností Slovensko (ZSSK) nabídnou od 14. prosince nejrychlejší spojení z Čech a Moravy do Tater a Košic. Cesta z Prahy do Popradu-Tater bude trvat méně než 6,5 hodiny a z Prahy do Košic přibližně 7,5 hodiny. Obě společnosti nabídnou cestujícím i výhodné jízdenky a turistické balíčky. Například cesta z Prahy do Popradu bude stát včetně rezervace od 16 EUR, asi 453 Kč, a z Prahy do Košic od 18 EUR, přibližně od 509 Kč.          

„Rekordně rychlé spojení na severní Slovensko bude fungovat díky spojů SuperCity Pendolino, které jsou také nejrychlejšími vlaky v Česku,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu, a dodává: „Na modernizovaném koridoru mohou uhánět rychlostí až 160 km/h a jejich průměrná rychlost mezi Prahou a Ostravou, zahrnující také zastávky, je téměř 120 km/h. Z Prahy do Košic na náročných horských tratích přes Beskydy a na Slovensku dosáhne v průměru 95 km/h.“

Komfort jako v letadle

Pendolino nabízí cestujícím vysokou kvalitu cestování srovnatelnou s leteckou dopravou. Vlak je vybaven klimatizovanými velkoprostorovými oddíly, polohovatelnými čalouněnými sedačkami za sebou jako v letadle nebo proti sobě s rozkládacím stolečkem, bistrem s nabídkou teplých i chlazených jídel a nápojů včetně točeného piva, elektrickými zásuvkami 230 V pro napájení drobné elektroniky, jako jsou notebooky, mobilní telefony a tablety, Wi-Fi připojením k internetu nebo palubním portálem s informacemi, zábavou (hry, hudba, filmy), možností objednat si on-line občerstvení na své místo či sledovat trať před vlakem prostřednictvím webové kamery.

Michal Štěpán připomíná i zvláštní služby na palubě vlaku: „Speciální místa jsou k dispozici pro cestující s dětmi. U těchto míst se nachází stolní hra Elfíkova cesta. Program pro děti je dostupný také na vlakovém portálu. Jeden vůz 2. třídy je vyčleněn pro cestující, kteří nechtějí být rušeni hlučným vyzváněním telefonů nebo jinou elektronikou, a je označen jako tichý. Speciální místa jsou vyčleněna také pro vozíčkáře, a to včetně bezbariérové toalety, nebo pro umístění až 3 jízdních kol.“

Na Slovensko levněji a s výhodami na lyžování

Vedle obvyklých tarifů a povinné rezervace budou v nabídce na spoje SuperCity Pendolino také zvýhodněné tarify. Cestu z Prahy do Košic tak bude možné pořídit již od 509 Kč (18 EUR), do Popradu od 453 Kč (16 EUR) a do Žiliny od 340 Kč (12 EUR), a to včetně rezervace.

V rámci projektu ČD Ski je díky novému spojení SuperCity Pendolino velmi dobře dostupný také skiareál Malino Brdo v Ružomberku, kde cestující ČD mohou získat od 10. ledna do 29. března slevu 20% na dvou nebo třídenní skipas v rámci ČD Ski. Skipasy jsou společné i pro areál PARK SNOW Donovaly, též zařazeného do projektu ČD Ski. Při zahájení projektu ČD Ski navíc cestující ČD mohou obdržet od 10. do 18. ledna skipas 1+1 zdarma v areálu Ski Bike malino Brdo. (více na www.cd.cz/cdski).

Výhodné nabídky vlakem SC Pendolino na Slovensko (v prodeji od 1. 1. 2015)

České dráhy zavádějí od 1. ledna také nabídku výhodných balíčků, ve kterých jsou vedle ceny za přepravu také další doplňkové služby. Balíčky jsou určeny pro cestující do Vysokých Tater nebo do zimního lyžařského střediska Jasná v Nízkých Tatrách. Cenově jsou odstupňované podle vzdálenosti, odkud cestující do těchto letovisek směřují, a podle délky pobytu, resp. délky platnosti skipasu.

Balíček pro Vysoké Tatry zahrnuje jízdenku a místenku pro spoje SC Pendolino nebo spoj EuroCity Košičan do Popradu, poukaz na skipas s platností 1, 2, 3 nebo 6 dnů, síťovou jízdenku na Tatranskou elektrickou železnici a Ozubnicovou železnici v délce 3 nebo 7 dní a poukaz na celodenní vstup do Aquacity v Popradu. Cena takového balíčku z Prahy se šestidenním skipasem vyjde na 208 EUR, tedy za necelých 5 900 Kč. Pro juniory je zvýhodněná cena takového balíčku 155,40 EUR (cca 4 400 Kč) a pro seniory 170,60 EUR (cca 4 800 Kč). Držitel balíčku může získat také 15 % slevu ve vybraných ubytovacích zařízeních.

Podobný balíček pro středisko Jasná v Nízkých Tatrách zahrnuje jízdné a místenky pro spoj SC Pendolino nebo EuroCity Košičan do Liptovského Mikuláše a poukaz na skipas v délce 1, 2, 3 nebo 6 dní. Součástí nabídky je také 15% sleva na vybrané ubytovací zařízení a sleva 20 % na taxi z Liptovského Mikuláše do skiareálu u společnosti TAXI Liptov. Cena balíčku z Prahy se šestidenním skipasem je 210 EUR (cca 5 950 Kč), pro juniory 162 EUR (cca 4 600 Kč), pro seniory je to 172,60 EUR (cca 4 900 Kč).    

Na Slovensko i v noci nebo s autem

České dráhy společně se ZSSK nabízejí také pohodlné noční cestování do oblasti Tater, Košic a ještě dále na východ do Humenného. Na trasu vypravují dva noční spoje, ve kterých jsou zařazeny lůžkové a lehátkové vagóny. V lehátkových vozech lze nově cestovat také v oddílech pouze se 4 obsazenými místy nebo ve speciálních dámských oddílech bez přítomnosti mužů. Lehátkové oddíly byly totiž dosud pouze smíšené. Rozšiřuje se také nabídka občerstvení v lůžkových a lehátkových vozech.  

Ve spojích zůstává k dispozici také oblíbená služba „autovlak“. Večer naložíte auto v Praze, celou noc strávíte v pohodlí lůžkového vagónu, a ráno můžete pokračovat do svého letoviska v oblasti Tater nebo Košic. Nově bude jezdit v určité dny a období také přímý autovůz z Prahy až do Humenného. Denní autovlak Košičan bude jezdit v pátek z Prahy do Košic a v neděli v opačném směru.

Služby a parametry Pendolina

Služby v celém vlaku

 • Klimatizovaná a tlakotěsná konstrukce vozů;
 • Uzavřený systém WC;
 • Audio informační systém, na vnější straně vlaku také vizuální;
 • Elektrické zásuvky 230 V;
 • Wi-Fi připojení k internetu;
 • Vlakový portál (informace, zábava, služby…), dostupný přes Wi-Fi;
 • Bezpečnost cestujících - centrální zavírání dveří a blokování za jízdy;
 • Vlakové bistro s nabídkou teplých a studených jídel a nápojů;
 • Donáška občerstvení na místo cestujících (objednávka přes Wi-Fi);
 • Polohovatelné čalouněné sedačky;
 • Elektricky ovládané žaluzie;

Služby v 1. třídě

 • Sedačky prosti sobě s rozkládacím stolkem;
 • Prémiový servis na místo cestujícího (denní tisk, nápoj, drobné občerstvení v ceně jízdného);

Služby ve 2. třídě:

 • 2 místa pro cestující na ortopedickém vozíku;
 • Vyhrazená místa pro cestující s dětmi do 10 let se stolní hrou Elfíkova cesta;
 • Tichý vůz;
 • 3 místa pro přepravu jízdních kol;
 • Místa za sebou se sklopným stolkem nebo proti sobě s rozkládacím stolkem;
 • Denní tisk a nápoj v ceně jízdného;

Technické parametry

 • Počet vozů: 7
 • Počet míst 1. třídy: 52
 • Počet míst 2. třídy: 271
 • Délka jednotky: 185 metrů;
 • Maximální rychlost: 230 km/h;
 • Běžná provozní rychlost na infrastruktuře v ČR: 160 km/h;
 • Výkon: 4 000 kW;
 • Hmotnost: 385 tun;
 • Rok výroby 2003 až 2004;
 • Vybaveny národními sdělovacími a zabezpečovacími zařízeními pro provoz na tratích SŽDC, ŽSR, DB a ÖBB a evropským systémem ETCS a GSM-R.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy