Tiskové zprávy

Letní změny v jízdním řádu v Jihočeském kraji

7.6.2019 - 9:54

Od neděle 9. června začnou platit dílčí změny v jízdním řádu 2019. V Jihočeském kraji dojde k mírným časovým posunům, jejichž cílem je vylepšit nabídku spojení cestujícím do zaměstnání a přestupní vazby.

Změny v regionální dopravě v Jihočeském kraji

Ve dnech 7. a 8. září bude prodloužen vlak Ex 531, který běžně spojuje Prahu s Českým Krumlovem, až na bavorské hranice do Nového Údolí a zpět. Vlak bude prodloužen v souvislosti s oslavami 30. výročí pádu železné opony. Na místě bude připraven společenský a kulturní program. Půjde o jednorázový návrat vlaku v barvách ČD na centrální Šumavu po dvou letech. Přímý vlak po odjezdu z Prahy zastaví v Táboře, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Černé v Pošumaví, Horní Plané, Nové Peci, ve Stožci a v Novém Údolí. Vlak pojede v závazku Jihočeského kraje a bude v něm platit běžný tarif ČD.

Trať 200 Písek – Beroun

Poslední osobní vlak Os 7933 z Písku do Březnice posunut ze současných 22:06 až na 22:20, a to z důvodu lepšího odvozu cestujících ze zaměstnání.

Trať 225 Havlíčkův Brod – Veselí nad Lužnicí

Nově pojede osobní vlak Os 8301, který v současnosti jezdí pouze v pracovní dny, v úseku Jindřichův Hradec (odj. v 5:50) – Veselí nad Lužnicí (příj. 6:23) denně. Vlak má přípoj na rychlík R 726 do Prahy.

Devils Extreme Race

Ve dnech 23. – 25. srpna se budou v oblasti Lipna nad Vltavou, Loučovic a Čertovy stěny konat raftařské závody Devils Extreme Race. V těchto dnech bude na trati 195 Rybník – Lipno nad Vltavou platit zvláštní jízdní řád s posílenou kyvadlovou dopravou v úseku Lipno nad Vltavou – Vyšší Brod klášter a zpět. Vlaky budou přepravovat i lodě závodníků z cíle závodu do místa startu, takže bude možné absolvovat trať opakovaně.

Trať 195 Rybník – Lipno nad Vltavou

I v letošním roce pojedou zvláštní vyhlídkové vlaky v rámci akce "S Dakarem na Lipence". Dakar je přezdívka otevřených vyhlídkových vozů, které budou jezdit ve středu a v sobotu od 3. července do 21. srpna a 5. července mezi stanicí Lipno nad Vltavou a Vyšší Brod klášter. Vlaky pojedou následovně:

  • Os 28481: Lipno nad Vltavou (odj. v 11:33) – Vyšší Brod klášter (příj. v 11:51),
  • Os 28482: Vyšší Brod klášter (odj. v 12:34) – Lipno nad Vltavou (příj. v 12:53),
  • Os 28483: Lipno nad Vltavou (odj. v 13:04) – Vyšší Brod klášter (příj. v 13:22),
  • Os 28484: Vyšší Brod klášter (odj. v 14:34) – Lipno nad Vltavou (příj. v 14:52).

Tyto vyhlídkové vlaky lze využít v uvedené dny i z Českých Budějovic a zpět:

  • Os 28480: České Budějovice (odj. 8:23) – Lipno nad Vltavou (příj. v 10:51),
  • Os 28485: Lipno nad Vltavou (odj. v 15:33) – České Budějovice (příj. v 18:02),
  • Tyto vyhlídkové vlaky lze využít v uvedené dny i z Českých Budějovic a zpět:

Změny v dálkové dopravě Českých drah

Hlavní novinkou letní změny jízdního řádu bude prodloužení vlaku railjet Brněnský drak z Břeclavi do Bratislavy pod novým názvem Metropolitan Slovenská strela. Provoz na Slovensku je zajištěn partnerskou společností ZSSK a vlak nabídne dodatečnou kapacitu na této vytížené trase na okraji dne. Vlak pojede z Prahy v 19:50, z Brna ve 22:24 a do Bratislavy přijede ve 23:43. Opačným směrem nabídne časné ranní spojení s odjezdem z Bratislavy v 5:10 s příjezdem do Brna v 6:35 a do Prahy v 9:07.

Další úpravy jízdních řádů od letní změny, které platí od neděle 9. června, jsou již méně významné. Většinou dochází k menším úpravám v nabídce služeb u některých spojů nebo k drobným časovým posunům. Během druhého pololetí bude pokračovat také modernizace vlakových souprav.

V červnu se rozšiřuje nabídka Českých drah také o letní sezónní vlaky. Už v noci z 31. května na 1. června poprvé v letní sezóně vyjede z Prahy do Popradu-Tater a Košic posilový noční vlak EuroNight Bohemia. Cestujícím nabízí druhé komfortní noční spojení na Slovensko včetně přepravy automobilů a motorek do Popradu, tzv. autovlak. Tento vlak bude jezdit z Prahy po celou sezónu denně až do 16. září.

Denně od 19. června do 31. srpna bude v provozu také noční rychlík Wydmy z Bohumína do polských prázdninových letovisek u Baltského moře. Vlak s polskými lůžkovými vagóny a českými rychlíkovými vozy 2. třídy odjede z Bohumína večer ve 20:12 a do stanic jako jsou Gdaňsk, Sopoty, Gdyně, Hel nebo Łeba na pobřeží Baltu přijede druhý den ráno. Opačně rychlík Wydmy odjíždí večer před 20. hodinou a do Bohumína přijede ráno před 8. hodinou. V Bohumíně lze přestoupit na vnitrostátní vlaky například do Brna, Olomouce nebo do Prahy.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy