Tiskové zprávy

Zájem o služby ČD bike stále stoupá, loni je využilo přes 10 tisíc cyklistů

27.3.2019 - 11:54

Doplňkovou službu ČD Bike České dráhy provozují již od roku 2003 a těší se stále větší oblibě zákazníků. Počet výpůjček každým rokem roste. Zatímco v letech 2003 až 2017 si kola půjčilo za sezonu přibližně 3000 až 8000 cyklistů, v roce 2018 už bylo uskutečněno přes 10 000 výpůjček. Největší zájem zaznamenaly půjčovny v Jihočeském kraji (celkem půjčeno 2308 kol). Meziročně také vzrostly výpůjčky elektrokol na více než dvojnásobek (celkem půjčeno 633 elektrokol).

„Letos zahájíme provoz sezónních cyklopůjčoven 30. března a sezónu uzavřeme na konci října. Otevíráme 85 půjčoven po celé republice včetně nové půjčovny v Šumperku,“ uvádí Radek Dvořák, člen představenstva a náměstek GŘ ČD pro obchod.

Výhody pro výletníky

Ve většině krajů je možné si kola vypůjčit v jedné stanici a vrátit je v jiné. Přeprava těchto kol ve vybraných spojích je pak také bezplatná. Z celkového počtu 85 půjčoven jich 66 zajišťuje půjčení a vrácení bez nutnosti rezervace a 19 umožňuje půjčení a vrácení po předchozí rezervaci. K dispozici jsou odborně servisovaná treková a horská kola pro dospělé, ale také dětská kola, elektrokola, koloběžky, přívěsné vozíky za kola, dětské sedačky a další příslušenství. Ceny půjčovného jsou dostupné. Větší skupiny si mohou potřebný počet kol předem rezervovat.  Podrobné informace o službě ČD Bike jsou k dispozici na www.cd.cz/cdbike.

Zákazníci Českých drah, kteří jsou zaregistrovaní do věrnostního programu ČD Body, si mohou vyzvednout za 50 bodů voucher k bezplatnému jednodennímu zapůjčení jízdního kola.

„České dráhy jsou jediný dopravce, který se systematicky snaží rozšiřovat služby pro cyklisty, a to v celé síti. V loňském roce bylo v ČD Bike uskutečněno 10 513 výpůjček, z toho 9 415 standardních kol, 633 elektrokol, 294 dětských kol a 189 koloběžek. Vzrostl také počet zákazníků, kteří využili v rámci věrnostního programu ČD Body voucher na zapůjčení jízdního kola. Celkem v roce 2018 za body bylo využito 2 355 výpůjček. Což je oproti roku 2017 nárůst o 144 %,dodává Radek Dvořák.

Novinky ve službách pro cyklisty pro rok 2019

 • Nově vznikne půjčovna v Olomouckém kraji ve stanici Šumperk.  
 • Roste také zájem o elektrokola, která nově do své nabídky zařadí půjčovny kol v Telči, ve Františkových Lázních a v Českých Budějovicích (další stanice s nabídkou elektrokol: Jindřichův Hradec, Třeboň, Třeboň lázně, Cheb, Karlovy Vary dol. n., Mariánské Lázně, Ostrava hl. n., Olomouc hl. n., Přerov, Domažlice, Plzeň, Klatovy, Praha-Smíchov, Děčín hl. n., Ústí nad Labem, Otrokovice, Kroměříž).

Cyklopůjčovny v jednotlivých krajích

 • Jihočeský kraj

České Budějovice, České Velenice, Jindřichův Hradec, Lipno nad Vltavou, Písek, Tábor, Třeboň, Třeboň lázně, Veselí nad Lužnicí, Vyšší Brod klášter

 • Jihomoravský kraj

Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou, Vranovice, Znojmo

 • Karlovarský kraj

Aš,  Františkovy Lázně, Cheb, Karlovy Vary, Karlovy Vary dol. n.,  Mariánské Lázně, Sokolov, Nejdek (na základě objednávky předem)

 • Královéhradecký kraj

Adršpach (1. 5. – 31. 8.), Česká Skalice, Náchod, Trutnov hl. n., Týniště nad Orlicí, Červený Kostelec, Častolovice (na základě objednávky předem)

 • Kraj Vysočina

Nové Město na Moravě, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Jihlava (na základě objednávky předem)

 • Liberecký kraj

Česká Lípa Střelnice, Doksy, Mimoň

 • Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek, Ostrava hl.n.

 • Olomoucký kraj

Hranice na Moravě, Olomouc hl. n., Přerov, Zábřeh na Moravě, Šumperk

 • Pardubický kraj

Pardubice hl. n., Česká Třebová, Letohrad, Chrudim, Brandýs nad Orlicí, Hlinsko v Čechách, Choceň, Jablonné nad Orlicí, Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová, Polička, Přelouč, Slatiňany, Svitavy, Ústí nad Orlicí město, Žamberk, Žďárec u Skutče (na základě objednávky předem)

 • Plzeňský kraj

Domažlice, Klatovy, Plzeň hl.n., Tachov

 • Praha a Středočeský kraj

Praha-Smíchov, Beroun,  Lysá nad Labem, Mělník, Neratovice, Nymburk hl.n., Poděbrady

 • Ústecký kraj

Děčín hl.n., Litoměřice město,  Lovosice, Ústí nad Labem hl.n., Rumburk (na základě objednávky předem)

 • Zlínský kraj

Kroměříž, Otrokovice, Staré Město u Uherského Hradiště, Valašské MeziříčíRozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy