Tiskové zprávy

Souhrnný přehled omezení v regionální dopravě

3.4.2020 - 14:00

Vzhledem k výrazně nižšímu počtu cestujících v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem v České republice je v koordinaci s krajskými úřady dočasně omezena regionální vlaková doprava Českých drah. V současné době už je provoz utlumen ve všech regionech ČR. Omezení se obecně týkají zejména vlaků v okrajových částech dne (tj. ráno a večer), některých posilových spojů v pracovní dny, víkendových a také rekreačních vlaků.  Od 3. dubna dochází v koordinaci s hlavním městem Prahou a Středočeským krajem k dalšímu mírnému snížení rozsahu provozu v metropolitním regionu. Od 6. dubna pak platí omezení u dalších jihomoravských vlakových linek v rámci IDS JMK. Přijatá opatření platí až do odvolání a budou postupně aktualizována podle vývoje situace. Cestujícím doporučujeme, aby průběžně sledovali informace o omezeních dopravy na webových stránkách www.cd.cz/omezeniprovozu a své spojení si ověřili v elektronických vyhledávačích. Za komplikace spojené s omezením provozu se cestujícím omlouváme.

Schéma omezení regionálních linek ČD (stav k 06.04.2020)

Schéma omezení regionálních linek ČD (stav k 06.04.2020) (1661 kB)

Vnitrostátní regionální doprava

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Praze a Středočeském kraji

Od víkendu 21. – 22. března je omezen provoz víkendových nočních vlaků. Počínaje nocí 20. / 21. března jsou zrušené tzv. rozjezdy vlaků z Prahy hl.n. ve 2:30 na linkách S1 až S9 do středočeského Kolína, Milovic, Mělníka, Kralup nad Vltavou, Kladna, Berouna, Čerčan a Benešova. Zároveň nejedou ani návratové vlaky k těmto spojům ve směru do Prahy. Každodenní popůlnoční rozjezd vlakových linek S zůstává zachován. Až do odvolání nejedou výletní a rekreační spoje ČD, které měly zahájit sezónu v sobotu 28. března (Cyklo Brdy, Cyklohráček, Český ráj a sezónní vlaky Praha – Čerčany – Zruč nad Sázavou).

Od pátku 3. dubna je omezen provoz vlaků na dalších linkách S. Největší změny se týkají linky S7 v úseku Řevnice – Praha – Český Brod a S9 v úseku Lysá nad Labem – Praha. Na těchto linkách jsou zrušeny vložené spoje, které zkracují základní půlhodinový interval na 10 – 15 minut (vložené vlaky v pracovní dny dopoledne a v poledne mezi Prahou a Říčany nejedou už od pondělí 30. března). Na většině hlavních linek z Prahy do středních Čech (S1, S2+S22, S7 a S9) je po 22. hodině omezen provoz. Ostatních železničních tratí v Praze a Středočeském kraji se změny dotýkají pouze okrajově. Celkově je rozsah železniční dopravy v Praze a Středočeském kraji omezen cca o 14 %.

Přehled omezení dopravy v Praze a Středočeském kraji (od 03.04.2020) (469 kB)

Schéma vlakových linek PID s omezeným provozem (od 03.04.2020) (875 kB)

Zvláštní jízdní řády od 03.04.2020: trať 011, 171, 221, 232

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Pardubickém kraji

Po projednání s Pardubickým krajem je od 23. března 2020 do odvolání omezen provoz vlaků ČD na většině regionálních linkách v regionu. Na Pardubicku došlo ke zrušení či omezení jízd osobních vlaků zhruba na úroveň období mezi Vánocemi a Novým rokem. Kromě toho jsou zrušené některé vlaky pozdě večer, v noci, brzy ráno a o víkendech. Od soboty 28. března dochází v regionu k dalšímu omezení vlakové dopravy. Na řadě tratí je především o víkendu prodloužen interval mezi jednotlivými spoji, a to z  hodinového na dvouhodinový, případně ze dvouhodinového na čtyřhodinový. Na trati 031 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové nejedou spěšné vlaky vedené jednotkou RegioPanter. Na trati 016 Chrudim – Moravany – Holice platí o víkendech zvláštní jízdní řád, který navazuje na prodloužení intervalu na hlavní trati 010 Pardubice – Česká Třebová. Zcela zastaven je provoz mezi Moravskou Třebovou, Chornicemi a Dzbelem / Velkými Opatovicemi. Na řadě tratí jsou omezené další ranní a večerní spoje.

Detailní přehled omezených vlaků v Pardubickém kraji (od 28.03.2020) (218 kB)

Upravený jízdní řád pro trať 016 Chrudim – Holice (od 28.03.2020) (425 kB)

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Královéhradeckém kraji

Na základě požadavku Královéhradeckého kraje je od 23. března 2020 omezen provoz regionálních spojů. Jde zejména o spoje, které v pracovní dny zajišťovaly návoz lidí do zaměstnání v nyní uzavřených podnicích (např. Škoda Auto), a také časně ranní a pozdně večerní vlaky. Na základě požadavku krajského úřadu dochází od pondělí 30. března k dalšímu omezení rozsahu regionální dopravy. Vzhledem k nízkému využití regionálních spojů v době mimořádných opatření a snaze minimalizovat počet zaměstnanců nutných pro zajištění jejich provozu je provoz spěšných a osobních vlaků v regionu podstatně omezen. Počet spojů dálkové dopravy na linkách R10 Praha – Hradec Králové – Trutnov a R14 Pardubice – Hradec Králové – Liberec zůstává prozatím zachován. Vzhledem k velkému rozsahu změn v pracovní dny i o víkendech doporučujeme cestujícím ověřit si spojení ve vyhledávačích spojení. S ohledem na  vývoj mimořádných opatření může dojít k dalším dílčím změnám.

Detailní přehled omezených vlaků v Královéhradeckém kraji (od 30.03.2020) (207 kB)

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Libereckém kraji

Od 21. března 2020 do odvolání je omezen rozsah dopravy na vybraných linkách v Libereckém kraji. Jsou zrušeny noční vlaky s odjezdem z Liberce kolem 0:35 hod. Dále je zrušením vybraných vlaků prodloužen taktový interval na tratích 034 Smržovka – Josefův Důl a 036 Liberec – Tanvald z původního půlhodinového na hodinový. Od 28. března je na trati 036 omezen provoz vlaků v úseku Desná-Riedlova vila – Harrachov, spojení tu zajišťují jen dva páry vlaků. K prodloužení intervalu dochází od 30. března také u vlaků jedoucích do sousedního Královéhradeckého kraje: mezi Starou Pakou a Jaroměří a také mezi Turnovem, Jičínem a Hradcem Králové. Žádné vlaky až do odvolání nejedou v úseku Lomnice nad Popelkou – Mladějov v Čechách.

Aktualizovaný přehled omezených vlaků v Libereckém kraji (264 kB)

Jízdní řád pro trať 034 Smržovka – Josefův Důl: od 21.03.2020

Jízdní řád pro trať 036 Liberec – Tanvald – Harrachov: od 28.03.2020

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Ústeckém kraji

Na vybraných linkách ČD v Ústeckém kraji je od 20. března 2020 do odvolání omezen rozsah regionální dopravy. Omezené jsou zejména vlaky v okrajových částech dne a turistické spoje. V koordinaci s krajským úřadem budou od 1. dubna platit další změny. Omezené budou zejména sedlové a vložené posilové spoje a také rekreační vlaky. V pracovní dny tak nepojedou některé posilové vlaky v úsecích Ústí nad Labem západ – Litoměřice město, Ústí nad Labem – Chomutov nebo Litoměřice hor. n. – Úštěk. Mezi Mikulášovicemi a Rumburkem, resp. Krásnou Lípou nepojedou žádné rekreační vlaky. Od 1. dubna bude z důvodu navýšení přepravní kapacity obnoven provoz vlaků v úseku Děčín hl.n. – Dolní Žleb.

Detailní přehled omezených vlaků v Ústeckém kraji (207 kB)

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Plzeňském kraji

V koordinaci s Plzeňským krajem je od 30. března 2020 omezen rozsah regionální dopravy v regionu. Na tratích je ve většině případů zachována páteřní síť regionálních vlaků. K větší změně dochází na trati 182 Staňkov – Poběžovice, kde jsou o sobotách, nedělích a svátcích zrušeny vlaky ve stávajících časových polohách a jsou nahrazeny novými spoji v odlišných časech. Tyto nové vlaky mají návaznost na spoje na trati 180 Plzeň hl.n. – Domažlice. Je také zrušena většina vlaků tzv. „Plzeňské linky“, tj. vlaků Os 7271 –7283 jedoucích v úseku (Pňovany –) Kozolupy – Blovice a zpět. Opatření budou platit do 13. dubna včetně.

Detailní přehled omezených vlaků v Plzeňském kraji (201 kB)

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Karlovarském kraji

Od 1. dubna 2020 do odvolání platí na základě rozhodnutí rady Karlovarského kraje a po dohodě s ČD redukované jízdní řády na většině tratí v regionu. Výjimkou jsou tratě 161 Bečov nad Teplou – Rakovník a 144 Loket předměstí – Nová Role. Celkově došlo na Karlovarsku ke snížení rozsahu regionální vlakové dopravy ČD o cca 18 %. Zůstaly zachovány ranní a večerní spoje pro zajištění cest do práce a z práce, k lékaři a na úřady. Omezení se týkají dopoledních a školních spojů.

Detailní přehled omezených vlaků v Karlovarském kraji (od 01.04.2020) (414 kB)

 • Omezení vlaků ČD v Jihočeském kraji

Od 30. března 2020 do odvolání je v Jihočeském kraji omezena regionální železniční doprava ČD v rozsahu cca 21 % spojů. Víkendového provozu se změny téměř netýkají. V pracovní dny jsou omezeny zejména vlaky v sedlových časech, tedy v době mimo návozy do a ze zaměstnání. Zcela zrušeny jsou spěšné vlaky Tábor – Strakonice a většina osobních vlaků Tábor – Písek. Nahrazují je ale původně víkendové zastávkové osobní vlaky Tábor – Ražice, které jezdí denně. Dále jsou omezeny některé přímé vlaky České Budějovice – Písek, stejně jako část zastávkových vlaků na trati České Budějovice – Horní Dvořiště. Ty však nahrazují nové osobní vlaky, které jedou v trasách expresních spojů, takže je zachován základní dvouhodinový interval na trati. Na trati Tábor – Bechyně je mimo ranní období nabídka redukována na dvouhodinový takt. Některé spěšné vlaky České Budějovice – Jindřichův Hradec jedou pouze v úseku Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec a zpět. Na lince České Budějovice – Strakonice jsou zrušeny některé doplňkové úsekové vlaky, které nejezdí v celé trati, např. v úseku České Budějovice – Dívčice. Ostatních tratí se redukce dotýká jen v menší míře.

Detailní přehled omezených vlaků v Jihočeském kraji (199 kB)

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Jihomoravském kraji

S platností od pondělí 23. března platí na základě požadavku Jihomoravského kraje na všech regionálních linkách IDS JMK včetně vlaků letní prázdninové jízdní řády. Upravené jízdní řády platí na linkách S 2 Křenovice – Brno – Březová nad Svitavou, S 3 (Žďár n. S. –) Tišnov – Brno – Břeclav, S 6 Brno – Kyjov – Veselí n. Mor. – Uherské Hradiště – Staré Město u Uh. H. a S 8 Břeclav – Mikulov na Mor. – Znojmo. Od 28. března nejedou některé víkendové večerní vlaky a dočasně nevyjedou ani víkendové rekreační spoje (Expres Pálava – Podyjí, Pernštejn a další spoje do Mikulova, Nedvědice a Vlkova u Tišnova). Od 3. dubna nejede pár spěšných vlaků mezi Brnem a Vlárským průsmykem (linka R 56) a také pár osobních vlaků mezi Brnem a Zastávkou u Brna (linka S 4). Od 6. dubna pak je omezen provoz vlaků na linkách S 21 v úseku (Skalice n. S. –) Boskovice – Velké Opatovice, S 52 v úseku Hodonín – Čejč – Kobylí na Moravě, S 6 v úseku Veselí n. M. – Kyjov a S 9 v úseku Břeclav – Hodonín.

Přehled omezení dopravy v Jihomoravském kraji (aktualizace k 03. a 06.04.2020) (212 kB)

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Kraji Vysočina

V koordinaci s Krajem Vysočina je od soboty 28. března do odvolání omezen provoz vybraných regionálních vlaků v Kraji Vysočina. Omezení se ve většině případů týká pracovních dnů, kdy jsou zrušené některé regionální spoje v úsecích Havlíčkův Brod – Světlá nad Sázavou – Ledeč nad Sázavou, Havlíčkův Brod – Jihlava nebo Havlíčkův Brod – Telč – Dačice. O víkendu také nejedou spěšné vlaky mezi Jihlavou a Znojmem.

Detailní přehled omezených vlaků v Kraji Vysočina (195 kB)

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Moravskoslezském kraji

Na základě požadavku krajského úřadu je regionální vlaková doprava v Moravskoslezském kraji od 26. března do 11. dubna po celý týden zajištěna podle nedělních jízdních řádů. Nad rámec nedělního provozu pojedou v tomto období v pracovní dny další spoje zejména pro cesty do a ze zaměstnání.

Přehled omezení dopravy v Moravskoslezském kraji (204 kB)

 • Omezení regionálních vlaků ČD v Olomouckém kraji

Na základě požadavku Olomouckého kraje je od pondělí 30. března do odvolání omezen provoz regionálních vlaků na Olomoucku. Nejedou zejména tzv. školní vlaky (ranní a odpolední spoje v pracovní dny), zachovány naopak jsou spoje, které slouží k zajištění přepravy do a ze zaměstnání. Vzhledem k již realizované redukci linkových autobusů tak železnice zůstává páteřní dopravou v regionu. Na trati Zábřeh na Moravě – Šumperk – Velké Losiny a Petrov nad Desnou – Sobotín je zrušena většina vložených spojů a v úseku Zábřeh na Moravě – Velké Losiny je zachován pouze hodinový takt. Osobní vlaky Jeseník – Mikulovice – Zlaté Hory jsou nahrazené autobusovými spoji v odlišných časech. Náhradní doprava tu je denně zajištěna zastavováním autobusů, které jezdí místo spěšných vlaků Sp 1440 – 1447.

V souvislosti s pondělním ukončením karantény na Litovelsku a Uničovsku je od 30. března od 00:00 obnoveno zastavování vlaků v Července a Uničově. Od 31. března od 00:00 je obnoven provoz vlaků v úseku Červenka – Litovel – Senice na Hané na trati 307 Červenka – Prostějov.

Detailní přehled omezených vlaků v Olomouckém kraji (748 kB)

 • Omezení regionálních vlaků ČD ve Zlínském kraji

S platností od úterý 24. března jsou na základě požadavku Zlínského kraje zrušené některé spoje zejména na tratích Otrokovice – Zlín střed – Vizovice a Kroměříž – Hulín – Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm. V některých případech došlo k časovým posunům nebo je v souvislosti se změnou oběhu vozidel nutné přestoupit v části trasy do jiné soupravy.

Detailní přehled omezených vlaků ve Zlínském kraji (194 kB)

Mezistátní regionální doprava

Vzhledem k nařízenému omezení dopravy přes hranice České republiky je od půlnoci 13. / 14. března zastavena veškerá mezistátní dálková i regionální doprava a v přeshraničních úsecích není až do odvolání zajištěna žádná náhradní doprava. V regionální dopravě se to týká následujících úseků:

Regionální spoje do Německa

 • Regionální vlaky linky U28 Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk jedou pouze v úsecích Děčín hl.n. – Dolní Žleb a Dolní Poustevna – Rumburk . Odjezdy ve směru Dolní Poustevna – Rumburk jsou u 7 spojů zhruba o 25 minut později. Cestující ze Šluknovského výběžku mohou pro cesty do vnitrozemí využívat nadále linku U8 přes Českou Kamenici.
 • Provoz regionálních osobních vlaků v Karlovarském kraji je zajištěn do pohraničních stanic. Vlaky tak jezdí v úsecích Karlovy Vary – Potůčky a Cheb – Aš. Na trati z Chebu do Plesné je místo vlaků zajištěna náhradní autobusová doprava. Spěšné vlaky (v Německu RE) Norimberk – Cheb jsou ukončeny na území Německa a dále do Chebu nejedou.
 • V Plzeňském kraji je zajištěn provoz regionálních vlaků do pohraniční stanice Železná Ruda-Alžbětín (trať 183 Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín). Na trati 180 Německo – Domažlice – Plzeň jsou osobní vlaky z Německa ukončeny ve stanici Furth im Wald. V úseku Furth im Wald – Česká Kubice – Domažlice jsou mezinárodní osobní spoje odřeknuty bez náhrady.

Regionální spoje do Rakouska

 • Regionální osobní vlaky v Jihočeském kraji jedou nejdále pouze do pohraničních přechodových stanic. V úseku České Budějovice – Summerau jsou mezinárodní osobní spoje ukončeny ve stanici Horní Dvořiště, vlaky ve směru České Budějovice / Veselí nad Lužnicí – České Velenice jedou do pohraniční stanice České Velenice. Vlaky ÖBB v Rakousku končí jízdu v pohraničních stanicích Summerau a Gmünd (NÖ) a dále do ČR nepokračují.
 • Regionální vlaky mezi Jihomoravským krajem a Rakouskem zajišťují svými náležitostmi ÖBB a jsou ukončeny ve stanicích na rakouském území. Žádné vlaky nejezdí ani mezi Znojmem a Šatovem (přechod Znojmo – Retz). Cestující mohou použít autobusovou linku č. 818 IDS JMK. 

Regionální spoje na Slovensko

 • Regionální osobní vlaky z Jihomoravského kraje na Slovensko na trati č. 343 Hodonín – Vrbovce jezdí pouze do / ze zastávky Javorník nad Veličkou. Vlaky ze slovenské strany jsou ukončeny na slovenském území. Na trati Břeclav – Kúty nejedou žádné osobní vlaky, tedy ani v úseku Břeclav – Lanžhot. Cestující mohou použít autobusovou linku č. 572 IDS JMK. 
 • Regionální vlaky mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem jsou ukončeny v Mostech u Jablunkova.

Regionální spoje do Polska

 • Zastavena je také regionální doprava mezi Moravskoslezským krajem a Polskem. Osobní vlaky na Těšínsku končí ve stanici Český Těšín. Na Ostravsku končí jízdu osobní vlaky z Polska ve stanici Chałupki a nejedou do Bohumína.
 • Spěšné vlaky Lipová Lázně – Jeseník – Głuchołazy – Krnov (trať 292 Šumperk – Krnov) nejedou v úseku Mikulovice – Głuchołazy – Jindřichov ve Slezsku (přes území Polska). V úseku Lipová Lázně – Jeseník – Mikulovice – Jindřichov ve Slezsku a zpět je zajištěna náhradní autobusová doprava. V úseku Jindřichov ve Slezsku – Krnov a zpět jedou tyto spěšné vlaky podle pravidelného jízdního řádu.
 • V Libereckém kraji je přerušena mezistátní osobní doprava na trati 036 do Szklarske Poręby. Vlaky z Liberce a Tanvaldu končí, resp. zahajují svou jízdu v Harrachově.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy