Tiskové zprávy

Mezi Prahou a Ostravou lze i nadále cestovat expresy a vlaky IC / EC, ČD navýší jejich kapacitu a od 10. prosince obnoví některé vlaky

8.12.2020 - 12:00

České dráhy i přes aktuální omezení většiny vlaků SC Pendolino provozují na páteřní trati mezi Prahou a Ostravou dostatečný počet spojů v kategorii EuroCity, InterCity a expres. Dálkové vlaky na této trase jezdí v zásadě ve dvouhodinovém intervalu a každý den je tak nyní mezi pražskou a ostravskou aglomerací v provozu 6 párů spojů. Mezi Prahou a Olomoucí je spojení zesíleno o dalších devět párů spojů linky R18 Slovácký, Zlínský expres a Přerovský zubr do Přerova, do Luhačovic, Veselí nad Moravou nebo Zlína a dva páry expresů linky Ex2 do Vsetína a Žiliny. Aby ČD zajistily cestujícím v předvánoční špičce větší komfort, plánují posílit stávající spoje a zároveň obnovit provoz některých vlaků mezi Prahou a Bohumínem.

„Na lince mezi Prahou a Ostravskem sice v souvislosti s epidemií COVID-19 jezdí aktuálně jen jeden pár Pendolin, nicméně díky dalším pěti párům dálkových vlaků kategorie EuroCity, InterCity a expres je na této trase i nadále zachována dostatečná nabídka spojení. Od čtvrtka 10. prosince 2020 navíc na trase mezi Prahou a Bohumínem obnovíme provoz jednoho páru vlaků, který usnadní cestování v časech, kdy byl během podzimního omezení provozu větší časový rozestup mezi jednotlivými dálkovými spoji,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod, a doplňuje: „Cestující, kteří jedou jen mezi Prahou a Olomoucí, můžou navíc využít dalších jedenáct párů vlaků, které pokračují dále na Přerovsko, Valašsko a Slovácko. Cesta mezi největšími městy na hlavním koridoru je tak i dnes pohodlná, bezpečná a rychlá.“

Ve směru z Prahy do Bohumína bude od 10. prosince 2020 obnoven odpolední vlak IC 515 s odjezdem z Prahy hl.n. v 17:40 a příjezdem do Bohumína ve 20:52. Pro cestující jedoucí z Františkových Lázní, Chebu a Plzně vlakem IC Pendolino 515 bude na pražském hlavním nádraží zajištěn přestup do tohoto doplněného spoje. V opačném směru rozšíří spojení z Bohumína do Prahy ranní vlak IC 514 s odjezdem z Bohumína v 6:04 a příjezdem do Prahy hl.n. v 9:19.

Předvánoční období tradičně patří k nejvytíženějším obdobím v roce. Přestože je mobilita obyvatel v souvislosti s epidemií COVID-19 nižší než obvykle, i tentokrát České dráhy počítají se zvýšenou poptávkou, zejména v období adventních víkendů. „Z důvodu zvýšení poptávky denně zařazujeme do vybraných vlaků mezi Prahou, Olomoucí a Ostravskem posilové vozy a zvyšujeme tak jejich kapacitu. Sledujeme navíc aktuální poptávku a v případě, že v rezervačním systému zjistíme zvýšený zájem o některé spoje, jsme připraveni je ještě více posílit. Připravené budou i záložní vozy k operativnímu posílení souprav,“ říká Jiří Ješeta.

České dráhy navíc ve spolupráci se Železniční společností Slovensko (ZSSK) posílí v předvánočním, vánočním a silvestrovském období dopravu mezi Prahou, Ostravou, Žilinou, Popradem a Košicemi. Ve vybrané dny, kdy se očekává velký počet cestujících, bude zajištěn posilový pár Pendolin (SC 242 / 243). Ve směru z Prahy do Košic tento vlak pojede ve dnech 18., 23. a 30. prosince, zpět do ČR pak ve dnech 19., 24. a 31. prosince. Odjezd z Prahy je v 15:40, v opačném směru z Košic pak v 04:52 (odjezd z Popradu je v 5:58, ze Žiliny v 7:55 a z Ostravy v 9:14).

Během provozní špičky, tj. v pátky a neděle, nabídnou České dráhy mezi Prahou a Ostravou celkem asi 5 tisíc míst k sezení, z toho téměř 700 míst budou moci využít cestující v nově doplněných vlacích IC 514 a IC 515. Díky posilovým Pendolinům, která pojedou ve vybrané dny mezi Prahou a Košicemi (SC 242 / 243), se kapacita vlaků mezi hlavním městem a Ostravskem zvýší o dalších 330 míst v každém směru. V případě zvýšeného zájmu o některé spoje může být jejich kapacita operativně navýšena zařazením dalších posilových vozů.

Cestujícím, kteří pojedou v době předvánoční špičky, doporučujeme včasný nákup jízdenek a zejména rezervací. Ty jim jednak zaručí místo k sezení a navíc se díky nim dopravce dopředu dozví, že je o tyto spoje větší zájem. Místenky zakoupené společně s jízdenkami v e-shopu Českých drah jsou vydávány bezplatně (s výjimkou vlaků SC Pendolino). Pokud cestující změní své plány, můžou většinu internetových jízdenek bezplatně vrátit nebo vyměnit, a to až do 15 minut před odjezdem vlaku.

V souvislosti s epidemií COVID-19 žádáme cestující, aby i nadále dodržovali ochranná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, zejména povinnost nosit v prostředcích veřejné dopravy na celém území ČR ochranné prostředky dýchacích cest. Zároveň je prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby. Při cestách do zahraničí doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Informace o provozu dalších dálkových linek ČD najdete zde.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy