Tiskové zprávy

Regionální Den železnice v Královehradeckém kraji

5.9.2018 - 14:54

O tomto víkendu startují oslavy svátku železničářů. Na hlavním nádraží v Trutnově na návštěvníky čeká v rámci dne otevřených dveří pestrý doprovodný program, chybět nebudou ani jízdy parním vlakem. Během dne mají návštěvníci také zvýhodněný vstup do vybraných památek a muzeí.

V neděli brzy ráno vyjíždí parní vlak s lokomotivou „Bulík“ z Hradce Králové do Trutnova. Jízdy parním vlakem si pak zájemci užijí také mezi Trutnovem a Adršpachem. Na návštěvníky čeká v trutnovském depu například výstava vozidel Českých drah a speciálních drážních vozidel SŽDC, nejen děti si vyzkouší jízdu na stanovišti malé lokomotivy v obvodu depa a k vidění bude i dětská zahradní železnice nebo výstava modelových kolejišť a železničních modelů. Během dne zahraje několik hudebních skupin. Celodenní program začíná v 8:30 a potrvá do 16:30 hodin.

Partnerskou akcí k oslavám na železnici jsou Dny Evropského kulturního dědictví pořádané městem Trutnov. Zájemci mohou navštívit Muzeum Podkrkonoší, dělostřeleckou tvrz Stachelberg z roku 1938 (ČD zajišťují provoz kyvadlových autobusů k tvrzi), podzemní chodbu v městském parku, památník generála Gablenze s krásným výhledem na město i Krkonoše, Janskou kapli s exponáty z prusko-rakouské války.

Regionální dny železnice letos hostí i další města: jako první budou v sobotu 8. září v Příbrami, následovat pak budou 9. září právě v Trutnově, dále 15. září v Praze, České Třebové a Olomouci, 28. září v Horažďovicích a 29. září v Brně a Ostravě. Největší událostí ale bude v sobotu 22. září 2018 Národní den železnice, který letos proběhne v Českých Budějovicích.

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839, již před 179 lety.

Podrobný program regionálního Dne železnice v Trutnově najdete na stránkách www.denzeleznice.cz.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy