Tiskové zprávy

České dráhy pokryjí plošně dálkové vlaky připojením k internetu přes vlakové palubní Wi-Fi

20.11.2018 - 12:55

Národní dopravce realizuje rozsáhlý projekt instalace Wi-Fi připojení k internetu do 300 rychlíkových vozů, které obsluhují podstatnou část dálkových vlaků v České republice. Wi-Fi připojení k internetu tak bude do konce příštího roku dostupné prakticky u všech dálkových vlaků Českých drah s klasickými vozy nebo elektrickými jednotkami od Chebu po Mosty u Jablunkova, od Trutnova a Ostravy po Horní Dvořiště a Břeclav.         

„V první etapě nyní instalujeme Wi-Fi připojení k internetu do 92 rychlíkových velkoprostorových vagónů, které v současnosti jezdí na linkách Ex 3 Metropolitan z Prahy do Brna a dál na Slovensko a do Maďarska, na lince Ex 7 Jižní Expres z Prahy do Českých Budějovic a Lince a na rychlících linky R 18 z Prahy do Luhačovic,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

Instalaci zařízení pro službu Wi-Fi a přístup k internetu zajišťují České dráhy tzv. „in House“ prostřednictvím své stoprocentní dceřiné společnosti DPOV. V první etapě dojde k instalaci zařízení do všech vozů typu ABpee347, Bdpee231 a do patnácti vozů Aee140,142. V další fázi bude Wi-Fi instalováno do dalších moderních a komfortních rychlíkových vozů typu ABmz, Bmz, Bee, Bpee a Bbdgmee. Celkem tak bude nově instalována Wi-Fi do přibližně 300 rychlíkových vagónů.

„V letošním roce jsme už nabízeli připojení k internetu přes palubní Wi-Fi síť u přibližně 600 dálkových i regionálních vlaků. Zařízení je instalováno ve více než 450 vozidlech. Wi-Fi je tak dostupná například ve vlacích EuroCity Praha – Děčín – Německo, ve spojích SC/IC Pendolino, railjet, v některých vozech vlaků Metropolitan Praha – Brno – Bratislava – Budapest nebo v Západních expresech,“ upozorňuje na dostupnost Wi-Fi ve stovkách vlaků Českých drah Michal Štěpán.

Wi-Fi je dnes dostupná také na mnoha regionálních linkách, kde jezdí moderní jednotky RegioPanter nebo RegioShark, například z Pardubic do Hradce Králové a Jaroměře, od Chomutova po Děčín a na střední Moravě. „Na podzim bylo Wi-Fi spuštěno také v motorových vozech RegioSpider na Vysočině a úplnou novinku od prosince bude v nových regionálních vlacích mezi Horažďovicemi a Plzní,“ doplňuje přehled vlaků s Wi-Fi v regionální dopravě Michal Štěpán.

Počet vlaků označených v jízdním řádu značkou Wi-Fi se tak zvýší o více než čtvrtinu na 829 vlaků. Další desítky spojů nabídnou Wi-Fi připojení k internetu, i když přímo v jízdním řádu uvedeny nebudou. Služba je však označena přímo na vozidlech. Jedná se například o motorové vozy RegioSpider řady 841 na Vysočině. Počet spojů Českých drah nabízejících Wi-Fi připojení k internetu se tak celkem blíží už k tisícovce.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy