Tiskové zprávy

První srpnovou sobotu vyjede historický vlak z Lužné u Rakovníka do Kralovic

30.7.2020 - 10:54

V sobotu 1. srpna se mohou milovníci železnice svézt historickým vlakem z Lužné u Rakovníka do Kralovic, kde bude pro návštěvníky připravený doprovodný program. V čele vlaku pojede motorová lokomotiva T 436.0139 „Hektor“, která se vyráběla v tehdejší lokomotivce ČKD v Praze Libni na přelomu 50. a 60. let.

Kromě prohlídky železničního muzea ČD v Lužné u Rakovníka se mohou zájemci první srpnovou sobotu také svézt historickým vlakem. Ten vyjede z Lužné u Rakovníka v 10:40 hod. a přes stanice Rakovník, Lubná, Zavidov a Čistá dojede ve 12:19 hod. do cílové stanice Kralovice u Rakovníka. Na zpáteční cestu se pak vlak vydá po stejné trase z Kralovic v 15:30 hod. a do Lužné u Rakovníka dorazí v 17 hod.

Lokomotiva „Hektor“ patří mezi první úspěšné motorové lokomotivy, které na přelomu na začátku 60. let minulého století začaly nahrazovat parní lokomotivy. Byly určené pro posun a lehkou traťovou službu. Dopravovaly například manipulační vlaky a na některých tratích vozily také osobní spoje. V běžném provozu u nás tyto lokomotivy dosloužily v 90. letech minulého století a nyní se s nimi lze setkat v muzeích a při nostalgických a zážitkových jízdách. Vlak bude složen z historických vozů, tzv. dřeváků, kde sedí cestující na obyčejných dřevěných lavicích. Celý vlak tak navozuje atmosféru cestování před 60 lety. 

Na nádraží v Kralovicích bude pro návštěvníky připraven doprovodný program. Ve stanici bude k vidění výstava o historii tratě Rakovník – Mladotice a prezentace projektu prodloužení tratě z Kralovic do Mariánské Týnice. Chybět nebude stánek se suvenýry a literaturou se železniční tématikou ani stánek s občerstvením.

Zájemci si mohou v Kralovicích prohlédnout kostel sv. Petra a Pavla, v jehož kryptě se nacházejí mumie. Svatyně bude otevřena od 12:30 do 15:00 hod. a k dispozici bude i průvodce. Ve 2,5 km vzdálené Mariánské Týnici lze navštívit Muzeum a galerii severního Plzeňska. Po předložení jízdenky z historického vlaku získají návštěvníci slevu na vstupném.

Železniční muzeum ČD v Lužné u Rakovníka je o prázdninách otevřeno sedm dní v týdnu od 9:30 do 17:00 hod. Jeho expozice představuje vývoj železniční dopravy od 19. století po nedávnou minulost. Zblízka si lze prohlédnout desítky parních, motorových i elektrických lokomotiv, úzkorozchodná vozidla a vozidla průmyslových drah, návěstidla a mnoho dalších artefaktů a technických celků železniční techniky. V areálu jsou vystaveny legendy, jako jsou lokomotivy s přezdívkami „Kafemlejnek“, „Všudybylka“, „Kremák“, „Sergej“, „Bardotka“ a mnoho dalších.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy