Tiskové zprávy

České dráhy od tohoto víkendu dočasně přeruší provoz vlaků do Německa

12.2.2021 - 18:27

Aktualizace k 1. 4. 2021: Provoz regionálních vlaků do Německa bude postupně obnoven v první polovině dubna. Detailní informace najdete zde.

V souvislosti se zpřísněnými protiepidemickými opatřeními německých úřadů bude od víkendu 13. – 14. února přerušen provoz všech mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Německem. Opatření se týká všech dálkových i regionálních spojů Českých drah a jejich partnerů na všech hraničních přechodech do Bavorska a Saska a platí do odvolání. Přesný termín obnovení provozu bude záviset na vývoji ochranných opatření německé strany a vývoji epidemie COVID-19 v České republice. České dráhy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR posílí souběžné vnitrostátní dálkové linky tak, aby zajistily dostatečnou kapacitu ve stávajících spojích.

V dálkové dopravě Českých drah se opatření dotkne provozu linek Ex5 Praha – Berlín – Hamburk / Kiel a Ex6 Praha / Plzeň – Domažlice – Mnichov, v regionální dopravě pak všech přeshraničních linek Českých drah spojující ČR se Saskem a Bavorskem. Dálková doprava bude postupně utlumena v průběhu soboty 13. února 2021 a provoz vlaků bude zcela přerušen od neděle 14. února 2021. Mezistátní regionální vlaky přestanou jezdit v přeshraničním úseku od 14. února 2021, přičemž většina z nich bude zachována ve vnitrostátních úsecích.

Opatření v dálkové dopravě Českých drah do Německa

Linka Ex 5 Praha – Děčín – Berlín – Hamburk

 • Provoz dálkových vlaků této linky bude postupně omezen během soboty 13. února 2021. Ve směru z Prahy do Německa už nepojedou vlaky EC 176, 174 a 378. Vlak EC 172 už nepojede v úseku Praha – Hamburk (v úseku Budapešť – Praha jede bez omezení), railjet 256 již nebude zajištěn v úseku Praha – Berlín (v úseku Graz – Praha pojede bez omezení).
 • Ve směru z Německa v sobotu 13. února ještě přijedou do ČR vlaky railjet 257, EC 173, 379, 177 a 179.
 • Od neděle 14. února 2021 bude provoz této linky až do odvolání zcela přerušen, a to v celé trase. Vlaky railjet 256 / 257 budou zajištěné v trase Praha – Graz a zpět, vlaky EC 172 / 173 Hungaria pojedou v trase Praha – Budapešť a zpět. V úseku z Prahy do Berlína, resp. Hamburku tyto vlaky zajištěné nebudou. Cestující z Prahy do Ústí nad Labem, resp. Děčína můžou využít dálkové vlaky linek R15 Krušnohor a R20 Labe, u kterých České dráhy zajistí dostatečnou kapacitu míst k sezení.

Linka Ex6 Praha – Plzeň – Domažlice – München

 • Od neděle 14. února 2021 nepojedou vlaky této linky v úseku z Plzně do Mnichova a zpět, v úseku Praha – Plzeň zůstanou v platnosti stávající omezení.

Linka R29 Cheb – Nürnberg

 • Provoz spěšných vlaků této linky bude v přeshraničním úseku přerušen od neděle 14. února 2021.

Opatření v regionální dopravě Českých drah do Německa

Provoz přeshraničních regionálních vlaků, které ČD a jejich partneři zajišťují mezi Ústeckým, Karlovarským a Plzeňským krajem a spolkovými zeměmi Sasko a Bavorsko, bude dočasně přerušen od neděle 14. února 2021.

Linka U28 Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk

 • Do 7. března 2021 vlaky této linky nejedou v úseku Dolní Žleb – Dolní Poustevna. V úsecích Děčín hl.n. – Dolní Žleb a Dolní Poustevna – Rumburk jsou vlaky zajištěné náhradními motorovými soupravami, vlaky jezdí podle mimořádného jízdního řádu. Odjezdy z Dolní Poustevny do Rumburku a z Dolního Žlebu do Děčína jsou upraveny tak, aby byly v koncových stanicích zajištěny přestupy do dalších směrů.
 • Od 8. března 2021 pojedou vlaky linky U28 přes území Německa (tj. v původní trase přes Bad Schandau a Sebnitz), v úseku Schöna – Bad Schandau Sebnitz však nebude možný nástup a výstup cestujících. Tyto spoje pojedou podle pravidelných jízdních řádů. Osobní vlaky relace Děčín hl.n. – Dolní Žleb – Schöna budou s platností od 8. března 2021 zajištěné pouze v úseku Děčín hl.n. – Dolní Žleb. Ve směru z Děčína do Dolního Žlebu pojedou v časech podle pravidelného jízdního řádu, v opačném směru pojedou v odlišných časových polohách (detaily v mimořádném jízdním řádu platném od 8. března).

Linka Karlovy Vary – Johanngeorgenstadt

Linka Karlovy Vary – Johanngeorgenstadt

 • Vlaky této linky pojedou jen v úseku Karlovy Vary – Potůčky a zpět, dále do Johanngeorgenstadtu nebudou zajíždět.

Linka Cheb – Vojtanov – Zwickau

 • Vlaky na této lince nahradí ČD od neděle 14. února 2021 v úseku Cheb – Vojtanov – Plesná a zpět náhradní autobusovou dopravu, v úseku Plesná – Zwickau a zpět nepojedou.
 • Vlak Os 20989 bude odřeknut v úseku Bad Brambach – Vojtanov už v sobotu 13. února 2021. V úseku Vojtanov – Cheb bude nahrazen autobusem.

Linka Marktredwitz – Cheb – Aš – Hof

 • Od 14. února 2021 budou vlaky této linky na české straně zajištěné jen v úseku Cheb – Aš. V úsecích Marktredwitz – Cheb a Aš – Hof nepojedou. Zastávky Pomezí nad Ohří a Cheb-Skalka nebudou obsluhovány vlakovou dopravou.
 • Jeden pár vlaků bude omezen už v sobotu 13. února 2021 ve večerních hodinách: Vlak Os 20886 nepojede v úsecích Marktredwitz – Cheb a Aš – Hof, vlak Os 20887 bude odřeknut v úseku Hof – Aš.

Linka Domažlice – Furth im Wald

 • Vlaky z Domažlic do Furth im Wald a zpět, které České dráhy zajišťují o víkendech, od 14. února 2021 dočasně nepojedou.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122

On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Podnět k prošetření podvodu a nekalého jednání
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy