Tiskové zprávy

České dráhy hospodařily v prvním pololetí se ziskem

31.8.2017 - 10:40

Skupina České dráhy ukončila podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) první pololetí 2017 se ziskem 537 milionů korun. Tento výsledek je meziročně lepší o 127 milionů korun a odráží se v něm růst tržeb z osobní přepravy, nižší úrokové náklady, ale také kurzové zisky.

Segment osobní dopravy

Se ziskem 29 milionů korun hospodařil v prvních šesti měsících segment osobní dopravy. „Našich služeb využilo o 1,3 milionu více zákazníků než za stejné období loňského roku a přepravní výkon vzrostl o 146 milionů osobokilometrů. Tomu samozřejmě odpovídá i růst tržeb z přepravy cestujících o 241 milionů korun,“ vysvětluje důvody zlepšení předseda představenstva a generální ředitel ČD, a.s., Pavel Krtek. Pozitivní vliv v řádu stovek milionů korun však měly na výsledek osobní dopravy i kurzové zisky a nižší úrokové náklady, za kterými stojí i výhodné loňské refinancování starších dluhopisů.

Segment nákladní dopravy

Tradičně zisková byla v prvním pololetí 2017 také nákladní doprava. Segment vykázal zisk 384 milionů korun. „Dceřiná společnost ČD Cargo pokračuje v expanzi na zahraniční trhy a snaží se zefektivnit přepravy jednotlivých vozových zásilek. Podařilo se zastavit pokles výkonů z předchozích let a meziročně o cca 60 milionů korun zvýšit tržby,“ komentuje výsledek největší dceřiné firmy Pavel Krtek. Meziroční pokles čistého zisku nákladní dopravy o 76 milionů korun je tak dán především vyššími odpisy v důsledku investic do vozidel a také zvýšením osobních nákladů, což souvisí s výsledkem kolektivního vyjednávání a s růstem mezd zaměstnanců. Oba tyto náklady však znamenají krok k posílení stability a konkurenceschopnosti firmy na trhu.

V prvním pololetí 2017 se dařilo všem společnostem Skupiny ČD a agentura Moody's již v květnu potvrdila Českým drahám rating na stupni Baa2 se stabilním výhledem.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy