Tiskové zprávy

Internet přes palubní Wi-Fi nabízí už také railjet, ČD rozšíří Wi-Fi do desítek dalších vozů

26.4.2016 - 14:55

Všech sedm netrakčních jednotek ČD railjet už také nabídne cestujícím bezplatné připojení k internetu prostřednictvím služby ČD Wi-Fi. České dráhy spouští Wi-Fi ve všech sedmi vlacích tento týden. Kromě toho se připravuje v modrých railjetech spuštění podobného palubního portálu se zábavou a informacemi, jaký mají k dispozici cestující v jednotkách SC Pendolino. Ten nabídne například informace o jízdě vlaku, o turistických cílech v okolí vlakových zastávek, filmy, elektronické knihy a audioknihy, dětské hry nebo hudbu. České dráhy nyní nabízejí připojení k internetu přes palubní Wi-Fi ve více než 529 vlacích, z toho více než 108 vlaků je dálkových.    

Bezplatné Wi-Fi připojení k internetu bude nyní dostupné ve všech sedmi vozech netrakčních jednotek ČD railjet. Systém pro připojení bude využívat technologie LTE i 3G. Pro uživatele bude zajištěn naprosto plynulý přechod mezi národními sítěmi při přejezdu státních hranic. Technologie je navržena tak, aby garantovala téměř 100% dostupnost služby palubního portálu Českých drah po celou dobu jízdy vlaku. U přístupu k veřejnému internetu to bohužel neplatí, protože u dostupnosti veřejné sítě je národní dopravce odkázán na pokrytí trasy vlaku mobilním signálem poskytovaným mobilními operátory. Pro co největší dostupnost veřejného internetu bude ale technologie využívat v Česku, na Moravě i v Rakousku sítě více mobilních operátorů.

Od léta bude v ČD railjetech (modré soupravy) k dispozici také palubní portál, který cestujícím nabídne podobný servis jako portál ve vlacích SC Pendolino. Cestující budou mít k dispozici jednak informace o jízdě vlaku, přípojích a další informační servis, tak turistické informace o cílech v blízkosti terasy a zastávek vlaku, ale také zábavu, jako jsou filmy, hudba, elektronické knihy a audioknihy nebo různé hry. Vizuální prezentaci vlakového portálu Českých drah lze zhlédnout zde.

České dráhy plánují rozšířit nabídku bezplatného připojení k internetu prostřednictvím palubní sítě Wi-Fi i do dalších vlaků. V současné době zpracovává společnost záměr na instalaci technologie Wi-Fi do jednoho až dvou stovek dalších osobních vozů pro expresní a rychlíkovou dopravu. Wi-Fi bude součástí dodávky také u všech nových vozidel, na které společnost v poslední době vypsala výběrová řízení.  

K začátku jízdního řádu 2016 nabízely České dráhy Wi-Fi v celkem 529 vlacích, z toho bylo 108 dálkových spojů od spojů SC Pendolino a ÖBB railjet přes vlaky EuroCity / InterCity po běžné rychlíky, a 421 vlaků bylo regionálních. Díky instalaci Wi-Fi do jednotek ČD railjet a nasazení souprav InterPanter na rychlíky Praha – Brno se v posledních týdnech tento počet zvýšil téměř o tři desítky vlaků. Wi-Fi připojení k internetu dnes funguje nebo v současnosti probíhá jeho montáž u 447 osobních vozů nebo sekcí jednotek Českých drah. Službu Wi-Fi poskytují ve svých vozech také partneři Českých drah, například slovenská společnost ZSSK nebo rakouské dráhy ÖBB.

Schématická mapa tratí ČR, na kterých jezdí spoje Českých drah s Wi-Fi

(stav v dubnu 2016)

Mapa tratí, na kterých ČD provozují vlaky vybavené Wi-FiRozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy