Tiskové zprávy

ČD nakoupily na jižní Moravě do půjčoven nová kola. Cyklovlak Pálava–Podyjí pojede z Brna o 22 minut rychleji

3.4.2017 - 11:07

Zájem o kola z půjčovny Českých drah na jižní Moravě každoročně stoupá. Loni službu národního dopravce využilo 891 zájemců. Po jižních a středních Čechách patří Jihomoravský kraj k regionům s největším zájmem o tuto službu. V letošní sezóně se České dráhy rozhodly kompletně „omladit“ bicykly ve Znojmě a Břeclavi a doplnit služby v těchto místech i o možnost zapůjčení koloběžek.

Právě v Břeclavi si loni půjčili cyklisté v rámci jižní Moravy nejvíce kol – celkem 491. Ve Znojmě si přišli pro 183 bicyklů – nárůst výpůjček tam vzrostl šestinásobně. Pro umístění nových bicyklů proto České dráhy vybraly tyto destinace. V Břeclavi a Znojmě tak bude v průběhu měsíce dubna k dispozici dohromady 40 nových kol a 10 koloběžek.

Jihomoravské půjčovny fungují celoročně, předloni otevřená ve Vranovicích je zájemcům k dispozici v průběhu hlavní cyklistické sezóny, tedy od 1. dubna do 31. října. Každé z míst pro výdej kol má svou otevírací dobu – zpravidla jsou ale otevřena od 7:00 do 17:00.

Půjčovny kol ČD přinášejí cykloturistům řadu výhod při poznávání zajímavých míst. Stačí si naplánovat trasu, dojet vlakem do některé ze stanic, kde je půjčovna kol k dispozici, a dál se vydat po své ose. Cestující tak nemá žádné starosti s přepravou kola na místo výletu, ceny půjčovného jsou dostupné široké veřejnosti, navíc přeprava vypůjčených kol je na vybraných trasách zcela zdarma, stačí uhradit jízdné a předložit nájemní smlouvu. Zdarma je také uložení ve vybraných úschovnách ČD.

Zapůjčení kola je velmi snadné. Je potřeba mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit zálohu 1 000 korun za jedno kolo, 2 000 Kč za dvě až pět kol, uzavřít smlouvu a po zaplacení půjčovného vyrazit. Zálohu cestující dostanou zpět po vrácení kola. Rezervaci kol lze zajistit také prostřednictvím e-mailu či telefonu.

Ceník za vypůjčení kol v půjčovnách v Jihomoravském kraji

max. 6 hod.

max. 12 hod.

1 den

2 dny

3 dny

4 dny

5 dní

6 dní

7 dní

přilba

sedačka

120 Kč

160 Kč

250 Kč

475 Kč

675 Kč

850 Kč

1 000 Kč

1 125 Kč

1 225 Kč

25 Kč

50 Kč

 

Při předložení In Karty s platnou slevovou aplikací nebo jízdního dokladu ČD (případně IDS JMK), který byl zakoupen do cílové stanice (případně zóny IDS JMK) v místě půjčovny získává cestující slevu 10 % (jízdní doklad musí být platný v průběhu 7 kalendářních dní před zápůjčkou). Při cestování ve vlacích ČD stačí uhradit pouze cenu za jízdné a předložit nájemní smlouvu, která opravňuje k bezplatné přepravě kola na vybraných tratích ve služebním oddílu nebo jako spoluzavazadlo. Další výhodou je možnost vrátit kolo v jiném místě než bylo zapůjčeno. Kromě míst na jižní Moravě – Mikulov na Moravě, Hrušovany nad Jevišovkou, Strážnice, jsou to také stanice Jindřichův Hradec, Třeboň a České Velenice v Jihočeském kraji.

Tratě s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:

 • trať 241 v úseku Moravské Budějovice – Znojmo
 • trať 244 v úseku Moravský Krumlov – Hrušovany nad Jevišovkou
 • trať 246 v úseku Znojmo – Břeclav
 • trať 248 v úseku Znojmo – Šatov
 • trať 250 v úseku Vranovice – Lanžhot
 • trať 255 v úseku Hodonín – Zaječí
 • trať 330 v úseku Staré Město u Uherského Hradiště – Břeclav
 • trať 340 v úseku Nesovice – Uherské Hradiště
 • trať 341 v úseku Staré Město u Uherského Hradiště – Bojkovice
 • trať 343 v úseku Javorník nad Veličkou zastávka – Hodonín

Spěšný vlak „Expres Pálava–Podyjí“ Brno – Břeclav – Mikulov na Moravě –Znojmo (–Šatov) nově i v neděli

Jižní Morava je doslova protkána atraktivními cyklotrasami a cyklostezkami. Stačí si vybrat, nasednout do zvláštního vlaku a vystoupit ve stanici, která bude nejvhodnější k napojení na vybranou trasu výletu. V dosahu je oblast Mikulovska, Znojemska i nedaleké Rakousko. Expres Pálava–Podyjí lze využít o víkendech a vybraných svátcích v době od 14. dubna do 1. října.

Sezónní cykloturistický vlak, který propojuje Brno, Břeclav, Mikulov na Moravě, Znojmo a Šatov, bude z  Brna hl.n. nově odjíždět až v 8:28, při nezměněném čase příjezdu do Šatova. Tím dochází ke zkrácení cestovní doby o 22 minut. Jízdní řád navíc bude stejný o sobotách i nedělích (v současnosti se o nedělích jezdí v pozdějším čase) a minulostí bude rovněž nedělní ukončení vlaku ve Znojmě.

Z důvodu plánované výluky však tento spoj bude v průběhu léta měnit svou trasu.

 • Od 14. dubna do 28. května bude spoj 1822 / 1823 jezdit na trase Brno-Královo Pole – Mikulov na Moravě a zpět přes Brno hl.n. a Hrušovany nad Jevišovkou.
 • Od 3. do 25. června bude vlak, opět kvůli výluce, svoji jízdu začínat až na brněnském hlavním nádraží.
 • Od 1. července do 10. září se spoj pod číslem 1827 / 1828 vrátí na trať 250 a bude jezdit v úseku Brno hl.n. – Šatov přes Břeclav
 • Po ukončení výluky bude vlak od 16. září do 1. října vyjíždět opět z Brna-Králova Pole.

Také v letošní sezóně je síť cyklopůjčoven ČD dostupná ve všech krajích České republiky. Národní dopravce nabízí celkem 96 půjčoven. Ve 13 stanicích jsou k dispozici rovněž elektrokola a koloběžky. Veškeré informace o půjčovnách i přepravě kol ve vlacích ČD jsou k dispozici na www.cd.cz/cdbike.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy