Tiskové zprávy

Regionální svátky železnice v sobotu 22. září slavnostně završí Národní den železnice v Českých Budějovicích

14.9.2018 - 10:08

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí v sobotu 22. září Národním dnem železnice v Českých Budějovicích. Tradiční oslava kolejové techniky zavítá do střediska oprav kolejových vozidel v jihočeské metropoli. Těšit se můžete na klasické rozložení do tří světů. Na akci vypraví České dráhy tři zvláštní vlaky – včetně nově zrekonstruované jednotky SC Pendolino. Nevšedním zážitkem bude večerní světelná show s historickými lokomotivami.

Návštěvníci spatří například modernizovanou jednotku SC Pendolino či jednotku CityJet od partnera akce ÖBB, v SOKV naopak řadu parních (např. Štokr, Ušatá), motorových (např. Hektor) a elektrických (např. Eso) lokomotiv. Chybět nebudou ani motorové vozy v čele se Stříbrným šípem a mnoho dalších exponátů spjatých se železnicí.

České dráhy při této příležitosti vypraví několik zvláštních vlaků, kterými si účastníci budou moci užít vyjížďky do okolí Českých Budějovic. Jízdní řády a informace o složení souprav těchto spojů naleznete zde.

Z nádraží se na výstaviště lze vydat pěšky nebo posílenou autobusovou dopravou.

Svět historie

Návštěvníky čeká výstava více jak třiceti historických českých i zahraničních lokomotiv. Chybět nebudou parní jízdy a jízdy zvláštních vlaků do okolí Českých Budějovic. Programem v depu a na jeho točně provede Václav Žmolík a Ondřej Blaho.

Svět změny

Svět změny reprezentuje moderní vozový park Českých drah. Na kolejišti budou k vidění mimo jiné soupravy SuperCity Pendolino a do okolí Českých Budějovic vás vyveze nejmodernější jednotka národního dopravce railjet, obě soupravy při letošním ročníku akce převezmou také funkci protokolárních vlaků. Ve světě změny bude v pravé poledne pokřtěna nová kniha „Železnice Českobudějovicka od počátku po současnost“.

Svět zábavy

Tradičně bohatý doprovodný program potěší malé i velké návštěvníky. Po celý den bude probíhat závod drezín pro celou rodinu o zajímavé ceny. Pro nejmenší návštěvníky divadelní stan s hranými železničními pohádkami, soutěžemi, atrakcemi, hrami a spoustou dalších aktivit, potkat můžete i maskota Elfíka. Kinematovlak zajistí projekci oblíbených pohádek pro děti po celý den. Nebude chybět ani Vláček Hráček. Ve stanici České Budějovice v čekárně v prvním patře bude velké modelové kolejiště a výstava historie železnice na Českobudějovicku.

Noční světelná show

V SOKV České Budějovice se ve 20 hodin uskuteční unikátní světelná show plná historických lokomotiv na točně Světa historie. Nabídne více jak desítku historických exponátů v na míru připraveném scénickém osvětlení, které zohledňuje také kontext historických událostí. Show je doprovázena komentářem s představením jednotlivých exponátů. Vstupenky na Noční vlakovou jsou již od poloviny srpna vyprodány.

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839, již před 179 lety.

Orientační plánek dějiště Národního dne železnice 2018 (119 kB)

Podrobný program regionálního Dne železnice v Českých Budějovicích najdete na stránkách www.denzeleznice.cz.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy