Tiskové zprávy

Národní den železnice 2016 hostí v září Cheb

28.6.2016 - 12:15

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí letos v sobotu 24. září Národním dnem železnice, který se bude konat v Chebu. V železniční stanici a místním depu se představí historická i nejmodernější vozidla. Během dne České dráhy vypraví dvacet párů zvláštních vlaků do pěti směrů. Nevšedním zážitkem bude také večerní světelná show s historickými lokomotivami. Národní den železnice připravují České dráhy ve spolupráci s městem Cheb a Karlovarským krajem.

„Atraktivní program bude rozdělený do tří částí, nazvaných Svět historie, Svět změny a Svět zábavy. K vidění bude nejen historická technika, ale i nejmodernějšího vozidla národního dopravce jak pro regionální, tak i dálkovou dopravu. Cestující v Karlovarském kraji znají například pendolino, ale přijede i  nejmodernější jednotka railjet. Nebudou chybět vozy jako např. Karkulka, Bardotka nebo Kyklop. Přivezeme i nákladní vlak s parními lokomotivami, což je skutečná rarita. Počítáme, že na kolejištích a v depu budou k vidění tři desítky vlakových souprav,“ uvedl člen představenstva Českých drah Michal Štěpán. Vedle samotného nádraží se lidé výjimečně dostanou i do chebského nádražního depa. Z Chebu pojedou 24. září zvláštní vlaky do Plesné, Lubů, Mariánských Lázní, Karlových Varů a Aše.

„Národní den železnice, který se letos uskuteční v Chebu, bude velkou podívanou pro milovníky vlaků, vláčků, železničních modelů a cestování po kolejích. Tento velký projekt v minulých letech hostily například Hradec Králové, Děčín nebo Břeclav. Pro Cheb je to velká výzva, proto organizační a technické zabezpečení této masové akce je již několik měsíců v plném proudu. Na národní den se sjíždějí fanoušci železnice z celé republiky. Podle zkušeností z minulých ročníků jich bývá 20 až 30 tisíc. Věřím, že i letos se akce vydaří a bude to podívaná, zábava a ukázka toho, že cestování vlakem se může stát i dobrým životním stylem,“ řekl starosta Chebu Petr Navrátil.

„Jsme rádi, že se celostátní oslava Dne železnice uskuteční v Karlovarském kraji v největším železničním uzlu regionu. Přejeme si, aby význam Chebu jako dopravní křižovatky rostl. Každá akce, která propaguje veřejnou železniční dopravu, je přínosem pro turistický rozvoj, proto kraj pravidelně přispívá na regionální dny železnice,“ uvedl Jakub Pánik, náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

Mezi nádražím a chebským depem bude po celý den jezdit kyvadlová doprava dvěma vlakovými soupravami a čtyřmi autobusy. Do depa bude samozřejmě možné dojít i pěšky, pro děti bude připravená pohádková cesta.

V souvislosti s konáním Národního dne železnice v Chebu České dráhy vyhlásily výtvarnou soutěž pro žáky základních škol, vyhlášení vítězů se uskuteční na Dni železnice a nejlepší práce budou vystavené v prostorách výpravní budovy v Chebu.

Program Národního dne železnice v Chebu se bude postupně doplňovat, upřesňovat a zveřejňovat na stránkách www.denzeleznice.cz.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy