Tiskové zprávy

Vozíčkáři vytvořili nový rekord v cestování

7.7.2015 - 10:30

Lidé upoutaní na vozík vytvořili nový cestovatelský rekord. Jen za prvních šest měsíců cestovalo spoji Českých drah 2 262 osob na vozíku, kteří využili k objednání přepravy nový objednávkový systém. Oproti loňskému prvnímu pololetí je to přibližně o 300 cestujících - vozíčkářů více. Zájem o cestování vozíčkářů vlakem roste velmi prudce už několik let a v letošním roce se počet přepravených evidovaných osob na vozíku může přehoupnout dokonce přes hranici 5 000 za rok. Navíc v těchto počtech nejsou zahrnuty cesty vozíčkářů, kteří se neobjednávají. Obvykle se jedná o osoby, které cestují mezi bezbariérovými stanicemi v nízkopodlažních vlacích, využívají lehké mechanické vozíky a mají průvodce.  

„Před dvaceti lety přepravovaly České dráhy kolem dvaceti cestujících na vozíku za rok, dnes mají takový zájem o cestování, že stejný počet běžně přepravujeme za jeden jediný den,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva odpovědný za osobní dopravu, a doplňuje: „Podstatný nárůst zájmu vozíčkářů o cesty vlakem jsme zaznamenali v posledních pěti letech. Během této doby jsme nasadili velké množství nových bezbariérových vozidel, značná část z nich je dokonce nízkopodlažní. Zatímco v roce 2008 jsme evidovali žádost o přepravu pouze od 222 vozíčkářů za celý rok, loni jsme už přepravili 4 310 zájemců o cestu vlakem, kteří navíc využili náš nový objednávkový systém. Pokud bude pokračovat trend z prvního pololetí letošního roku, vytvoří cestující na vozíku nový cestovatelský rekord s více než 5 000 cestami za rok.“ K překonání všech dosavadních rekordů v cestování vozíčkářů nahrávají poslední čísla za jejich přepravy. Jen během června využilo služeb Českých drah 528 registrovaných cestujících na vozíku. Také tento počet je doslova rekordní. Pokud by se započítaly také neohlášené přepravy osob na vozíku, pak by byla tato čísla ještě vyšší. 

České dráhy vytrvale pracují na zpřístupnění železnice osobám upoutaným na vozík. Mezi roky 2010 a 2015 zvýšily počet svých bezbariérových vozů a souprav přibližně o 250 kusů, z cca 350 na 600 (nárůst 70 %), a počet bezbariérových spojů v jízdních řádech stoupl přibližně o 2 a půl tisíce, z 2 122 na 4 612 vlaků (nárůst o cca 117 %). Jednoduché vyhledání bezbariérového spojení umožňuje lidem na vozíku také speciální požadavek v internetovém ve vyhledávači vlakových spojení na www.cd.cz. Při zadání požadavku „cestující na vozíku“ najde systém pouze bezbariérové vlaky. Ty jsou dnes zcela běžně vybaveny bezbariérovou toaletou, klimatizací, mnohé z nich také el. zásuvkou 230 V pro napájení drobné elektroniky cestujících a některé dokonce wi-fi připojením k internetu. Podrobné informace o vlacích, bezbariérových spojích, stanicích, přepravních podmínkách nebo snadnou on-line objednávku přepravy je možné najít na internetové adrese www.cd.cz/bezprekazek.

Rekordní počet cestujících na železnici z řad osob na vozíku nepřekvapuje Václava Krásu, předsedu Národní rady zdravotně postižených: „Víme, že lidé na vozíku chtějí žít aktivní, plnohodnotný, občanský život. Mezi základní předpoklady naplnit ho podle svých představ je možnost cestování. Na konkrétních výsledcích Českých drah je vidět, že investice do odstranění bariér v dopravě to skutečně umožňuje a lidé se zdravotním handicapem toho využívají na sto procent. Ceníme si, že České dráhy jako národní železniční dopravce s námi vedou velmi intenzivní dialog a zpřístupnění železnice se aktivně věnují. Už přibližně dvě třetiny vlaků jsou bezbariérové a odráží se to v rostoucím zájmu vozíčkářů a jejich spokojenosti při cestování vlakem. Je škoda, že podobně zodpovědných dopravců v regionální i dálkové dopravě, hlavně z řad soukromých autobusových firem, není více. Takto nám, lidem na vozíku, často nezbývá než cestovat pouze tam, kam jezdí České dráhy a několik dalších společensky odpovědných firem, které pořizují bezbariérová vozidla.“Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy