Tiskové zprávy

České dráhy jsou partnerem 21. ročníku Literárních Františkových Lázní

2.11.2018 - 12:15

Festival Literární Františkovy Lázně letos probíhá ve dnech 1. – 11. listopadu. Jeho nedílnou součástí bude Happeningový vlak z Františkových Lázní do Hofu a zpět, letos pod záštitou českého spisovatele Václava Grubera. Ten převezme vlajku festivalu z rukou německé autorky Sabine Dittrich. Tento akt bude symbolickým vyjádřením česko-německého přátelství.

Organizátoři připravili bohatý program, ze kterého si jistě vybere každý to své, a to nejen proto, že letošním mottem je Záchranná vesta humoru“.

„Humor nadlehčuje, posiluje, někdy i dokonce člověka zachraňuje. Náš festival ve znamení humoru zahájí Hana Maciuchová, která představí tři významné německy píšící autory v humorném duchu, v samostatném pořadu Uznávám, že blouzním. Na Literárním sympóziu v duchu motta našeho festivalu Záchranná vesta humoru vystoupí se svými příspěvky význační čeští a zahraniční hosté, např. Roswitha Schieb, Jiří Slíva, Jaroslav Rudiš, Martin Reiner, Věra Koubová, Patrik Linhart, Rolf Stemmle, Dora Kaprálová a další,“ uvedla za pořadatele Alena Vávrová.

Partnerem Happeningového vlaku literátů, malířů a muzikantů, který pojede v neděli 11. listopadu, jsou České dráhy a německý dopravce Oberpfalzbahn. Trasa vlaku kopíruje trať tzv. Vlaku svobody, který ještě v totalitním Československu přerazil závory a dojel až do Hofu. Někteří lidé zůstali v emigraci, někteří se vrátili. Nyní už v Hofu nikdo nezůstává, naopak němečtí autoři přijíždějí do Františkových Lázní, aby si mohli společně s českými spisovateli vychutnat obě cesty, tam i zpět.

Zařazení netradičního spoje do programu Literárních Františkových Lázní umožnilo znovuotevření hraničního přechodu Aš – Selb-Plößberg na trati Cheb – Hof v roce 2015. Mezi oběma městy jezdí přímé mezistátní osobní vlaky a výrazně přispívají k rozvoji cestovního ruchu a přeshraniční spolupráce.

Ve vlaku se často křtí různé knihy, nyní to budou dva díly almanachu Literáti na trati, jehož editorem je František Tylšar.

Podrobné informace jsou k dispozici na www.literarnifrantiskovylazne.cz.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy