Tiskové zprávy

České dráhy posilují dálkovou i regionální dopravu, reagují na zvyšující se poptávku

11.12.2020 - 9:20

Na některých dálkových linkách Českých drah v posledních dnech kontinuálně roste počet cestujících a stávající upravené řazení souprav už kapacitně přestává stačit. České dráhy se proto ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR rozhodly na aktuální trend zareagovat a tyto linky posílit o dodatečné vozy, které zajistí větší komfort. Posilové vozy navýší kapacitu nejvytíženějších spojů na mnoha dálkových linkách, zejména z Prahy do Děčína, Chebu, Českých Budějovic, Železné Rudy, Havlíčkova Brodu a na Slovácko. Od 17. prosince také ČD plánují obnovit dva páry Valašských expresů v úseku mezi Prahou a Olomoucí. K navýšení kapacity dopravce přistupuje i u regionální dopravy, kde se po dohodě s příslušnými kraji postupně obnovuje původní řazení souprav. Týká se to zejména příměstské dopravy kolem velkých měst.

České dráhy reagují na zvýšenou poptávku cestujících, která souvisí s uvolněním některých opatření proti šíření koronaviru v uplynulých dnech. „Na začátku listopadu, kdy platila nejpřísnější opatření, jezdilo našimi vlaky průměrně 25 procent běžného počtu cestujících, po částečném rozvolnění pak došlo k nárůstu na zhruba 50 procent. Vytíženost spojů se tak mírně, ale kontinuálně zvyšuje. Proto obnovujeme spoje. S Ministerstvem dopravy jsme se dohodli, že ode dneška navýšíme kapacitu na dalších frekventovaných tratích. Týká se to prakticky všech relací ve směru z Prahy. Tyto posilové vozy nabídnou až 4 500 dodatečných míst k sezení,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

Během října a listopadu byla kromě dálkových vlaků méně využívaná také regionální doprava, byť u tohoto segmentu nebyl propad tak výrazný. „Na vzrůstající trend využití našich vlaků už od minulého týdne reagujeme řazením posilových vozů a obnovou některých dříve zrušených vlaků. V tomto trendu budeme pokračovat i v následujících dnech. Větší kapacitu nabídneme nejen v dálkových, ale i v regionálních vlacích,“ doplňuje náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Jiří Ješeta.

Posilové vozy zařazují České dráhy do jednotlivých souprav už od minulého týdne, větší kapacitu díky nim mají zejména vlaky na trati mezi Prahou a Ostravou. Nabídku spojení mezi Prahou a Bohumínem navíc od 10. prosince rozšířil jeden pár vlaků IC 515 / 514, které jedou ráno z Bohumína přes Ostravu do Prahy a odpoledne zpět do Bohumína. Ve vybrané dny v předvánoční špičce pojede i posilové Pendolino Košičan z Prahy do Košic a zpět a od 13. prosince do 3. / 4. ledna pojede plný počet spojů EC na lince z Prahy do Berlína.

Větší kapacitu budou mít od 11. prosince 2020 některé vytížené dálkové vlaky na těchto linkách:

  • Ex1 Praha – Ostrava, až 480 dodatečných míst;
  • Ex6 Západní expres Praha – Plzeň – Cheb, až 800 dodatečných míst;
  • R16 Berounka Praha – Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín (na této lince budou řazené posilové vozy s 320 dodatečnými místy k sezení a zároveň od 11. prosince odpadne přestup do motorové soupravy v Klatovech);
  • R17 Vltava Praha – České Budějovice až 960 dodatečných míst;
  • R18 Slovácký expres Praha – Olomouc – Přerov – Luhačovice / Veselí nad Moravou, až 320 dodatečných míst;
  • R20 Labe Praha – Ústí nad Labem – Děčín, až 1440 dodatečných míst.

České dráhy od 13. prosince dále posílí spoje na lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno a další vybrané komerční spoje na lince Ex1 mezi Prahou a Ostravou. V případě výraznějšího nárůstu počtu cestujících jsou České dráhy připravené reagovat obdobným způsobem i na dalších linkách. „Obsazenost všech vlaků monitorujeme na denní bázi a v případě potřeby jsme připraveni zařadit do vybraných vlaků posilové vozy,“ říká Jiří Ješeta a pokračuje: „S Ministerstvem dopravy nyní řešíme obnovení provozu dvou párů Valašských expresů na lince Ex2 v úseku mezi Prahou a Olomoucí, tedy v trase, kde aktuálně nejezdí. K tomu by mělo dojít od příštího čtvrtka 17. prosince.“

V souvislosti s rostoucím počtem cestujících České dráhy postupně ukončují i dříve přijatá omezení v regionální dopravě. Postupují přitom v koordinaci s krajskými úřady a hlavním městem Prahou. K 13. prosinci, kdy začne platit nový jízdní řád, bude obnoven plný provoz vlaků v Moravskoslezském kraji a Kraji Vysočina (omezené tak zůstanou už jen některé večerní vlaky v pražské aglomeraci a v Libereckém kraji) a zároveň také bude v mnoha regionech obnovené původní řazení souprav. Například kolem Prahy tak v době přepravní špičky znovu pojedou na téměř 50 spojích zdvojené soupravy CityElefant, které rozšíří přepravní kapacitu až o 15 tisíc míst v hlavních směrech z Prahy do Středočeského kraje.

Cestujícím, kteří pojedou v době předvánoční špičky, doporučujeme včasný nákup jízdenek a zejména rezervací do dálkových vlaků. Ty jim jednak zaručí místo k sezení a navíc se díky nim dopravce dopředu dozví, že je o tyto spoje větší zájem. Místenky zakoupené společně s jízdenkami v e-shopu Českých drah jsou vydávány bezplatně (s výjimkou vlaků SC Pendolino). Pokud cestující změní své plány, můžou většinu internetových jízdenek bezplatně vrátit nebo vyměnit, a to až do 15 minut před odjezdem vlaku.Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy