Tiskové zprávy

ČD vyberou dodavatele rychlíkových vozů

14.4.2016 - 10:52

České dráhy vyhlásily jednací řízení s uveřejněním na výběr dodavatele až 50 komfortních rychlíkových osobních vozů pro mezistátní vlaky s rychlostí minimálně 200 km/h. Dopravce chce uzavřít s dodavatelem rámcovou smlouvu a jednotlivé vozy pak objedná až podle skutečných potřeb a uzavřených smluv na zajištění dopravní obslužnosti.

„Kvůli rostoucímu počtu vlaků s nejvyšší rychlostí 160 km/h nebo na zahraničních tratích dokonce i více, budeme v příštích letech potřebovat doplnit náš vozidlový park o další osobní vozy splňující nejvyšší nároky na provoz rychlostí alespoň 200 km/h,“ vysvětluje předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek a doplňuje: „Abychom byli na tento vývoj připraveni, rozhodli jsme se vypsat soutěž na dodávku až 50 takových vozů. Půjde o rámcovou smlouvu, ze které zúčiníme vždy pouze tolik vozů, kolik jich budeme potřebovat pro připravované spoje.“

České dráhy plánují nasadit tento typ vozů na mezistátní vlaky EuroCity / InterCity. Největší uplatnění by měly najít na lince Praha – Brno – Bratislava – Budapešť. Vozy budou objednány jako velkoprostorové s různým uspořádáním, např. jako vozy 1. nebo 2. třídy, pro přepravu osob na invalidních vozících nebo s místy pro uložení jízdních kol.

„Námi požadované vozy musí odpovídat současným nejvyšším standardům a uspořádání vnitřního interiéru musí odpovídat našemu aktuálnímu design manuálu,“ popisuje řešení vozů Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu. „Samozřejmostí proto bude klimatizace, audiovizuální informační systém s monitory LCD v oddílech cestujících, sklopné stolky u míst za sebou a větší stolky u míst proti sobě, klasické elektrické zásuvky i USB konektory pro napájení drobné elekroniky cestujících, jako jsou notebooky nebo mobilní telefony. Ve vozech bude k dispozici také WiFi připojení k internetu,“ upřesňuje Michal Štěpán.    

Samozřejmostí ve vybavení vozů bude také uzavřený systém WC nebo nástupní dveře ovládané tlačítky, které budou za jízdy blokované. Vysoké bezpečnosti cestujících přispěje také možnost jejich blokování i při zastavení vlaku a selektivní odblokování podle polohy nástupiště.

Předpokládaná hodnota rámcového kontraktu zahrnující také potřebné množství náhradních dílů pro zajištění výměnného systému při údržbě a provozu a také sérii periodických oprav vozů po najetí stanoveného počtu kilometrů je okolo 2 175 milionů Kč.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy