Tiskové zprávy

Do České republiky přijede Evropský vlak, který připomene význam železniční dopravy

22.9.2021 - 16:05

Přijďte se podívat na Connecting Europe Express (CEE), jedinečný evropský vlak prezentující význam a budoucnost železniční dopravy v Evropské unii. Už ve čtvrtek 23. září překročí hranice České republiky a postupně pak zamíří do Ostravy, Břeclavi, Brna, Prahy a Plzně. Projekt Evropské unie, na kterém spolupracuje většina evropských železničních společností včetně Českých drah, zdůrazňuje důležitost železniční dopravy a ukazuje cestu k naplnění tzv. Green Dealu. Zároveň má upozornit na nutnost investic do železniční infrastruktury.

„Evropský vlak je pro nás příležitostí, kdy můžeme široké veřejnosti prezentovat ekologickou přepravu osob a nákladů po železnici i cíle Evropské unie v jejím rozvoji,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik a dodává: „Budoucnost je v železnici. Abychom zvýšili její atraktivitu, investujeme v příštích letech do nových osobních vlaků více než 100 miliard korun. Projeví se to v kvalitě cestování nejen v rámci České republiky, ale i do významných zahraničních destinací, kam jezdíme ve spolupráci s partnerskými dopravci. Desítky miliard korun investujeme také do rozvoje nákladní dopravy a moderních technologií, jako je přeprava ve speciálních kontejnerech innofreight.“

Connecting Europe Express, který propaguje železnici jako udržitelný a ekologický způsob přepravy cestujících a nákladu, bude brázdit české koleje od čtvrtka 23. září do neděle 26. září 2021. Trasu vlaku po  českém území připravily České dráhy ve spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem dopravy ČR, Správou železnic a dalšími partnery.

Vlak přijede do České republiky ve čtvrtek 23. září v odpoledních hodinách přes česko-polský hraniční přechod Petrovice u Karviné / Zebrzydowice. Tento den zastaví zhruba mezi 16. a 22. hodinou na ostravském hlavním nádraží, kde ho můžou navštívit první zájemci, a poté zamíří přes Břeclav do Rakouska. Hned následující den, v pátek 24. září, se vlak vrátí zpět do České republiky a ve večerních hodinách zastaví v Břeclavi a v Brně.

V sobotu 25. září bude následovat zastávka na pražském hlavním nádraží. Z Brna do Prahy dopraví evropský výstavní expres Vectron společnosti ČD Cargo v originálním českém nátěru pro Evropský vlak. Vectron i celý vlak si mohou zájemci prohlédnout na pražském hlavním nádraží v době od cca 13:15 do 15:30 hod., kdy je připravena jeho prezentace pro širokou veřejnost. V neděli 26. září pak souprava odjede z Prahy přes Plzeň a hraniční přechod Česká Kubice / Furth im Wald do Německa.

Souprava Connecting Europe Express bude mít šest vagónů různých evropských dopravců. V nich se návštěvníci dozvědí zajímavé informace o železničních technologiích a inovacích nebo o tom, jak Evropská unie podporuje infrastrukturní projekty.

Connecting Europe Express je stěžejním projektem v rámci Evropského roku železnice 2021. Ten vyhlásila Evropská unie s cílem zvýšit všeobecné povědomí o výhodách železnice a také o výzvách, které před ní do budoucna ještě stojí. Projekt také zdůrazňuje význam plánování a financování udržitelné infrastruktury. Evropský vlak odstartoval cestu 2. září v portugalském Lisabonu a svou pouť ukončí 7. října v Paříži. Při své cestě zavítá do všech hlavních měst Evropské unie, jimiž prochází evropská železniční síť. Podrobnosti jsou na webu www.connectingeuropeexpress.eu.

Vize Evropské unie v oblasti tzv. Green Dealu a bezemisního cestování chtějí České dráhy naplňovat i prostřednictvím nedávno vzniklého spolku „Zelená železnice“. Jeho hlavním cílem je koordinovaný rozvoj bezemisní dopravy tak, aby investice do vývoje, výroby vozidel, ale také do budování související infrastruktury byly efektivní a pro dopravce i objednatele finančně dostupné. Spolek chce být zároveň partnerem státu a regionálních samospráv při vytvoření potřebného legislativního rámce této významné změny v rámci Green Dealu.

Zastávky Connecting Europe Expressu v České republice (23. – 26. září 2021)

Connecting Europe Express si můžou zájemci prohlédnout ve stanicích Ostrava hl.n., Břeclav, Brno hl.n., Praha hl.n. a Plzeň hl.n.

  • Příjezd do ČR z Polska přes hraniční přechod Petrovice u Karviné / Zebrzydowice: 23. září v 15:21 hod.
  • Ostrava hl.n. – 23. září od 15:46 do 21:50 hod.
  • Břeclav – 24. září od 20:44 do 21:00 hod.
  • Brno hl.n. – 24. září od 21:32 do cca 22:00 hod., odjezd 25. září v 10:14 hod.
  • Praha hl.n. – 25. září od 13:16 do 15:30 hod. a 26. září 2021 od 08:27 do 08:57 hod.
  • Plzeň hl.n. – 26. září od 10:27 do 11:33 hod.
  • Odjezd z ČR do Německa přes hraniční přechod Česká Kubice / Furth im Wald: 26. září 2021 ve 12:48 hod.


Rozcestník ČD

Osobní doprava, informace pro cestující, www.cd.cz

Nákladní doprava, informace pro partnery, www.cdcargo.cz

Centrální zákaznický servis
+420 221 111 122
On-line formulář
Pošlete nám dotaz nebo připomínku e-mailem.
Oznámení podvodu
Etická linka pro oznámení protiprávního jednání.
Online formulář NAD
Přihlaste se do systému náhradní autobusové dopravy